Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μαγνητών σε LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρηκα μια ακρη με την συνδεση 8α δοκιμασω με εναν μαγνητη να την κανω και 8α  φτιαξω κυκλωμα με τον μαγνητη ενα παλιο push pull που εχω και ενα jack και 8α το βαλω αυτο κοντα στιν κι8αραμου ενω οι χορδεσ 8α εχουν δονηση λογικα οταν 8α κανω το split 8α πεσει ι εντασκ εθχαριστω για ολα αν και 8α τα ξαναπουμε :)

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Elixir:Παρακολουθώ το θέμα σου και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η μόντα. :)

Αν κατάλαβα καλά τα pots θα λειτουργούν, όπως τα περιγράφει η 2η παράγραφος του παρακάτω link;

http://www.cjs-labs.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/JPage-LesPaulWiring.pdf

 

Έχω μια ακόμα απορία:

η κιθάρα μου είναι μια Hagstrom Super Swede,η οποία έχει switch που splitάρει τους μαγνήτες.

Θα μπορούσα να μετατρέψω αυτό το switchάκι σε killswitch και να βάλω push/pull pots αντί των κανονικών,που να έχουν το Jimmy Page wiring;

Επηρεάζεται από αυτό το wiring το switchάκι επιλογής μαγνητών (κυρίως στη μεσαία θέση του);

 

Η εργασία αυτή,αν γίνει,θα γίνει σε τεχνικό και όχι από εμένα.

Ποιο θεωρείται ένα νορμάλ κόστος για όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται φιλε μου σε αυτο το http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=kill_switch σχεδιο

για το  kill swich μετατρεπεισ το υπαρχον σε αυτο

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=kill_switch

και γενικα το κιλ μπενει παντου χωρισ να επιρεαζει τιποτα απολυτοσ απλα γειωνει το σημα και η κι8αρα μοκο

λογικη τιμη ειναι ενα 60ρικο μονο η εργασια

αλλα δεν πιστευω με τα υλικα να ξεπερνα τα 100

αν σου πουν πανω απο 100 παζαρεψε εσυ εχεισ ετοιμα τα 4conductor εγω παλευω να τα φτιαξω

 

μια ερωτηση ποιο καλωδιο απο τα πηνια στελνω στη γειωση? γιατι ο μαλακασ το ξεχασα και επιασα το γυμνο καλωδιο στο μεταλλικο πλαισιο του μαγνητη ,χωρισ αυτο να ειναι συνδεδεμενο που8ενα

επιπλεον http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=1hum_1vol_split με τον μαγνητη που αναφερω το προβλημα του παραπανω εφτιαξα τη συνδεσμολογια παραπανω κυριολεκτικα στον αερα για να δω αν δουλευει το συστημα και κανει μονο βζζζζζζζζζζζζζ μαλον 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.diyguitarmods.com/rewire-humbucker-4-wire-instructions.php εδω στο

step7 λεει  Lastly, I feed the four lead wire through the humbucker chassis so that the single coils can be remounted to the chassis. The last wire (ground) of the four lead wire can now be soldered directly to the chassis and the humbucker can be reassembled

 

ποιο ειναι το τελευταιο καλωδιο συμφωνα με τον χρωματικο κωδικω των γκιπσον(ω ναι τα εχω συνδεσει ολα οπωσ τα κανει η μαμα γκιπσον)

μηπωσ ρε sotto  ειναι το μαυρο καλωδιο του south δηλαδη στο κομματι του μαγνητη με τα polepieces δηλαδη ετσι οπωσ ειναι με το κανωνικο καλωδιο η ιδια γειωση?

ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ ΤΩΡΑ!

http://www.comedylab.gr/video/177/7-mikeius-vs-the-90s-part-1

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δουλεψε το προβλημα ηταν οτι ετσι οπωσ εβαζα το καπακι ξεκολησε η γειωση

τεσπα

δουλευει ακομα κι το σπλιτ αρα ειναι ολα στη 8εση τουσ

τωρα μενει να πεσει βουτιγμα σε κερι γιατι  κανουν επελαση τα κουνουπιαΒΒΒΒΒΒΒΒΒΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ!

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Elixir:Παρακολουθώ το θέμα σου και μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η μόντα. :)

Αν κατάλαβα καλά τα pots θα λειτουργούν, όπως τα περιγράφει η 2η παράγραφος του παρακάτω link;

http://www.cjs-labs.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/JPage-LesPaulWiring.pdf

 

Έχω μια ακόμα απορία:

η κιθάρα μου είναι μια Hagstrom Super Swede,η οποία έχει switch που splitάρει τους μαγνήτες.

Θα μπορούσα να μετατρέψω αυτό το switchάκι σε killswitch και να βάλω push/pull pots αντί των κανονικών,που να έχουν το Jimmy Page wiring;

Επηρεάζεται από αυτό το wiring το switchάκι επιλογής μαγνητών (κυρίως στη μεσαία θέση του);

 

Η εργασία αυτή,αν γίνει,θα γίνει σε τεχνικό και όχι από εμένα.

Ποιο θεωρείται ένα νορμάλ κόστος για όλα αυτά;

 

Γίνονται όσα θέλεις. Ο τεχνικός θα πρέπει να αλλάξει και μαγνήτες? Αν όχι, τότε είναι θέμα κολλήσεων. Μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος ηλεκτρονικός ή φίλος που να ξέρει από κολλητήρι. Το κόστος για το re-wiring πιστεύω θα είναι ~ 30ευρώ(γενικά ζητούν μέχρι 60, αλλά είπαμε...).

 

@Εlixir, τώρα παίζει Οκ ο μαγνήτης? Η γείωση του σασί + καπάκι είναι πολύ σημαντικά για χαμηλό θόρυβο. Το καπάκι οπωσδήποτε για waxing και με προσοχή στη θερμοκρασία(νομίζω max 70oC) για να μη καεί το πηνίο. Άντε, καλή επιτυχία, περιμένουμε και μερικές φωτό!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνονται όσα θέλεις. Ο τεχνικός θα πρέπει να αλλάξει και μαγνήτες? Αν όχι, τότε είναι θέμα κολλήσεων. Μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος ηλεκτρονικός ή φίλος που να ξέρει από κολλητήρι. Το κόστος για το re-wiring πιστεύω θα είναι ~ 30ευρώ(γενικά ζητούν μέχρι 60, αλλά είπαμε...).

 

Οι μαγνήτες σπλιτάρουν από κατασκεύης τους,οπότε υποθέτω πως είναι θέμα κολλήσεων.

Πάντως,σε μια πρώτη ερώτηση για τα εργατικά, θέλει γύρω στα 40άρι+το κόστος των υλικών(push/pull pots).

Πιστεύεις πως θα δω αισθητή διαφορά στον ήχο μου,ειδικά όταν θα επιλέγω οι μαγνήτες να μπαίνουν εκτός φάσης ή σε σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνήτες σπλιτάρουν από κατασκεύης τους,οπότε υποθέτω πως είναι θέμα κολλήσεων.

Πάντως,σε μια πρώτη ερώτηση για τα εργατικά, θέλει γύρω στα 40άρι+το κόστος των υλικών(push/pull pots).

Πιστεύεις πως θα δω αισθητή διαφορά στον ήχο μου,ειδικά όταν θα επιλέγω οι μαγνήτες να μπαίνουν εκτός φάσης ή σε σειρά;

 

Hχητικά θα πάρεις πολλές διαφορετικές επιλογές αλλά εξαρτάται για τι χρήση τις θέλεις. Π.χ. το out of phase ακούγεται λίγο αδύναμο και σαν wha.  Το series των 2 διπλών ακούγεται υπερδυνατό, μπάσο και μπουκωμένο κι είναι μάλλον για lead σε distortion ή για ογκώδη καθαρά.

Tα 40ευρώ δεν είναι απαγορευτικά αλλά υπάρχουν και χαμηλότερες τιμές. Τα υλικά, ρώτησε πόσο τα χρεώνουν και δες σε sites μήπως υπάρχουν οικονομικότερα και καλά (alpha, cts κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα παίζει Οκ ο μαγνήτης? Η γείωση του σασί + καπάκι είναι πολύ σημαντικά για χαμηλό θόρυβο
ναι αλα χωρισ κερι κανει μπολικο βζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου