Προς το περιεχόμενο

Roland Boutique


Hysplex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι καινούργιο ετοιμάζει η Roland

 

Στο teaser δείχνει πρώτα το J8 και μετά τα jx3p και juno106 και μετά τρία desktop αντικείμενα

 

Ίσως ειναι plug out , ίσως hardware

 

Αναμένουμε

 

http://www.roland.co.uk/promos/roland_boutique/

 

Edit : δεν ειναι desktop αλλά μάλλον mini keys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειδα το teaser πριν καμια ωρα στο FB. Η Roland μου φαινεται οτι παει να κανει κατι αναλογο με τη σειρα Reface της Yamaha. Και απ'οτι βλεπω, mini keys κι εδω. Δεν πανε καλα οι Γιαπωνεζοι τελευταια. Ποιο ζωον τους ειπε οτι οι πληκτραδες εχουν σαλταρει και θελουν synths με mini keys? eyeroll.gif Τι γελοια μοδα ειναι παλι αυτη? Απευθυνονται τελικα σε πληκτραδες ή σε DJs? Για να ξερουμε. Εχει γεμισει ο τοπος απο soft synths και hardware synths με mini keys. tomato.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στο παρακάτω link σύντομα.

http://www.roland.com/promos/roland_boutique/

 

Για την ώρα ορισμένα νέα μοντέλα με μεγάλα πλήκτρα.

XPS-30 , E-A7 , JUNO-DS61 και JUNO-DS88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φέτος τελικά παραδέχομαι την Roland έφτιαξε πράγματα σε όλους τους τομείς και μπόλικη καινούρια τεχνολογία όλοι άλλοι τον ύπνο του δικαίου και η κοροϊδία συνεχίζετε κρίμα και λέω την προσωπική μου άποψη.

 

Waterfall mini ξε mini keys έχει βολέψει κόσμο εδώ έχω δει πόσα live με την πρωτοπορία τότε του micro korg  ;) γούστα είναι αυτά θα μου πεις χάθηκε το rack αλλα τι να κάνουμε εδώ με ένα mininova χάσαμε το μυαλό μας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall mini ξε mini keys έχει βολέψει κόσμο εδώ έχω δει πόσα live με την πρωτοπορία τότε του micro korg  ;)

Εκει που γραφεις "έχει βολέψει κόσμο" βαλε το "έχει βολέψει DJs", την κατηγορια εκεινη δηλαδη που ειτε βλεπει ενα synth ειτε ενα φουρνο μικροκυματων δεν καταλαβαινει τη διαφορα. Το ιδιο συμβαινει και με τα mini keys. Μονο οι μη πληκτραδες δεν ενοχλουνται απο τα mini keys, αντε και μερικοι πληκτραδες που ειναι...νανοι. ;D

 

Oι εταιρειες εχουν ξεφυγει. Πρωτα ειχαμε τα synths με κανονικα πληκτρα μεν, αλλα λιγες οκταβες, συνηθως 3-4. Μετα πλακωσε η μοδα των mini keys. Να μην πω για την μοδα των monosynths, λες και ζουμε στο 1975. Την αφαιρεση του MIDI Thru που την πας? Τωρα η Yamaha μας εφερε νεο φρουτο, το mini-DIN MIDI IN/OUT! Τι αλλη μ@λ@κια θα σκεφτουν δεν ξερω.

 

Και μεσα σ'ολα αυτα, καταργησαν ολοι τα synth racks. Εκει κι αν θελουν κλοτσιες. Τωρα σου βγαινει η Yamaha και σου βγαζει 4 "νεα" synths με mini keys, και σε αναγκαζει_αν θες να αγορασεις καποιο απο αυτα_να πληρωσεις νταβαντζιλικι στην τιμη τα αχρηστα mini keys. Γιατι μη μου πει κανεις οτι οσοι αγορασουν τα Reface CP/YC θα κατσουν να παιξουν με τις 3 mini οκταβες τους. Ολοι θα τα παιζουν απο αλλο κανονικο πληκτρολογιο μεσω MIDI. Αλλα τα mini keys θα τα εχουν πληρωσει.

 

Tα ιδια απ'οτι καταλαβα παει να κανει και η Roland τωρα. Μα καλα κι αυτοι, ακομα και στον τροπο διαφημισης αντεγραψαν τη Yamaha? Ελεος. Θα μας πρηξουν τα μεζεα κι αυτοι, καθε βδομαδα θα μας παρουσιαζουν μια γωνια του ενος synth, την αλλη βδομαδα 3 κουμπια απο το πανελ του αλλου synth, και σε κανα μηνα θα μας παρουσιασουν τα νεα τους VA (οπως φανταζομαι) με τα ωραια mini keys τους.

Καααααλα.....yawn.gifsleep3.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να τα πω εγω, αυτα rack δεν γινονται. Εριξα μια γρηγορη ματια τωρα και τα μονα rack που υπαρχουν πλεον ειναι το Roland Integra 7, το Yamaha Motif Rack XS και το Memotron Rack. Μιλαω για Rack με τη στενη εννοια του ορου, της "φετας", και οχι synths που μπορουν να μπουν και σε rack, οπως κατι Moog racks ή αλλα κομματια για modular συστηματα ή ακομα και καποια desktop synths.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου