Προς το περιεχόμενο

Μιχάλης Παούρης


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yeap, Jazz.

Και Rock & Blues & Classical & Reggae και οτι αλλο γουσταρει να παιξει ο (καθε) παικτης, αρκει να ξεκολησει απο τι σκυλαδικη νοοτροπια που μας εχει γ...σει τ'αυτια τοσα χρονια.......

 

συμφωνώ και επαυξάνω όμως την αμαρτία μου θα την πώ....

Ποτε δεν μου άρεσε ο ήχος του μπουζουκιού σε άλλες μουσικές.

Θυμάμαι όταν είχα ακούσει το cd του Βαμβακάρη junior με τον Louisiana Red...δεν ξέρω κάτι δεν μου κόλλαγε....

Το 4χορδο έχει πολύ οξύ ήχο στα αυτιά μου και δεν μου άρεσε ποτέ.

Το 3χορδο πάλι είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry, αλλά εγώ ΔΕΝ μπορώ να το ακούσω... Shred σε μπουζούκι σε ελεύθερες jazz φόρμες ?

To αντίθετο θα μου άρεσε αλλά αυτό οχι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap, Jazz.

Και Rock & Blues & Classical & Reggae και οτι αλλο γουσταρει να παιξει ο (καθε) παικτης, αρκει να ξεκολησει απο τι σκυλαδικη νοοτροπια που μας εχει γ...σει τ'αυτια τοσα χρονια...

 

Και το σκυλάδικο, οπως και το λαικο και το ρεμπετικο και το δημοτικο μουσικη ειναι φιλε μου, ασχετα αν δεν μας αρεσει.... το καθε ειδος εχει τις δυσκολιες του και το υφος του.

Κατα τα αλλα + 1 στο οτι το καθε οργανο εχει τη δυνατοτητα να παιξει οτι θελει ο παιχτης του.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μπουζούκ" στα τούρκικα σημαίνει χαλασμένο. Έτσι αφού οι νεοέλληνες "χάλασαν" το σάζι για να φτιάξουν το 3χορδο μπουζούκι, κατόπιν για να δικαιολογούν το όνομα ("μπουζούκ"=χαλασμένο) ξαναχάλασαν το τρίχορδο μπουζούκι, για να φτιάξουν το 4χορδο. όλα πάντως είναι "μπουζούκια" δηλαδή βγήκαν από κάτι που "χάλασαν".

Το τρίχορδο μπουζούκι, εξέλιξη της αρχαίας πανδουρίδος, με τις δύο όμοιες χορδές του (ρε), είναι σχεδιασμένο για να παίζει μονοφωνική μουσική, όπως άλλωστε ήταν η αρχαία Ελληνική και η εξέλιξή της η Βυζαντινή. Χαρακτηριστικό του παιξίματός του είναι το ίσο κράτημα. Γι’ αυτό λοιπόν, τα μακάμια του τρίχορδου μπερδεύονται γλυκά με τους ήχους της Βυζαντινής και τους τρόπους της αρχαίας Ελληνικής μουσικής. Να θυμίσουμε ότι η πρώτη ηχογράφηση με τρίχορδο μπουζούκι έγινε στην Αμερική το 1928, από το θρυλικό Χαλκιά, ο οποίος έβγαινε με το ψευδώνυμο Τζακ Γκρέκορι. Το κομμάτι που πρωτοηχογραφήθηκε είναι το πασίγνωστο ορχηστρικό «Το μινόρε του τεκέ», τονισμένο σε ήχο τρίτο του σκληρού διατόνου.

Ανάλογα με το τι μουσική ακούς και το τι ήχο θέλεις να δώσεις, μπορείς να επιλέξεις το όργανο! Τα ρεμπέτικα τραγούδια και γενικά ηχογραφήσεις πριν το ’50, εκτελέστηκαν ως επί το πλείστο με τρίχορδο (Μάρκος, Τσιτσανης, ακόμα και τα ρεμπέτικα του ο Χιώτης). Από τότε και μετά ο Χιώτης πρόσθεσε τη τέταρτη χορδή (τη do) λόγω του ότι ήταν και εκπληκτικός κιθαρίστας και έτσι έδωσε στο μπουζούκι μια καθαριστική προσέγγιση! Την ιδία εποχή τοποθετήθηκαν πάνω στα όργανα μαγνήτες και έτσι το μπουζούκι έγινε ηλεκτρικό! Έτσι μετά μεγαλούργησαν στο λαϊκό τραγούδι τετράχορδοι οργανοπαίκτες όπως Ζαμπέτας, Σπόρος, Ζαφειρίου και άλλοι μεγάλοι!

Οι τεχνικές διαφορές τους (πέραν του ηχοχρώματος) είναι ότι στο τετράχορδο παίζεις σκάλες, ενώ στο τρίχορδο εντελώς διαφορετικά...

Παίζοντας σκάλες  μπορείς να παίξεις και τζαζ και άλλες δύτικες μουσικές πού είναι γραμμένες στο συγκερασμένο σύστημα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεχνικές διαφορές τους (πέραν του ηχοχρώματος) είναι ότι στο τετράχορδο παίζεις σκάλες, ενώ στο τρίχορδο εντελώς διαφορετικά...

Παίζοντας σκάλες  μπορείς να παίξεις και τζαζ και άλλες δύτικες μουσικές πού είναι γραμμένες στο συγκερασμένο σύστημα

παντως αν θες να ακουσεις μεταλ με μπουζουκι θα ακουγεται καπως ετσι

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σκυλάδικο, οπως και το λαικο και το ρεμπετικο και το δημοτικο μουσικη ειναι φιλε μου, ασχετα αν δεν μας αρεσει....

Και επειδη το σκυλάδικο ειναι "μουσικη", πρεπει να το τρωμε στη μαπα απ'το πρωι ως το βραδυ?

Απο τις πρωινες εκπομπες σε tv/radio, μεχρι τις καφετεριες το μεσημερι που πινεις καφε, και ως το βραδυ στα bars, ακους σκυλαδικα. Τα τελευταια 20+ χρονια ζουμε την δικτατορια των σκυλαδικων, ελεος.

 

Υπαρχουν μουσικα ειδη που σου αρεσουν και τα σεβεσαι, μουσικα ειδη που δεν σου αρεσουν αλλα τα σεβεσαι, και μουσικα ειδη που ουτε σου αρεσουν και ουτε τα σεβεσαι.

Στην τριτη κατηγορια βαζω τα σκυλαδικα.

Καποιος αλλος φυσικα μπορει να πιστευει το αντιθετο, κανενα προβλημα, "περι ορεξεως...." μπλα μπλα μπλα... 8)

 

Για το μπουζουκι τωρα, μας φαινεται παραξενο να ακουμε Jazz παιγμενη απ'αυτο, γιατι τα αυτια μας εχουν συνηθισει τον ηχο του σε αλλα μουσικα ειδη. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με το αν το μπουζουκι "κολλαει" στην Jazz ή σε αλλα ειδη. Ειναι θεμα συνηθειας.

 

Αν εχεις μεγαλωσει ακουγοντας μονο δημοτικα με κλαρινο, θα σου φανει "καπως" οταν ακουσεις Benny Goodman ή Gus Vali (για να μη ξεχναμε και τους δικους μας).

Αν εχεις συνηθισει να ακους το banjo μονο σε Country μουσικη, θα σου ακουγεται περιεργος ο Bela Fleck οταν παιζει Jazz με τον Chick Coreα.

 

Προσωπικα δεν τρελαινομαι για τον ηχο του μπουζουκιου (η ακουσια υπερεκθεση στον ηχο του ισως φταιει γι αυτο...) αλλα οταν το ακουω να παιζει αλλα ειδη εκτος λαικων μου αρεσει, οπως στο video του Μιχάλη Παούρη που συζηταμε τωρα. Μου αρεσει επισης οταν το ακουω απο τον Χιωτη, που ο ηχος του διεφερε καπως απο τον σημερινο ηχο και το στυλ του επισης. Ενδιαφερον ακουγεται και σε πιο Fusion καταστασεις. Αλλα οταν το ακουω σε σκυλαδικα παθαινω κατι.... :P

 

Τελος παντων, ελπιζω να ακουσουμε και αλλους μουσικους σαν τον Μιχάλη Παούρη να ξεφευγουν απο τα τετριμμενα και την αποψη που θελει το μπουζουκι να ακουγεται μονο σε λαικα.

 

Κλεινοντας παραθετω ενα video με ενα Fusion κομματι απο τον Gus Vali (μιας και τον θυμηθηκα παραπανω) απο το αλμπουμ του "Chimera" (1974)

(με Joe Farrell, Steve Gadd, Charlie Palmieri κ.α.)

Οταν οι μουσικοι ειναι "γατονια" μπορουν να "κολλησουν" οποιοδηποτε οργανο οπουδηποτε.

Το τελικο αποτελεσμα μενει να εκτιμηθει αναλογως απο τα εκπαιδευμενα (ή οχι) αυτια του καθε ακροατη. 8)

 

Gus Vali - tricks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το σκυλάδικο...μουσικη ειναι φιλε μου...

 

Και επειδη το σκυλάδικο ειναι "μουσικη", πρεπει να το τρωμε στη μαπα απ'το πρωι ως το βραδυ?

 

Υπαρχουν μουσικα ειδη που σου αρεσουν και τα σεβεσαι, μουσικα ειδη που δεν σου αρεσουν αλλα τα σεβεσαι, και μουσικα ειδη που ουτε σου αρεσουν και ουτε τα σεβεσαι.

Στην τριτη κατηγορια βαζω τα σκυλαδικα.

 

Πες τα ρε Αντουαν. Ωραιος, ασχετα με το αν συμφωνω με ολα οσα εγραψες, αυτα που εκανα quote εκφραζουν κι εμενα.

 

Σχετικα με το θεμα, ισως ειναι και θεμα συνηθειας αν θα σου κατσει στο αυτι το μπουζουκι στη jazz. Σιγουρα ειναι και θεμα μαεστριας του μουσικου.

Απο την αλλη ενα μουσικο οργανο δημιουργειται καποια στιγμη μεσα σε δεδομενες

συνθηκες - κοινωνικες/μουσικες/ιστορικες και...πολιτικες!

 

Γεννιεται για να "μιλησει" μεσα σε μια δεδομενη ιστορικη στιγμη με εναν συγκεκριμενο τροπο και για να εκφρασει αναγκες/προβληματισμους/αγωνιες/χαρες/λυπες οπως τις ζει και τις καταλαβαινει ο πολιτισμος τη στιγμη που το δημιουργησε.

 

Δεν ειναι τυχαιο, απο την αποψη του συμβολισμου και αρα του νοηματος που εχει, οτι ενα οργανο εχει οξυ ηχο, οτι ενα αλλο ειναι πολυφωνικο, οτι ενα αλλο δεν εχει ή εχει μεγαλη εκταση νοτων, οτι μπορει να ειναι κρουστο ή πνευστο κλπ.

 

Οποτε οταν βλεπεις το lulaby of birdland παιγμενο απο μπουζουκι και λες "δε μου κολλαει..." αυτο ειναι διαφορετικοτητα νοηματος και συμβολισμων που φερει το μπουζουκι (οπως αλλωστε ισχυει και για καθε παραμικρο αντικειμενο ανθρωπινης δημιουργιας - το να φερει νοηματα και συμβολισμους) με τη jazz που ειναι τροπος εκφρασης προερχομενος απο μια κοινωνια που τη στιγμη που "εφτασε να εχει" jazz την παρηγαγε με αλλα μεσα (οχι τυχαια).

 

Ομως επειδη η μουσικη ειναι δραστηριοτητα που συμβαινει μεσα σε μια κοινωνια και ως εκ τουτου δεν εχει στατικο χαρακτηρα αλλα μεταβαλεται και εξελισσεται διαρκως εχουμε και τα παντρεματα και τις ενσωματωσεις.

Το οτι βλεπουμε το μπουζουκι σε ενα jazz συνολο ειναι μια δοκιμη και μια πολιτισμικη ανταλλαγη. Μπορει να πετυχει, μπορει οχι. Αυτο το βλεπουμε μεσα στο χρονο.

 

Νομιζω τα παραπανω που χρειαστηκε να στιψω την γκλαβα μου αρκετα για να τα κατεβασω εξηγουν λιγο γιατι καποιοι ειπαν "μπλιαχ, δε μ'αρεσει" αλλα και γιατι καποιοι ειπαν "γουσταρω παιχταρας". Μπορει να ιδωθει απο διαφορες πλευρες το ζητημα.

 

Σε καθε περιπτωση εχει ενδιαφερον.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Εμένα αγαπητοί 'συμφορουμίτες', μου ακούστηκε άψογα το donna lee από τον Παούρη.

Εξάλλου, κι ο Χιώτης έβαλε τέτοια στοιχεια στο όργανο, οπότε μου είναι οικείο.

 

 Μάλιστα, αυτό θα ήταν η καλύτερη συγγένεια εν ελλάδι με τη (ευρωπαϊκή) gypsy swing όπου κι εκεί την πρωτοκαθεδρία την έχει ο συγγενής του μπουζουκιού, η αγαπημένη  μας κιθάρα.

 

edit:

χωρίς να θέλω καθόλου να υποτιμήσω την βαρύτητα της κιθάρας στην Ελλάδα (εξ'αιτίας του μπουζουκιού), ένα όργανο με πολύ καθοριστική παρουσία στη Μεσόγειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτος ο Μεολα εχει ξεφυγει τελειως.Πριν 1-2 χρονια στο Μεγαρο μουσικης (σε μια απο τις χειροτερες συναυλιες που εχω παει ποτε) μας το σερβιρε με ακορντεον, εδω το σερβιρει με μπουζουκι αντε να δουμε τι αλλο εχει σειρα.Και μην μου πει κανεις περι πρωτοτυπιας και ανοιγμα νεων δρομων απο τον καλιτεχνη.Εξ αλλου εχουν προηγηθει κι αλλοι με παρομοια εγχειρηματα (Πανουσης-Σε χω κανει Θεο).Ανεξαρτητα απο την ικανοτητα του παιδιου στο μπουζουκι, νομιζω το συνολο δεν ακουγεται.Γνωμη μου.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ αλλου εχουν προηγηθει κι αλλοι με παρομοια εγχειρηματα (Πανουσης-Σε χω κανει Θεο)

Ε, αφου ειχε προηγηθει ο Πανουσης, τι θελει κι αυτος ο καραγκιοζης ο Meola και αντιγραφει??21d2e99c92793a6e7802ca25d47f9938.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου