Προς το περιεχόμενο

Ένα νέο κομματάκι σε hybrid ύφος...


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κομμάτι μου που κινείται σε post rock/progressive ύφος...

Μου αρέσουν πολύ οι ambientιές και τα delay αλλά μου αρέσουν και τα κοψίματα και τα ο,τι να 'ναι μετρήματα.

Τι να κάνει κανείς..?

 

http://www.sendspace.com/file/wnheh7

 

Ελπίζω να σας αρέσει.

Καλημέρες!

 

p.s.: Εννοείται πως ακούω γνώμες για μίξη και για παραγωγή, καθώς και προτάσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ προς prog-metal παρά προς post μου φάνηκε φίλε. Έχω την εντύπωση πως ηχητικά το rhythm section είναι χαμηλά στη μίξη. Επίσης συνθετικά είναι λίγο βαρετό μήπως 6:45 είναι μεγάλη διάρκεια;;; Πάντως το σόλο από το 1:50 και μετά πολύ ωραίο. Γενικά πολύ καλή προσπάθεια για demo, είναι υποσχόμενο και με (πολύ) δουλειά πιστεύω ότι έχει τις δυνατότητες να καταλήξει σε ένα καλό τραγούδι.

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως μάλλον σου φάνηκε συνθετικά βαρετό επειδή το καταχώρησες στο μυαλό σου σαν progressive κομμάτι. :)

 

Κρινόμενο με αντικειμενικά post κριτήρια, πιστεύω πως δεν είναι τόσο μεγάλη η διάρκεια του, ούτε επαναλαμβανόμενο.

 

Έχει δηλαδή πολλές αλλαγές για καθαρό postrock και λίγες αλλαγές/μεγάλα μέρη για αμιγώς progressive.

Τώρα ίσως η άποψη σου να είναι θέμα γούστου. :P

 

Όσον αφορά το rhythm section, παίζει όντως να είναι λίγο χαμηλά.

Θα δοκιμάσω να το δοκιμάσω λίγο, ειδικά τα drums σε σημεία.

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ με τον προλαλήσαντα relayer, είναι καλή δουλειά απλώς IMHO θέλει κι άλλο. Η μίξη επίσης νομίζω ότι είναι καλή, και κάνοντας ένα wild guess θα έλεγα μήπως οι ατέλειές της (το rhythm section που είναι λίγο θαμμένο κάτω από τις κιθάρες και η χροιά της ρυθμικής που πέφτει πάνω σε άλλα όργανα, ιδίως στο πρώτο μισό) οφείλονται στα μόνιτόρ σου; Μήπως είναι πολύ μπάσα; Αν υπάρχει μία τέτοια ιδιαιτερότητα καλό είναι να τη λαμβάνεις υπόψη σου στη μίξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά φαντάσου ότι δεν έχω καν monitors  ;).

 

Ο,τι μίξη ακούς είναι από ένα ζευγάρι AKG ακουστικά (τα οποία δεν ήταν και τα πιο ακριβά).

Γιγνώσκω ότι πρέπει να αγοράσω monitors...Αν είχα και λεφτά, καλά θα ήταν. :(

 

Από την άλλη, δεν πιστεύω ότι είμαι ιδιαίτερα καλός στο να μιξάρω τα κομμάτια που γράφω.

Σίγουρα θέλουν όλα ένα αξιόλογο και προσεγμένο EQ για να μην αλληλοκαλύπτονται π.χ. οι ρυθμικές και τα leads ή η ambient κιθάρα.

Το ξέρω ότι κάτι τέτοιο θέλουν, απλά δεν έχω ιδέα/τεχνογνωσία για το πώς το πετυχαίνω αυτό. :)

Αν μπορείτε να μου πείτε καμία πρακτική άποψη τύπου "δώσε στις ρυθμικές τόσο gain στην τάδε συχνότητα και στα lead ανάλογα", τότε θα ήταν παραπάνω από καλοδεχούμενη (και προς θεού δεν εννοώ να μου πείτε επ' ακριβώς τι να κάνω, εννοώ μια γενική κατεύθυνση-οπτική).

 

Αν μη τι άλλο, δεν ανεβάζω το κομμάτι εδώ για showcase. :)

 

p.s.: relayer χάρηκε που σου άρεσε το "σόλο" στο κομμάτι!! (τα εισαγωγικά μπήκαν γιατί είμαι τελείως χάλιας στο να παίζω σόλο, άρα δεν θεωρώ ότι έπαιξα σόλο)

Είναι btw η πρώτη φορά που βάζω "σόλο" σε κάποιο κομμάτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου