Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μαγνητών σε LP


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρα θελω να κανω στην lp την μετατροπη του page στην συνδεσμολογια

κρατωντασ ομωσ τουσ μαγνητεσ μου

γνωριζει κανεισ πωσ μπορω να τουσ κανω με 4 καλωδια?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βγαζει η gibson push-pull ποτ?γιατη σημερα που αλλαζα σε μια ενα ηταν και γ@μω τισ κατασκευεσ

ειδα αυτο

  μπορω να το χρησιμοποιησω στουσ μαγνητεσ τησ gibson? οι μαγνητεσ ειναι οι original

θελω να κανω αυτη την συνδεσμολογια http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=jp_style

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια και χαρα θελω να κανω στην lp την μετατροπη του page στην συνδεσμολογια

κρατωντασ ομωσ τουσ μαγνητεσ μου

γνωριζει κανεισ πωσ μπορω να τουσ κανω με 4 καλωδια?

 

Αν είσαι καλός με τα ηλεκτρονικά και πολύ προσεκτικός, μπορείς να ανοίξεις το μαγνήτη σου προσεκτικά και να κολλήσεις ένα 4 conductor καλώδιο αντί για το 2conductor που θα έχει. Όλοι οι HB μαγνήτες έχουν 4 καλωδιάκια εσωτερικά (Νorth-South των 2 πηνίων) κι απλά έχουν κολλημένα μαζί τα δυο ώστε να είναι μόνιμα εν σειρά τα 2 πηνία.

Αλλά θέλει τρελή προσοχή ώστε να μη χαλάσεις το μαγνήτη. Αν δεν έχεις 4 conductor καλώδια, δεν γίνεται το page mod. Θα χρειαστείς και 4 push pull pots και πολλές κολλήσεις φυσικά... Άλλα wirings/mods δε σε ενδιαφέρουν (όπως του Peter Green)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το κανω ετσι δυοτι θελω να κανω το split επειδη δεν εχω αλλη κι8αρα με μονουσ

και για να μην τησ πεταξω τα ματια ξανα...

τα ποτενσιομετρα πωσ μπορω να τα βγαλω με ασφαλεια χωρισ να τα σπασω γιατι εκει εχω ενα 8εμα...

επιπλεων γνωριζετε καμια καλη μαρκα για ποτενσιομετρα?

εγω στη lp εχω το συστημα με την πλακετα(pcb)απλα εκει πρεπει να ξεβιδωσω ολα τα ποτ για να φυγει ολο αυτο το πραγμα ε?

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να το κανω ετσι δυοτι θελω να κανω το split επειδη δεν εχω αλλη κι8αρα με μονουσ

και για να μην τησ πεταξω τα ματια ξανα...

τα ποτενσιομετρα πωσ μπορω να τα βγαλω με ασφαλεια χωρισ να τα σπασω γιατι εκει εχω ενα 8εμα...

επιπλεων γνωριζετε καμια καλη μαρκα για ποτενσιομετρα?

εγω στη lp εχω το συστημα με την πλακετα(pcb)απλα εκει πρεπει να ξεβιδωσω ολα τα ποτ για να φυγει ολο αυτο το πραγμα ε?

Με τα pots, απλά ξεσφίγγεις κι αφαιρείς τα παξιμάδια που έχουν από την πάνω πλευρά. Για το pcb, μάλλον πρέπει να τα ξεκολλήσεις όλα.

Καλή μάρκα για pots είναι η CTS και υπάρχουν και τα Alpha.

Split μπορείς να κάνεις και χωρίς το page wiring. Απλά κολλάς ένα έξτρα καλωδιάκι στο μαγνήτη, εκεί που ενώνονται τα 2 πηνία. Όταν συνδέσεις αυτό το νέο καλώδιο στη Γη, τότε θα έχεις σε σπλιτ στο διπλό: δες παρακάτω τη διαδικασία

http://www.diyguitarmods.com/rewire-humbucker-4-wire-instructions.php

 

Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις σε μερικούς από εδώ ή σε μάστορες μήπως σε συμφέρει να τα κάνει κάποιος ειδικός σε καλή τιμή ώστε να δουλέψει σίγουρα το wiring και να μην έχεις ρίσκο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ για την κα8ιστερημενη απαντηση αλλα τοσεσ μερεσ δεν ειχα ιντερνετ

εγω 8α ψωvισω απο το banzai γιατι 8ελω και κατι αλλεσ μαλακιτσεσ

αυτο που 8ελω να μα8ω ειναι τι μηκοσ πρεπει να εχει το shaft στα ποτ ,πρεπει να ειναι μακρυ για την κι8αρα μου η 8α βρισκει στο layout των ηλεκτρικων και δεν 8α μπορω να βιδοσω το καπακι?

επισησ το shaft ποσο παχυ πρεπει να ειναι για να μπουν τα μαμησια κουμπια?

http://www.banzaimusic.com/Partsland-500k-log-16-Push-Pull.html κατι τετοιο ειναι καλο απο αποψη μεγεθουσ και εφαρμογησ?

επισησ 8α παρω ολουσ τουσ χρωματικουσ κωδικουσ καλωδιων που χρειαζομαι για να γινει τελεια η δουλεια και βασικοτερα να αποφηγουμε τα λαθη

Split μπορείς να κάνεις και χωρίς το page wiring. Απλά κολλάς ένα έξτρα καλωδιάκι στο μαγνήτη, εκεί που ενώνονται τα 2 πηνία. Όταν συνδέσεις αυτό το νέο καλώδιο στη Γη, τότε θα έχεις σε σπλιτ στο διπλό
ναι αλλα μιασ και 8α μπω στον κοπο ασ το κανω μια για παντα

 

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απλά να έχεις υπόψην σου πως αν οι humbuckers σου είναι vintage output o ήχος που θα πάρεις splitάροντάς τους δεν θα είναι και πολύ χρήσιμος. Θα είναι υπερβολικά αδύναμος, λεπτός και hollow...

 

Συνήθως splitάρουμε μαγνήτες με μια έξοδο από 10k και πάνω ή με mismatched μπομπίνες όπως στους Lindy Fralin Unbuckers στην οποία περίπτωση κρατάμε την overwound μπομπίνα ως single coil.

 

Κάτι ακόμα: Εάν η LP σου έχει μαγνήτες με covers και τα αφαιρέσεις, μάλλον θα χρειαστούν εκ νέου wax potting για να μή "φυσάνε". Το έχω πάθει και έτσι το ξέρω...Επίσης οι κολλήσεις θα φαίνονται και σε περίπτωση που θες αργότερα να πουλήσεις την κιθάρα ή τους μαγνήτες ξεχωριστά θα μειώσει την αξία πώλησής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=color_codes εγω δλδ 8α μετατρεψω τα καλωδια οπωσ λεει παραπανω σε αυτα τισ γκιπσον

Κάτι ακόμα: Εάν η LP σου έχει μαγνήτες με covers και τα αφαιρέσεις, μάλλον θα χρειαστούν εκ νέου wax potting για να μή "φυσάνε". Το έχω πάθει και έτσι το ξέρω
καλα αυτα τα εχουμε ξανακανει σε φιλαρακια που πραγματικα ειχαν καταστρεψει με τισ κολλυσεισ (τ παρακανανε με το κωλητηρι και λιωσανε λιγο το κερι)

Επίσης οι κολλήσεις θα φαίνονται και σε περίπτωση που θες αργότερα να πουλήσεις την κιθάρα ή τους μαγνήτες ξεχωριστά θα μειώσει την αξία πώλησής της.
αυτο δεν με ενδιαφερει τοσο...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να έχεις υπόψην σου πως αν οι humbuckers σου είναι vintage output o ήχος που θα πάρεις splitάροντάς τους δεν θα είναι και πολύ χρήσιμος. Θα είναι υπερβολικά αδύναμος, λεπτός και hollow...

 

Συνήθως splitάρουμε μαγνήτες με μια έξοδο από 10k και πάνω ή με mismatched μπομπίνες όπως στους Lindy Fralin Unbuckers στην οποία περίπτωση κρατάμε την overwound μπομπίνα ως single coil.

εμενα ειναι κεραμικοι(lp studio) και τσιμπανε αμεσωσ στη βρωμια

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banzaimusic.com/Partsland-500k-log-16-Push-Pull.html  αυτο το ποτ μπενει στην γκιπσον?αν ναι 8α βαλω 4 απ αυτα αν δεν βρω αλφαρι8μικα.

απο οτι λεει η περιγραφη ειναι long

μετα το shaft προσαρμοζεται στα κουμπια μου

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου