Προς το περιεχόμενο

cd εναντίον βυνιλίου.


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ας αφήσουμε και καναν αλλον να πει την αποψη του, απλως αμα θες διευκρινησε αυτο με τα peaks γατι δε καταλαβα τι εννοεις.

Καληνυχτα παω για ποτο .

Χαιρομαι καπου καπου που μιλαμε και για τεχνικα θεματα αντι για τα γνωστα θεωρητικα που μας απασχολουν τελευταια(με καθε σεβασμο προς τους εμπλεκόμενους)

Α και κατι αλλο . Τελικα το chat (παρα τους φόβους μου) παραδέχομαι οτι δεν εβλαψε το forum μέχρι στιγμης.

Τα λεμε αυριο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως, εγώ θα βολευόμουν και με ένα συστηματάκι home theatre της Sony που αναπαράγει και SACD εκτός των υπόλοιπων (DVD, CD, VCD, SVCD, MP3 CD και βαριέμαι να γράφω...) και με πραγματικό εξακάναλο ήχο! Και όλα αυτά με κάπου 800 ευρά... Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με ένα high-end σύστημα με προενισχυτές, τελικούς ενισχυτές, τρελά ηχεία και πηγές αναφοράς αλλά αν με το συστηματάκι αυτό μπορώ να πάρω το 70- 80% της ηχητικής ποιότητας του τέλειου στερεοφωνικού γλιτώνοντας ένα 90% των χρημάτων, μάλλον θα το προτιμήσω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνώ είμαι λάτρης του βυνιλίου και ενώ δεν συμπαθώ ιδιαίτερα το CD θα κάνω το συνήγορο του διαβόλου. Στη χώρα μας το CD έδωσε επιτέλους τη δυνατότητα να ακούγονται οι δουλειές αξιοπρεπώς και με σταθερότερη ποιότητα. Όποιος έχει στείλει τη δουλειά του για χάραξη σε βυνίλιο ασφαλώς θα θυμάται . Στη χώρα μας οι προδιαγραφές δεν ήταν αντίστοιχες με αυτές άλλων χωρών πχ δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ ενός καλού βυνιλίου κι ενός Ελληνικού. Δεν είχαμε τα καλύτερης ποιότητας βυνίλια όπως επίσης υπήρχε μερικές φορές πρόβλημα στα τραγούδια αν ήταν προς το τέλος του δίσκου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

interpaul :

ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟ cD KAI TO DVD AΠΛΑ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΑΣΣΕΤΑ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΑ.

 

ΤΟ CD ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΙΝΥΛΙΟ ΕΝΕΚΑ ΤΟΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ

δε πιστευω να θες και το dvd να λειτοθργει σαν "επικουρικη πηγη" και να μην παραγκωνισει την βιντεοκασετα..! :D :D

 

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΟΙΚΟΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΙΚΑΠ MITCHEL GYRODEC H TOWNSEND

ME KEφΑΛΙ VAN DEN HULL (3000-5000 EYRO TIMH)ΟΥΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΑΜΠΑΤΑ CD PLAYERS

 

με το μπαρδον φιλε ιντερπωλ δεν υπάρχουν λαμπατα cd players , αλλα λαμπάτοι ενισχυτες.

 

οκ παιδιά κατανοώ και παραδέχομαι την ακουστικη τελειοτητα ενος τελειου πικαπ και ενος τέλειου δισκου με ενα γαμάτο λαμπατο ενισχυτη/προενισχυτη που να παιζει μια αναλογικη καλη ηχογραφρηση, σε σχεση με ένα αντιστοιχης ποιότητας cd . Υποστηριζω παραπανω κατι πιο εξειδικευμενο απο αυτο.

Μου αρέσει όμως η τροπη που πηρε η συζήτηση και εγινε λιγο γενικοτερη.

Παρακαλω αλλες απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego telika ekei pou katelixa pathenodas kai mathainodas einai..POTE CD APO ARAPH...pisteuo to xerete..de perimenete apo mena na to po..

 

Ithela ena siggekrimeno track tis anastacia kai den eixa orexi (foititria ousa) na akoubiso 20 kai bale europoula ..etsi pira apo mavro...e olo to cd ok..to track pou ithela omos pidouse..xali kako..trabaga to malli mou.. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

ather Lookin' at me..

Tell me wot do u c... Have I CroSSed The Line ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το πιασατε το θέμα με τα CD's κτλ κτλ.

 

Εγώ είμαι fan του βινυλίου αν και σε μερικές περιπτώσεις μου αρέσει και το CD.

 

Τώρα στο θέμα μας για τα CD players.

 

Ενα CD player αποτελείται χονδρικά από τα μηχανικά του μέρη ( έναν βηματικό κινητήρα με πολύ μικρό βήμα για την κεφαλή, έναν κινητήρα που γυρνάει το δισκάκι και την κεφαλή ), το μηχανισμό αποκωδικωποίησης της πληροφορίας που είναι φύσης αδύνατο να είναι χρησημοποιεί λυχνίες όπως και το κύκλωμα που υπολογίζει τα βήματα της κεφαλής.

Υπάρχει ένας μετατροπέας που μετατρέπει το σήμα από digital σε analog και ένα κύκλωμα προενύσχυσης και σε κάποιε περιπτώσεις έχω δεί να μήν υπάρχει αυτό το κύκλωμα για να χρησημοποιηθεί εξωτερικός προενυσχητής.

 

Στην προκειμένη περίπτωση που πάλι θεωρείται αδύνατο γιατί οι λυχνίες αναπτύσσουν απαγορευτικές θερμοκρασίες που ενδεχομένως να παραμορφώσουν την κεφαλή, το μόνο μέρος που μπορεί να είναι με λυχνίες είναι ο προενισχυτής του player.

 

Δεν ξέρω βέβαια αν έχει βγεί κάτι τέτοιο στο εμπόριο αλλά αν υποθέσει ότι βγήκε θα στερέιται ποιοτητας γιατί θα πρέπει να έχει μια αξιοπρεπή ψύξη πράγμα που ανεβάζει το θόρυβο και ακουστικά αλλά και ηλεκτρομαγνητικά και ακούγονται μετά φυσίματα κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ego telika ekei pou katelixa pathenodas kai mathainodas einai..POTE CD APO ARAPH...pisteuo to xerete..de perimenete apo mena na to po..

 

Ithela ena siggekrimeno track tis anastacia kai den eixa orexi (foititria ousa) na akoubiso 20 kai bale europoula ..etsi pira apo mavro...e olo to cd ok..to track pou ithela omos pidouse..xali kako..trabaga to malli mou.. :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Στην προκειμένη περίπτωση επειδή έχεισ CDRW μπορείς να το βάλεις στο CDRW νατο διαβάσει και να το κοπιάρεις μετά σε ένα άδειο CD.

 

Τα CDRW για υπολογιστές έχουν πολύ καλύτερη κεφαλή από τα CDROMS και πολλές φορές διαβάζουν αυτό που άλλα CDROMS δεν διαβάζουν.

 

Εκτός ..... κι αν το δισκάκι είχε χαρακιά επάνω του και τότε το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι υπομονή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψηφιακη τεχνολογια εχει ενα πλεονεκτημα που το αναλογικο στερειται:Την διαρκη εξελιξη. Πραγματι σε μερικους τομεις ο αναλογικος ηχος υπερεχει. Ομως το 16/44.1 ειναι φορμα εικοσαετιας! Στο αμεσο μελλον με ηχο 24/96 και πολυκαναλη αναπαραγωγη, οι συγκρισεις θα αποτελουν γραφικοτητες. Υπομονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου