Προς το περιεχόμενο

Άσχετος με μικρόφωνα, πληροφορίες;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ψάχνω μικρόφωνο για φορητό ή σταθερό υπολογιστή για ηχογραφήσεις φωνής (τραγούδι, όχι απαγγελίες ή συνεντέυξεις).

 

Τι σύνδεση να ψάξω; Μic ή usb;

Τι τεχνολογία να είναι; Δεν έχω ιδέα ποιοι θα μου κάνει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλλίτερα όχι usb. Mic (condenser) πυκνωτικό και μία προενίσχυση (αν δεν έχει η κάρτα ήχου σου ) με phantom power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλλίτερα όχι usb. Mic (condenser) πυκνωτικό και μία προενίσχυση (αν δεν έχει η κάρτα ήχου σου ) με phantom power.

 

Μάλιστα, οπότε πυκνωτικό και με προενίσχυση και σύνδεση mic in 3.5mm. Το phantom power δεν έχω ιδέα τι είναι.

 

Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας στο thomman αν εξαιρέσω τις φανερά μη κατάλληλες προτάσεις (πχ μικρόφωνα για βίντεο ή για ρεπόρτερς) βλέπω επιλογές που δεν ξέρω καθόλου αν θα μου κάνουν ή όχι. Έχουμε λοιπόν: vocal microphonew, small diaphragm microphones, large diaphragm microphonew, ribbon microphones, stereo microphones, special microphones, κλπ.

 

http://www.thomann.de/gr/microphones.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου φθηνά και αξιοπρεπώς (γιατί δεν σε κόβω και διατεθειμένο να δώσεις και μια περιουσία – όχι ακόμα βέβαια.) πάρε κάτι τέτοιο:

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_sc400_grossmembranmikro.htm

Αν θες να μάθεις γενικότερα για μικρόφωνα , ψάξε και εδώ στο forum και στο internet και σε χρόνο dt θα γίνεις μικροφωνολόγος ;D

Phantom power: τα πυκνωτικά μικρόφωνα για να λειτουργήσουν θέλουν extra τροφοδοσία +48V.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια και πόσο μεγάλη είναι η διαφορά των πυκνωτικών από τα δυναμικά;Και γιατί είναι τα πρώτα καλύτερα από τα δεύτερα;

Επίσης, το phantom power είναι συσκευή; Πόσο κοστίζει; Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά είμαι Ο άσχετος. ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια και πόσο μεγάλη είναι η διαφορά των πυκνωτικών από τα δυναμικά;Και γιατί είναι τα πρώτα καλύτερα από τα δεύτερα;

Επίσης, το phantom power είναι συσκευή; Πόσο κοστίζει; Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά είμαι Ο άσχετος. ??? ???

 

Χοντρικά και μπακαλίστικα (δεν μπορώ να τα εξηγήσω και πάρα πολύ καλύτερα)

 

Τα πυκνωτικά ας πούμε ότι πιάνουν τον χώρο... δηλαδή και την κιθάρα σου και τη φωνή.

Τα δυναμικά είναι ή για το ένα ή για το άλλο... συνήθως φωνή και πρέπει να "κολλάς" τα χείλη σου.

 

Τα πυκνωτικά είναι πιο ευαίσθητα ενώ τα τελευταία πιο σκληρά και κατάλληλα για lives...

 

Το phantom συνήθως υπάρχει σε κάρτες ήχου κλπ κλπ κλπ...

Δεν είναι το πόσο κοστίζει αλλά το πόσο περίπου (έστω) θέλεις να δώσεις για να κάνεις τη δουλειά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποια και πόσο μεγάλη είναι η διαφορά των πυκνωτικών από τα δυναμικά;Και γιατί είναι τα πρώτα καλύτερα από τα δεύτερα;

Επίσης, το phantom power είναι συσκευή; Πόσο κοστίζει; Συγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά είμαι Ο άσχετος. ??? ???

 

Πέρα από τις τεχνικές λεπτομέρειες, θα σου πω χοντρά – χοντρά και εκλαϊκευμένα  κάποια πράγματα.

Ένα δυναμικό μικρόφωνο καλό είναι να το χρησιμοποιούμε όταν  θέλουμε να ηχογραφήσουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο και να μην «πιάσουμε» τους λοιπούς ήχους του περιβάλλοντος χώρου.

Π.χ. το shure 57 (δυναμικό μικρόφωνο) έγινε industry standard στην ηχογράφηση snare drum, διότι όταν το στρέψεις (κατευθύνεις) προς το snare θα «αρπάξει»/ γράψει μόνο snare και όχι π.χ. kick drum (ο ήχος της οποίας υπάρχει στον χώρο αφού παίζεις σε πραγματικό χρόνο).

Το πυκνωτικό μικρόφωνο (ειδικά αν είναι και omni- οmnidirectional (να "πιάνει" και από τις δύο πλευρές του) πιάνει περισσότερους ήχους από τον περιβάλλοντα χώρο μας, ανεξάρτητα αν εσύ το ήθελες. Σε studio κατάσταση όπου υπάρχει ελεγχόμενο περιβάλλον και ηχομόνωση, (vocal booth) ενδείκνυται για φωνητικά διότι λ.χ. θα πιάσει και το ambience του χώρου (μπορεί όμως να "πιιάσει" και τον σκύλο έξω που γαβγίζει  ;D).

Φυσικά όλα αυτά είναι θεωρία (που φυσικά γίνονται και στην πράξη), αλλά πάντα παίζουν συνδυασμοί , παραλλαγές και φυσικά πάνω από όλα το προσωπικό γούστο του καθενός.

Τέλος το phantom power δεν είναι χωριστή συσκευή, είναι συνήθως πλέον ενσωματωμένο σε όλες σχεδόν τις κονσόλες , audio interfaces…κ.λ.π. (πατάς απλά το κουμπάκι και βουαλά ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε παιδιά.Με κατατοπίσατε.Κατέληξα στο ότι με βολεύει περισσότερο ένα δυναμικό,γιατί ούτε σε studio θα ηχογραφώ ούτε και θέλω πολλά πράγματα.Κιθάρα ή φωνή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ ρε παιδιά.Με κατατοπίσατε.Κατέληξα στο ότι με βολεύει περισσότερο ένα δυναμικό,γιατί ούτε σε studio θα ηχογραφώ ούτε και θέλω πολλά πράγματα.Κιθάρα ή φωνή. ;)

 

Μην μπερδεύεσαι, για ακουστική κιθάρα και φωνή στο σπίτι , καλλίτερα πάρε πυκνωτικό. Εκτός αν μένεις σε περιοχή που έχει 24 ώρες το 24ωρο τρελή φασαρία που μπαίνει μέσα στο σπίτι (αλλά και εγώ με τέτοιες συνθήκες λειτουργώ, και πάλι υπάρχουν ώρες που είμαι άνετος). Πυκνωτικό πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου