Προς το περιεχόμενο

Modding an Ibanez Prestige rg2570


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος του άρθρου θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές πάνω στην Ibanez μου.

Ο λόγος που θέλω να μπώ σε αυτή την διαδικασία είναι :

 

1ον):Δεν αξίζει τον κόπο να την πουλήσω γιατί θα πρέπει να την "σκοτώσω"..

2ον):Η αλλαγή τάστων που χρειάζεται θα κοστίσει ούτως ή άλλως κανα 200άρι συνεπώς ,πιστεύω, αξίζει τον κόπο να αλλάξω neck και να ξεφορτωθώ τα (me-not-like-anymore) shark tooth inlays.

 

Επειδή όμως δεν έχω ασχοληθεί ξανά με κάτι τέτοιο θα ήθελα τις συμβουλές σας στα εξής θέματα:

 

1oν):Πού βρίσκω neck που να ταιριάζει με το neck pocket του σώματος? (σημ. Δεν με απασχολεί να γράφει Ibanez το headstock.Ο ιδανικός συνδιασμός ξύλων είναι maple neck/ebony fretboard,τάστα jumbo ss (λέω γω τώρα...).

2ον):Υπάρχει στην Αθήνα κάποιος μάστορας που αναλαμβάνει την διαδικασία αυτή?

3ον):Tο να τριφτεί το υπάρχον χρώμα για να διορθωθούν έτσι και τα "χτυπηματάκια" του και φυσικά το βάψιμό του,ξέρετε πόσο μπορεί να κοστίσει?

 

Για πείτε ρε guys!! ;) :)

 

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3ον):Tο να τριφτεί το υπάρχον χρώμα για να διορθωθούν έτσι και τα "χτυπηματάκια" του και φυσικά το βάψιμό του (και το λουστράρισμα-γυάλισμα) ,ξέρετε πόσο μπορεί να κοστίσει?

Από 150-200 ευρώ ανάλογα με η κατάσταση του οργάνου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά!!Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και στις υπόλοιπες ερωτήσεις μου,κυρίως όσον αφορά την επιλογή neck!

 

Thanks Marathon!!

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξέρω τα μπράτσα για Ibanez...αλλά στο Ebay, έψαξες?

http://cgi.ebay.com/COOL-Ibanez-RG-Series-Guitar-Neck-Dot-Inlays-Std-Nut-/160616968489?pt=Guitar_Accessories&hash=item2565847129

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε μετράς το neck pocket σου, ώστε να φλομώσεις Warmoth, USA CG κλπ κλπ με την ίδια ερώτηση: αν δηλαδή υπάρχει "τακούνι" στα μπράτσα τους συμβατό με την κιθάρα σου;

 

 

(και στο eBay βλέπω αρκετή κίνηση, δεν ξέρω αν καλύπτεσαι όμως) ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marathon:Ναί,αλλά δεν βρήκα κάτι καλύτερο από αυτό που έχει τώρα πάνω της,γι αυτό ρωτάω μήπως κάποιο άλλο κατάστημα,τύπου warmoth,έχει μπράτσα που ταιριάζουν στο σώμα της ibanez... ::)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil:Ναί, σίγουρα μπορώ να ρωτήσω στο ίδιο το site ,απλά επειδή κατα καιρούς πολλοί συμφορουμίτες έχουν κάνει τέτοιου είδους αλλαγές,σκεφτηκα οτι εδώ θα έπαιρνα πιο άμεση απάντηση.. ;)

 

Ακολουθεί ηλίθια ερώτηση...

 

Για να μετρήσω το neck pocket πρέπει να αφαιρέσω το neck? ::) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους ενδιαφέρονται για μια αντίστοιχη αλλαγή στην κιθάρα τους να πώ πως,η warmoth δεν βγάζει necks για Ibanez.

 

Ωστόσο επειδή είναι καταπληκτικοί άνθρωποι και μου απάντησαν άμεσα,μου έδωσαν link με ένα άλλο customshop για να με εξυπηρετήσουν.

 

Το εν λόγω site ονομάζεται http://www.etguitars.com/ και μετά από επικοινωνία με τον Ernie αποφάσισα να παραγγείλω ένα neck με τα εξής specs:

 

3 Piece neck Maple/Wenge skunk

Ebony fretboard

Oil-wax finish on neck

Stainless steel frets

Off set dot pearl inlays

Black painted headstock

White plastic binding with black dots

 

Θα μου κοστίσει σχεδόν 400€ και 4 μήνες αναμονή και μου ζητάει το 50% του ποσού προκαταβολή. ::)

 

Εχω ενθουσιαστεί πολύ με το όλο εγχείρημα αλλά θα θελα και την γνώμη των ειδικών,σχετικά με πράγματα που πρέπει να ξεκαθαρίσω-προσέξω και κατα συνέπεια να ζητήσω. ;) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην αγχώνεσαι καθόλου για την παραγγελία σου o τυπος κάνει φοβερή δουλειά! είχα παραγγείλει κατα διαστήματα 3 custom neck και ενα swirl jem body και πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος. στην αρχή είχα μια επιφύλαξη όσον αφορά το truss rod, αλλά δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα.

 

επίσης, αν θές να πουλήσεις τον δικό σου στέιλε ενα pm.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια!

 

Να σε ρωτήσω λοιπόν..Ξέρεις αν μπορεί να φτιάξει/βάλει και το Ibanez logo στο headstock ή υπάρχει πρόβλημα με copyrights?Εσύ είχες ζητήσει κάτι ανάλογο?

 

Το μόνο που με αγχώνει λίγο είναι το μέτρημα του neck pocket..Είχε 3 επιλογές στην  φόρμα παραγγελίας του 56 , 57 και 58mm.Εγώ το μέτρησα 58 πάνω από το 24ο τάστο (όπως μου είπε) αλλά και πάλι μιλάμε για ελάχιστη απόσταση..

 

Σε περίπτωση που είναι μικρότερο το pocket μπορεί να τριφτεί αυτό το σημείο για να μπεί ακριβώς ο λαιμός ή επηρεάζονται και άλλα πράγματα? ???

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου