Προς το περιεχόμενο

Το τέλος της κιθάρας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κιθάρες Απαλουμίν.

Στοπ στον θόρυβο.

Δεν είσαι μακρυά...η "μεταλική" που φτιάχνω δεν κάνει βζζζζ γιατί είναι όλη μονωμένη!!! ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ήδη κάποια ξύλα έχουν γίνει πιο δυσεύρετα απ'ότι στο παρελθόν.

 

Το θέμα είναι ότι οι εταιρείες παράγουν τον κ**ο τους , και το κοινό ανταποκρίνεται.Όπως και με άλλα εμπορεύματα,δημιουργούνται ψευδείς ανάγκες,και στο όνομα της τέχνης και του "τόουν" φοράμε παρωπίδες ως προς αυτό.

 

 

Με "καλλιέργειες" των βασικών ξύλων και ορθολογική κοπή αυτών,μπορεί αυτό να αποτραπεί.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν εναλλακτικά υλικά,από ανθρακόνημα,αλουμίνιο,ξυλοπολτό κτλ , τα οποία δεν ενστερνίζονται εύκολα οι κολλημένοι με το ξύλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το ξύλο δεν παίζει ρόλο. Εδώ κάποιος (θεμέλιο μέλος του φόρουμ που αδυνατό να θυμηθώ) έφιαξε κιθάρα από πλαστικό και βγήκε πολύ καλό σκάφος τζαζοκίθαρο.

Δε θα τελειώσει η κιθάρα αλλά οι ατάκες "μαόνι καλό για μέταλ" και "καπλαμάς τα μεσσαία μου ρουφάς"

Βέβαια μπορεί να βγουν άλλες του τύπου "ανθρακόνημα καλό για μπλουζ-ροκ" και "τσιμεντοκονίαμα καλό για φανκ" αλλά τι να γίνει, παντογνώστες πάντα θα υπάρχουν!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζει το τέλος της κιθάρας;

 

ΝΑΙ

 

Μετά το ''τέλος επιτηδεύματος'', το ''τελος ακίνητης περιουσίας'' e.t.c. η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο ''τέλος κιθάρας'', με τους εξής συντελεστές (παραθέτω το απόσπασμα για Fender-Gibson κιθάρες):

 

fender squier --> 50-100E                                συντελεστής --> 1

 

fender mexico -->200-250Ε                              συντελεστής --> 1,

αν η κιθάρα έχει υποστεί αλλαγή μαγνητών       

                                                                                  συντελεστής --> 1,25

 

fender am. stad, deluxe --> 350-400E              συντελεστής --> 1 για sunburst finish                                                             

                                                                                  συντελεστής--> 1,3 για οποιοδήποτε άλλο finish

 

(Σημ. σε αυτή την κατηγορία η κυβέρνηση σκέφτεται να εντάσσει και τις anderson, suhr, καθώς δεν ''ακούει'' διαφορά με μια fender am. deluxe, αλλά λόγω μπουτίκ ο συντελεστής πάει στο 1,6)

 

Gibson Les Paul Studio --> 299-300E            συντελεστής --> 1

                                                                                συντελεστής--> 1,1 για P'90's

 

(Σημ. οι epiphone κανονικά δεν φορολογούνται, αλλά αυτές που πατάνε κάτω τις gibson εντάσσονται στην παραπάνω κατηγορία με συντελεστή 1,2)

 

Gibson Les Paul Trad, Std --> 599-600E              συντελεστής --> 1

                                                                                συντελεστής --> 1,5 για τις καινούργιες που έχουν long tennon και plek'd

 

'Oπως και με την epiphone, φορολογούνται ομοίως μόνο αντίστοιχες Tokai, Burny, Edwards κ.τ.λ. που πατάνε κάτω τα μη-κάστομ μοντέλα, αλλά ο συντελεστής, λόγω του ότι είναι δυσεύρετες στην αγορά πέφτει στο 1,2.

 

Custom μοντέλα, είτε gibson είτε fender, είναι φιξ 1000Ε

Στα re-issue custom μοντέλα, φιξ 1000Ε επί συντελεστή που ισούται με την re-issue χρονολογία διαιρεμένη με το 10.

 

Π.χ.

VOS '58 ---> 1000x58/10 = 5800E

VOS '59 ---> 1000x59/10 = 5900E

Stratocaster '57 Re-issue --> 5700E

 

Στα παραπάνω ποσά, προσθέστε και άλλα 400Ε αν διαθέτετε ενισχυτή Marshall, Boogie, Fender, VOX, Peavy κ.τ.λ. κ.τ.λ. πολλαπλασιαμένα με τον αριθμό των watt δια του 10.

 

                                                                                               

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Καλό το παραπάνω πόστ ;D

 

Για το λόγω του αληθές ως προς το ανθρακόνημα,να ένα μικρό δείγμα (ακόμα και στην απαίσια ποιότητα του Youtube και τραβηγμένο με κάμερα μαμεί κατ'εμέ ):

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ

 

Μετά το ''τέλος επιτηδεύματος'', το ''τελος ακίνητης περιουσίας'' e.t.c. η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο ''τέλος κιθάρας'', με τους εξής συντελεστές (παραθέτω το απόσπασμα για Fender-Gibson κιθάρες)

ΘΕΟΣ! ;D

Εγώ που δεν έχω δηλώσει στην εφορία την Gibson μου πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση, ή να συμπληρώσω ένα έντυπο Ε69 (περί μεταβολής ιδιοκτησιακού καθεστώτος (απόκτησης-πώλησης) και κατοχής κιθάρας)? Μετράει η αντικειμενική αξία, η εμπορική, ή η εργοστασιακή αξία? Κινδυνεύω με πρόστιμο? ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω δηλώσει στην εφορία την Gibson μου πρέπει να κάνω συμπληρωματική δήλωση, ή να συμπληρώσω ένα έντυπο Ε69 (περί μεταβολής ιδιοκτησιακού καθεστώτος (απόκτησης-πώλησης) και κατοχής κιθάρας)? Μετράει η αντικειμενική αξία, η εμπορική, ή η εργοστασιακή αξία? Κινδυνεύω με πρόστιμο? ;D ;D

 

Ξέρω 'γώ?? Εγώ απλά τον πίνακα παρέθεσα...  Ξύσε τη λέξη Gibson και βάλε decal Harley Benton. Θα μπερδέψες τους εφοριακούς μιας και το headstock των Benton είναι πιο κοντά σε αυτό της Gibson απ' ότι των epiphone π.χ. Κάνε την παραπάνω κομπίνα,τι σκατά Έλληνας είσαι?  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου