Προς το περιεχόμενο

Project frankenstrat ερωτησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται  ;D ;D

 

    Λογω οξειας superstratocasterίτιδας και γενικης ολιγον 80's αρρωστειας τον last χρονο τσιμπησα απο thomann αυτη εδω τη βρωμα : http://www.thomann.de/gr/charvel_pro_mod_san_dimas_style_1hh_sw.htm  . Πολυ καλο οργανο για τα λεφτα του by the way

   

 

    Επειδη ομως αισθανομε λιγο "δημιουργικος" σκεφτομε να την βαψω α λα eddie van halen frankenstrat. Εχω βρει οδηγους στο internet με ολη τη διαδικασια, τι εργαλεια χρειαζοντε κλπ. Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

 

1)πόσο περιπου θα διαρκεσει η ολη μετατροπη με βαψίματα, masking tapes, τριψίματα κλπ?

2)επειδη ειναι η πρωτη μου κιθαρα με floyd υπαρχει κανενας οδηγος για να το αφαιρεσω σωστα? (μη κανω καμια μλκια και μετα ψαχνομε) αυτα!παρακαλειτε ο superfunk να μη με βρισει ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)πόσο περιπου θα διαρκεσει η ολη μετατροπη με βαψίματα, masking tapes, τριψίματα κλπ?

3 εβδομάδες με ένα μήνα

Έχεις δώσει 700 ευρώ για τη κιθάρα, θα δώσεις και κανένα 70-80 για υλικά για homemade καταστάσεις...το έχεις ξανακάνει ή να πάς κατευθείαν στο μάστορα να μην κλαίς?

 

Η α λα eddie van halen frankenstrat δημιουργία έχει παγίδες, όσο και εάν φαίνεται απλή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon Οχι,δε το εχω κανει ποτε ;D ;D ο μαστορας θα μου παρει μπόλικα Money τα οποια δεν υπαρχουν  ;D ;D . Οταν εννοεις παγιδες τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνώμη μου θα σου έλεγα να μην χαλάσεις μια ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ κιθαρα..μιας και κατάλαβα οτι θα το κανεις μόνος σου...

αν νιώθεις τοσο δημιουργικός γιατι δεν τσιμπας καμιά φθηνή strat να εκτονωθείς ? ;D

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon Οχι,δε το εχω κανει ποτε ;D ;D ο μαστορας θα μου παρει μπόλικα Money τα οποια δεν υπαρχουν  ;D ;D . Οταν εννοεις παγιδες τι εννοεις?

Ο μάστορας θα στα πάρει όταν τη χαλάσεις ;D

 

Φαντάζομαι ότι θα τη φτιάξεις με μαύρες γραμμές. Έχοντας φτιάξει αυτή στην ίδια λογική (Άσπρη-Μαύρη)

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-bw-project

μπορώ να πώ ότι ήταν από τα πιό δύσκολα projects γιατί η κάθε ατέλεια φαίνεται. Το πρόβλημα στις frankenstrat είναι ότι οι γραμμές πρέπει να γίνουν με καλό αυτοκόλλητο διαφανές και μία-μία και όχι χαρτοταινία γιατί η μπογιά θα περάσει από κάτω.

Προφανώς δεν θα βάψεις με μπιστόλι-κομπρεσέρ αλλά με σπρέυ και αυτός ο κίνδυνος είναι ακόμα πιο έντονος.

 

Επίσης σε homemade καταστάσεις ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσεις να πετύχεις το λούστρο-γυάλισμα που έχεις τώρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.paintyourownguitar.com/ 

...για να παρεις ιδεες  ;)

Είναι πολύ ωραία να παίρνεις ιδέες, αλλά δεν σου λένε τις λεπτομέρειες όπως έγραψα παραπάνω (γιατί όλοι την έχουμε πατήσει από τις ιδέες του Internet)...Επίσης όλα αυτά, δεν σου λένε πως θα τα μπαλώσεις όταν κάνεις τη βλακεία.

 

Επίσης ΠΟΤΕ μην κρίνουμε κάτι από τις φωτογραφίες και τα youtube videos. Eκ πείρας σου υπογράφω ότι με σπρέυ ΔΕΝ μπορείς να πετύχεις το γυάλισμα που έχει η καινούργια σου κιθάρα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την γνώμη μου θα σου έλεγα να μην χαλάσεις μια ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ κιθαρα..μιας και κατάλαβα οτι θα το κανεις μόνος σου...

αν νιώθεις τοσο δημιουργικός γιατι δεν τσιμπας καμιά φθηνή strat να εκτονωθείς ? ;D

 

 

+699

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραία να παίρνεις ιδέες, αλλά δεν σου λένε τις λεπτομέρειες όπως έγραψα παραπάνω (γιατί όλοι την έχουμε πατήσει από τις ιδέες του Internet)...Επίσης όλα αυτά, δεν σου λένε πως θα τα μπαλώσεις όταν κάνεις τη βλακεία.

 

Επίσης ΠΟΤΕ μην κρίνουμε κάτι από τις φωτογραφίες και τα youtube videos. Eκ πείρας σου υπογράφω ότι με σπρέυ ΔΕΝ μπορείς να πετύχεις το γυάλισμα που έχει η καινούργια σου κιθάρα.

Κανε πρωτα  μια δοκιμη! Παρε ενα κομματι ξυλο και προσπαθησε να φτιαξεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου οσο καλυτερα μπορεις! Αν η τελικη ποιοτητα σε ικανοποιει τοτε ξεκινα! ;) (Υπολογισε οτι η κιθαρα εχει και καμπυλες βεβαια)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε πρωτα  μια δοκιμη! Παρε ενα κομματι ξυλο και προσπαθησε να φτιαξεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου οσο καλυτερα μπορεις! Αν η τελικη ποιοτητα σε ικανοποιει τοτε ξεκινα! ;) (Υπολογισε οτι η κιθαρα εχει και καμπυλες βεβαια)

Ατυχώς εάν λουστράρει μόνος του, το σπρέυ έχει 18 ευρώ και κρατάει περίπου 48 ώρες (μετά είναι για πέταμα)...και οι δοκιμές κοστίζουν...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου