Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μαγνητών σε LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.banzaimusic.com/Partsland-500k-log-16-Push-Pull.html  αυτο το ποτ μπενει στην γκιπσον?αν ναι 8α βαλω 4 απ αυτα αν δεν βρω αλφαρι8μικα.

απο οτι λεει η περιγραφη ειναι long

μετα το shaft προσαρμοζεται στα κουμπια μου

 

Καταρχάς είναι λιγάκι ακριβά στα 7ευρώ το καθένα. Δες αν έχει κάποια εναλλακτική επιλογή.

Καλύτερα να πάρεις long shaft και να ρυθμίσεις το ύψος του pot με τα παξιμάδια που έχει παρά να σου πέσει κοντό το short.

Για να έχεις 2 tone και 2 volume, πρέπει να πάρεις 2 λογαριθμικά(log) για vol και 2 γραμμικά(linear) για tone. Η αντίσταση, είναι συνήθως για lp στα 500k ή και 1ΜΩ αν θέλεις πιο πρίμο αποτέλεσμα.

 

Καλό project!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα και με 4ευρω μαρκασ alpha

επισησ ειχε και κατι ωραια κουμπακια για τα ποτ (τα χρυσα-καμπανεσ των παλιων γκιπσον)

τωρα για τα καλωδια που εχουν οι μαγνητεσ

θα ειναι λογικα ενα ασπρο και ενα παυρο σε κα8ε πηνιο

πχ στο βορειο coil θα εχω ενα μαυρο και ενα ασπρο ποιο ειναι η αρχη(north start) και το τελοσ north ending)ομωσ μην γινει καμια γκαφα

ακομα 8α χρειαστει να βαλω και γυμνο καλωδιο που 8α ειναι κολυμενο στο μεταλικο πατο των μαγνητων?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά είναι και τα alpha. Για τα καλώδια του μαγνήτη και τους πόλους δε ξέρω πολλά αλλά μπορώ να πω σίγουρα ότι τα 2 (κόκκινα?) καλώδια που είναι κολλημένα μαζί τώρα είναι τα north finish και south finish.

Από εκεί και πέρα όμως, πρέπει να το ψάξεις με μια πυξίδα που θα σου δείξει για κάθε μαγνήτη πιο είναι τo north(βόρειο) και south coil. Απλά τη βάζεις πάνω απ τον μαγνήτη(μακριά από άλλους μαγνήτες για να δείξει σωστά) και σημειώνεις τη φορά της.   

Mόλις βρεις πιο είναι το north coil, θα ξέρεις ότι το ένα καλωδιάκι του είναι το south finish( που είναι τώρα κολλημένο με το north finish) και το άλλο άκρο του θα είναι προφανώς το south start.

Δες και τα παρακάτω:

 

http://www.buildmyelectricguitar.com/electric-guitar/my-first-electric-guitar-menu-section/paf-humbucker-pickups/64-build-electric-guitar-paf-humbucker.html

http://endeanmusic.com/index.php?main_page=page&id=4

http://www.diyguitarmods.com/rewire-humbucker-4-wire-instructions.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειωση 8α πιασω κατω στην βαση του μαγνητη

ακομα

1)τα ασπρα και τα μαυρα καλωδια παραμενουν ιδια στα 4 conductor σωστα?

2) τα 2 κοκκινα καλωδια 8α ειναι το κοκκινο και το πρασινο?

3)το north coil ειναι παντα το πανω πηνειο?δλδ στον μαγνητη τησ γεφυρασ το north coil δεν ειναι αυτο με τα polepieces? ενω ειναι το αντι8ετο στην γεφυρα?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειωση 8α πιασω κατω στην βαση του μαγνητη

ακομα

1)τα ασπρα και τα μαυρα καλωδια παραμενουν ιδια στα 4 conductor σωστα?

2) τα 2 κοκκινα καλωδια 8α ειναι το κοκκινο και το πρασινο?

3)το north coil ειναι παντα το πανω πηνειο?δλδ στον μαγνητη τησ γεφυρασ το north coil δεν ειναι αυτο με τα polepieces? ενω ειναι το αντι8ετο στην γεφυρα?

σωστό αυτό με τη γείωση.

1) Δες προσεκτικά τα λινκ κι ειδικά αυτό με τη μετατροπή του Epi μαγνήτη. 

Μην πας με χρώματα γιατί κάθε εταιρία και μαγνήτης έχει τα δικά του... Είναι πιο εμπειρικό, όπως είπα: τα 2 ενωμένα είναι τα N και S finish. Τα άλλα 2 είναι τα N και S start. Ok, Ποιο είναι ποιο? :

Θα δεις με μια μικρή πυξίδα πάνω απ το μαγνήτη προς τα που δείχνει το N και S. Το σημειώνεις.  Αν π.χ. η πυξίδα δείξει ότι το πάνω coil είναι το N κι έχει ένα άσπρο κι ένα κόκκινο καλώδιο: Τότε θα ξέρεις ότι το N finish είναι αυτό που είναι κολλημένο μόνιμα με το S finish(π.χ. το κόκκινο) και το άλλο(το άσπρο) θα είναι το N Start.

Αντίστοιχα θα συμβαίνει στο S coil(το κόκκινο θα είναι το S finish και το μαύρο το S start

2) βλ. πάνω

3)Οχι κατ'ανάγκη

 

Μήπως να πας σε κάποιο καλό και φθηνό μάστορα για το wiring? Απλά το λέω γιατί, καλός  ο πειραματισμός, αλλά θέλει πολύ ψάξιμο, πολλή προσοχή και όσο περισσότερες γνώσεις γίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες προσεκτικά τα λινκ κι ειδικά αυτό με τη μετατροπή του Epi μαγνήτη. 

Μην πας με χρώματα γιατί κάθε εταιρία και μαγνήτης έχει τα δικά του... Είναι πιο εμπειρικό, όπως είπα: τα 2 ενωμένα είναι τα N και S finish. Τα άλλα 2 είναι τα N και S start. Ok, Ποιο είναι ποιο? :

Θα δεις με μια μικρή πυξίδα πάνω απ το μαγνήτη προς τα που δείχνει το N και S. Το σημειώνεις.  Αν π.χ. η πυξίδα δείξει ότι το πάνω coil είναι το N κι έχει ένα άσπρο κι ένα κόκκινο καλώδιο: Τότε θα ξέρεις ότι το N finish είναι αυτό που είναι κολλημένο μόνιμα με το S finish(π.χ. το κόκκινο) και το άλλο(το άσπρο) θα είναι το N Start.

Αντίστοιχα θα συμβαίνει στο S coil(το κόκκινο θα είναι το S finish και το μαύρο το S start

οκ κατατοπηστικοτατοσ...

Μήπως να πας σε κάποιο καλό και φθηνό μάστορα για το wiring? Απλά το λέω γιατί, καλός  ο πειραματισμός, αλλά θέλει πολύ ψάξιμο, πολλή προσοχή και όσο περισσότερες γνώσεις γίνεται.
ειμαι επαρχια ολο το καλοκαιρι και δεν εχω τι να κανω καταλαβε με κλαψ...

να ρωτησω κατι ακομα με τα καλωδια γινεται να βαλω καλωδια που να μην ειναι συμπαγη πυρηνα(solid core)και να βαλω κανονικα επειδη εντεχουν πιο πολυ σε στρεψη και δεν σπανε οι κολυσεισ(πρεπει να σου εχει τυχει

στο banzai εχουν μαλακου πυρηνα αλα ποια διασταση να παρω ο,15mm η o,25mm?

γιατι οσο ποιο παχυ το καλωδιο εχει και μικροτερη αντισταση...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ κατατοπηστικοτατοσ...ειμαι επαρχια ολο το καλοκαιρι και δεν εχω τι να κανω καταλαβε με κλαψ...

να ρωτησω κατι ακομα με τα καλωδια γινεται να βαλω καλωδια που να μην ειναι συμπαγη πυρηνα(solid core)και να βαλω κανονικα επειδη εντεχουν πιο πολυ σε στρεψη και δεν σπανε οι κολυσεισ(πρεπει να σου εχει τυχει

στο banzai εχουν μαλακου πυρηνα αλα ποια διασταση να παρω ο,15mm η o,25mm?

γιατι οσο ποιο παχυ το καλωδιο εχει και μικροτερη αντισταση...

 

Καταλαβαίνω,κι εγώ όλο projectaκια κάνω... Για καλώδιο, ναι είναι καλύτερο κι ανθεκτικότερο να βάλεις πολύκλωνο κι όχι μασίφ, διαμέτρου 0.25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω,κι εγώ όλο projectaκια κάνω... Για καλώδιο, ναι είναι καλύτερο κι ανθεκτικότερο να βάλεις πολύκλωνο κι όχι μασίφ, διαμέτρου 0.25.
σε ευχαριστω

να σου πω μετ ευκαιριασ

αυτη η esp που ειχεσ παρει απο μενα υπαρχει ακομα?

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου