Προς το περιεχόμενο

Άσχετος με μικρόφωνα, πληροφορίες;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μισο..

Ένα δυναμικό μικρόφωνο καλό είναι να το χρησιμοποιούμε όταν  θέλουμε να ηχογραφήσουμε κάτι πολύ συγκεκριμένο και να μην «πιάσουμε» τους λοιπούς ήχους του περιβάλλοντος χώρου.

Π.χ. το shure 57 (δυναμικό μικρόφωνο) έγινε industry standard στην ηχογράφηση snare drum, διότι όταν το στρέψεις (κατευθύνεις) προς το snare θα «αρπάξει»/ γράψει μόνο snare και όχι π.χ. kick drum (ο ήχος της οποίας υπάρχει στον χώρο αφού παίζεις σε πραγματικό χρόνο).

Το πυκνωτικό μικρόφωνο (ειδικά αν είναι και omni- οmnidirectional (να "πιάνει" και από τις δύο πλευρές του) πιάνει περισσότερους ήχους από τον περιβάλλοντα χώρο μας, ανεξάρτητα αν εσύ το ήθελες. Σε studio κατάσταση όπου υπάρχει ελεγχόμενο περιβάλλον και ηχομόνωση, (vocal booth) ενδείκνυται για φωνητικά διότι λ.χ. θα πιάσει και το ambience του χώρου (μπορεί όμως να "πιιάσει" και τον σκύλο έξω που γαβγίζει  ;D).

Εγώ θα ηχογραφώ σχεδόν δίπλα σε παράθυρο,οπότε το πυκνωτικό χαλαρά θα πιάνει αυτοκίνητα που περνάνε και τα τιτιβίσματα των πουλιών.

Άσε που δεν θέλω να ηχογραφώ ταυτόχρονα κιθάρα και φωνή.Επίσης απ'ότι κατάλαβα θα χρειαστώ και μίκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άσε με να επιμείνω λίγο ακόμα. Πάρε πυκνωτικό και χωριστά να γράφεις κιθάρα από φωνή. Και στο παράθυρο να γράφεις (αν το κλείσεις) θα απομονωθεί ο χώρος (δεν είναι δα και τόσοοοο ευαίσθητα).

Επίσης απ'ότι κατάλαβα θα χρειαστώ και μίκτη.

Που ηχογραφείς τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ηχογραφείς τώρα;

Εεεε...Είναι λίιιγο περίπλοκο. :)Βασικά δεν έχω αρχίσει καν να εξοπλίζομαι.Δεν έχω μπορέσει ακόμα.Γράφω κιθάρα και φωνή(όχι ταυτόχρονα) στο iphone και τα περνάω στο cubase όπου προσθέτω όλα τα υπόλοιπα όργανα(vsts φυσικά).Κοκκινίζω αλλά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή.Αποφάσισα για αρχή να πάρω μικρόφωνο λοιπόν.Όμως δεν μπορώ να δώσω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εεεε...Είναι λίιιγο περίπλοκο. :)Βασικά δεν έχω αρχίσει καν να εξοπλίζομαι.Δεν έχω μπορέσει ακόμα.Γράφω κιθάρα και φωνή(όχι ταυτόχρονα) στο iphone και τα περνάω στο cubase όπου προσθέτω όλα τα υπόλοιπα όργανα(vsts φυσικά).Κοκκινίζω αλλά είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή.Αποφάσισα για αρχή να πάρω μικρόφωνο λοιπόν.Όμως δεν μπορώ να δώσω πολλά.

 

Αφού έχεις cubase σημάνει ότι έχεις και υπολογιστή (pc). Ο υπολογιστής σου προφανώς έχει έστω και onboard κάρτα ήχου, αλλά επειδή θα χρειαστείς και προενίσχυση , από το να πάρεις χωριστά, καλλίτερα πάρε μια «μικρή – φθηνή» κάρτα ήχου, η οποία θα είναι καλλίτερη σαφώς από την onboard σου, θα έχει και asio 2 drivers, για να μην τυραννιέσαι με τους asio 4 all και φυσικά θα έχει και προενίσχυση. Ούτως ειπείν ,

Με μία τέτοια :

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

 

είσαι υπερπλήρης.

 

Στο

iphone

τα έσκασες όμως  :P :P :P ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά το μόνο μειονέκτημα του πυκνωτικού είναι ότι δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην πλειοψηφία των live καταστάσεων. Ειδεμή όλα τα υπόλοιπα καταδεικνύουν προς αυτό για πρώτο μικρόφωνο (αν ηχογραφείς μόνο σπίτι δηλαδή, πάρε ένα πυκνωτικό όπου θα μπορείς να γράφεις σχεδόν οτιδήποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με μία τέτοια :

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

 

είσαι υπερπλήρης.

 

Τελικά πηρα ένα δυναμικό φτηνό  :P που την κάνει την δουλειά του όμως.Το θέμα είναι όμως ότι μου κάνει νερά η κάρτα που έχω κι έτσι λέω να πάρω αυτή που μου προτείνεις.Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο,έτσι;Θέλω να πω ότι θα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου.

 

Στο τα έσκασες όμως  :P :P :P ;D ;D ;D

Τι να σου λέω τωρα;Μεγάλη ιστορία.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα Εισαι ΟΚ.

 

edit: Κάτσε λίγο. Ηχεία έχεις; Αν δεν έχεις θες. Ηχεία αυτοενισχυόμενα ή ηχεία και ενισχυτή. ΄

......ακτός αν ακούς από ακουστικά (πίκρα-δεν γίνεται συνέχεια, αν και ούτως ή άλλως με ακουστικά θα ηχογραφείς - φωνή / ακ. κιθάρα).

 

Άρα θες επιπλέον:

Ηχεία,

ακουστικά,

βάση για το mic,

...πένα έχεις φαντάζομαι :P ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, οπότε πυκνωτικό και με προενίσχυση και σύνδεση mic in 3.5mm. Το phantom power δεν έχω ιδέα τι είναι.

 

Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας στο thomman αν εξαιρέσω τις φανερά μη κατάλληλες προτάσεις (πχ μικρόφωνα για βίντεο ή για ρεπόρτερς) βλέπω επιλογές που δεν ξέρω καθόλου αν θα μου κάνουν ή όχι. Έχουμε λοιπόν: vocal microphonew, small diaphragm microphones, large diaphragm microphonew, ribbon microphones, stereo microphones, special microphones, κλπ.

 

http://www.thomann.de/gr/microphones.html

 

 

 

 

Αναλυτικές πληροφορίες για τα είδη των μικροφώνων έχουν και οι οδηγοί του thomann :)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Κάτσε λίγο. Ηχεία έχεις; Αν δεν έχεις θες. Ηχεία αυτοενισχυόμενα ή ηχεία και ενισχυτή. ΄

......ακτός αν ακούς από ακουστικά (πίκρα-δεν γίνεται συνέχεια, αν και ούτως ή άλλως με ακουστικά θα ηχογραφείς - φωνή / ακ. κιθάρα).

 

Άρα θες επιπλέον:

Ηχεία,

ακουστικά,

βάση για το mic,

Έχω όλα αυτά που αναφέρεις.Εννοούσα αν χρειάζομαι κάτι άλλο λιγότερο προφανές.

...πένα έχεις φαντάζομαι :P ;D

Πένα;;;..Τι είναι πένα;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω όλα αυτά που αναφέρεις.Εννοούσα αν χρειάζομαι κάτι άλλο λιγότερο προφανές.Πένα;;;..Τι είναι πένα;;; :P

Παλιά την έλεγαν κοντυλοφόρο ;). Μην τους αφήνεις να σε αποπροσανατολίσουν :). Πολύ σπάνια χρησιμοποιείται πλέον. Εγώ γράφω μόνο με σύγχρονο εξοπλισμό. Έχω στυλό διαρκείας. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου