Προς το περιεχόμενο

Opeth new song 2011


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεγοντας για εναλλαγες και βιαια ξεσπασματα, με 70s διαθεση οριστε ενα δειγμα

 

Opeth- Demon of the Fall - YouTube

 

απο το ακομα πιο μακρινο 1996

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί μαν; Εμένα μ' αρέσει πολύ αυτή η ιδέα. Αν έλειπαν και οι φάτσες τους, θα ήταν το απόλυτο εξώφυλλο.

Ελα ενταξει, ενα ακομα τυπικο metal εξωφυλλο ειναι, θα μπορουσαν να εχουν κατι πολυ καλυτερο.

Εγω προτιμω το παρακατω τους εξωφυλλο, που αν μη τι αλλο, και χιουμορ εχει, και τις επιρροες τους και ενα Α σεβασμο προς τους "δασκαλους" δειχνει ;D

 

6a1bdf93195c096ba49a8877c99a9cbc.jpg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μαν; Εμένα μ' αρέσει πολύ αυτή η ιδέα. Αν έλειπαν και οι φάτσες τους, θα ήταν το απόλυτο εξώφυλλο.

Aυτό που έγραψα κι εγώ στην 1η σελίδα...  :D

 

Γενικά μου αρέσουν πάρα πολύ οι Opeth. Είναι ένα όνομα που είχα στα "υπόψιν" εδώ και πολλά χρόνια, αλλά που για τον ένα ή τον άλλο λόγο δεν καθόμουν ποτέ να τους αφιερώσω το χρόνο που πρέπει. Μόλις το έκανα ένιωσα ευτυχής. Έχω μάλιστα καταστρώσει στο μυαλό μου σχέδιο (στο μακρινό μέλλον που θα βρω χρόνο μόλις τελειώσουν εκκρεμότητες) να κάτσω να ηχογραφήσω διασκευές μερικών κομματιών τους σε στυλ μπαρόκ / μουσικής δωματίου με διάφορα όργανα που έχω (φλάουτο, δωδεκάχορδη, φλογέρα, ακουστική με δάχτυλα κλπ).

 

Τα κομμάτια τα έχω βγάλει ήδη (λίγο δύσκολα σε σημεία, αν και με την εξοικείωση στο τέλος καταφέρνω - ενίοτε  ;D - να θυμάμαι απ'έξω όλες τις αλλαγές που συνήθως είναι πολλές). Ένα μικρό προβληματάκι είναι μερικά φωνητικά... βοθρίλες που ξεπετάγονται πού και πού, αλλά κάτι θα σκεφτώ για την απόδοσή τους. Κάτι που μου κεντρίζει πολύ το ενδιαφέρον είναι πως κάτω από αυτές (αν πχ. κάποιος τις παραβλέψει, που προσωπικά δεν το θέλω γιατί μου αρέσει σαν σποραδικό στοιχείο) πλέκονται πολύ ωραίες και σύνθετες μελωδίες.

 

Ιδού τα τρία πιο αγαπημένα μου κομμάτια τους, στις τρεις πιο αγαπημένες μου εκτελέσεις:

 

Opeth - The Night and the Silent Water (live - Roundhouse Tapes)

 

Opeth The drapery falls Live at the Royal Albert Hall 2010

 

Opeth - Harvest (Live at the Royal Albert Hall)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάτσω να ηχογραφήσω διασκευές μερικών κομματιών τους σε στυλ μπαρόκ / μουσικής δωματίου με διάφορα όργανα που έχω (φλάουτο, δωδεκάχορδη, φλογέρα, ακουστική με δάχτυλα κλπ).

 

Πραγματικά θα με ενδιέφερε πολύ το αποτέλεσμα. Ειδικά στις πιο heavy στιγμές τους, μια σωστά υλοποιημένη "ήρεμη" διασκευή θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!

Δοκίμασε κάτι από το Ghost Reveries, και με όλη την ειλικρίνια και θάρρος, αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, όταν το βάλεις μπροστά με το καλό, pm!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχέδιο (στο μακρινό μέλλον που θα βρω χρόνο μόλις τελειώσουν εκκρεμότητες) να κάτσω να ηχογραφήσω διασκευές μερικών κομματιών τους σε στυλ μπαρόκ / μουσικής δωματίου με διάφορα όργανα που έχω (φλάουτο, δωδεκάχορδη, φλογέρα, ακουστική με δάχτυλα κλπ).

 

Πανέμορφη ιδέα. Καλή τύχη και καλά αποτελέσματα. ΕΝημέρωσε το φιλοθεάμων κοινό.  ;D

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εγώ πιστεύω πως θα μπορούσαν να βγάζουν ένα τέτοιο δίσκο κάθε μήνα με καινούρια μουσική,καινούριους στίχους και εξώφυλλο και όλα.

''Καινούριο''.....τρόπος του λέγειν.

Αν και πιστεύω θα μπορούσαμε να το πούμε για πολλές μπάντες αυτό.

Εξάλλου τα παιδιά βγάζουν πολλά λεφτά τώρα και σε περίοδο κρίσης μάλιστα.

Ας είναι καλά το μάρκετινγκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως θα μπορούσαν να βγάζουν ένα τέτοιο δίσκο κάθε μήνα με καινούρια μουσική,καινούριους στίχους και εξώφυλλο και όλα.

''Καινούριο''.....τρόπος του λέγειν.

Αν και πιστεύω θα μπορούσαμε να το πούμε για πολλές μπάντες αυτό.

Εξάλλου τα παιδιά βγάζουν πολλά λεφτά τώρα και σε περίοδο κρίσης μάλιστα.

Ας είναι καλά το μάρκετινγκ

 

Αν διάβαζα αυτό που γράφεις, χωρίς να έχω ακούσει το Album, θα νόμιζα ότι το γύρισαν σε pop ή mainstream μπάντα ;D

 

Κομμάτια όμως σαν αυτό δεν βγαίνουν κάθε μέρα, ούτε είναι προιόν marketing! (τουλάχιστον όχι με την κακή του έννοια!)

 

Opeth - Famine

 

Γνώμη μου πάντα, και φιλικά, λατρεύω όλη τη δισκογραφία τους άλλωστε!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας προσθεσω και εγω την γνωμη μου για το Heritage λοιπον. Το αγορασα ενα μηνα αφοτου βγηκε, σε limited edition, και απο την στιγμη που εφτασα σπιτι μου εως και και τωρα οσες φορες και να το ακουσω ΔΕΝ το βαριεμαι! Θεωρω πως οι Opeth ανεβηκαν ακομα περισσοτερο για μενα ετσι (ΠΟΣΟ ακομη?!?!?!). Ηθελε και κοτσια να φτιαξουν ενα τετοιο cd αφου ηξεραν οτι οι περισσοτεροι οπαδοι τους ειναι death / black metallers! Το οτι οχι μονο το δοκιμασαν αλλα και βγηκε και ενα εξαισιο αποτελεσμα ειναι κατι φοβερο! Θα μπορουσα να πω πως εχει αρκετες επιρροες απο διαφορα συγκροτημα των 70's οπως King Crimson αλλα την δικια τους πινελια ποτε δν την χανουν! Για να καταλαβεις(!) αυτο το album πρεπει να εισαι λιγο πιο ανοιχτομυαλος. Το να το αγαπησεις ειναι υποκειμενικο. Εγω αυτο που εχω να πω για τους Opeth ειναι ΜΠΡΑΒΟ και ελπιζω να συνεχισουν να δημιουργουν τετοια αριστουργηματα για πολυ καιρο ακομα!

 

P.S ο τυπας που επειδη ακουσε το καινουργιο cd τους και αρχισε να καει τα πραγματα που ειχε απο Opeth ειναι απλα τοσο στενομυαλος που δν θελει καν να αφησει το "αγαπημενο" του συγκροτημα να εκφραστει οπως θελει και ΑΠΑΙΤΕΙ να δημιουργουν κομματια κομμενα στα δικα του και μονο γουστα!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πείρα και τέτοιο πολυπληθές κοινό που έχουν καλλιτέχνες όπως οι opeth  θα μπορούσαν να βγάζουν κάθε μηνα ένα δίσκο με τον οποιο θα παραμίλαγαν εκατοντάδες χιλιάδες fans παγκοσμίως.

βεβαια τα συναισθήματα που προκαλούν σε κάθε έναν που τα ακούει και γουστάρει είναι αληθινά και σέβομαι κάθε άποψη.Εξάλλου υποκειμενικά είναι όλα.

Δεν έχει να κάνει με το στυλ που παίζουνε η την ενορχήστρωση ή κάτι άλλο...

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και είναι κρίμα γιατί νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι οι δημιουργοί σε αυτές τις περιπτώσεις δε σέβονται το όνομα που έχουν δημιουργήσει τόσα χρονια αλλα ούτε και τους οπαδούς τους.Στην τελική σε αυτούς τα χρωστάνε όλα!

Χάρη στους οπαδούς τους (εμένα,εσένα κλπ)έχουν κάνει το όνειρο τους πραγματικότητα,ζουν από τη μουσική και μάλιστα βγάζουν ήδη και πολλά λεφτά,έχουν ότι εξοπλισμό θέλουν και παραγωγή και όλα και ''εκφράζονται'' χάρη σε αυτους αξιοποιώντας τις ιδέες τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Εμενα που 90% δε θα ζω από τη μουσική  με προσβάλλει αυτό.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη,τώρα αν εσάς σας άρεσε το σι ντί είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου