Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aς μου εξηγησει καποιος. Οταν εγω βαραω την δευτερη χορδη της κιθαρας μου ενω ειμαι κουρδισμενος σε μι, δεν εχω λα? Αν την ξαναβαρεσω δεν εχω λα? Αν παρεμβαλω αλλες 10 νοτες και την ξαναβαρεσω δεν εχω λα?

Εσυ αν το κανεις παλι λα δεν εχεις?

 

Θελω να πω, δεν ειναι το χτυπημα της νοτας μια μορφη sample αφου παντα ακουγεται το ιδιο και μπορω ανα πασα στιγμη να το επαναφερω? Και απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι που επινοησα εγω απο το 0.

Ενα ριφ που επαναλαμβανεται μεσα στο κομματι, η ακομα και το ιδιο το ρεφρεν δεν ειναι μια μορφη λουπας?

 

Ναι, αλλα δεν παιζει απο μονο του το ριφφ! εσυ το δημιουργεις εκεινη την στιγμη με τα δαχτυλα σου! κ σιγουρα θα ακουστει κ πολυ διαφορετικα απο την οριτζιναλ εκτελεση οτι κ να κανεις, πιο αργα. πιο γρηγορα, ισως κ με μικρες χρονικες διαφορες κ σιγουρα διαφορετικο ηχο.

Ενω ο dj οτι κ να παιξει παντα ιδιο θα ακουστει γιατι απλα παταει το play/αφηνει τον δισκο να γυρισει, σε κατι που εχει ηχογραφηθει παλιοτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, αλλα δεν παιζει απο μονο του το ριφφ! εσυ το δημιουργεις εκεινη την στιγμη με τα δαχτυλα σου! κ σιγουρα θα ακουστει κ πολυ διαφορετικα απο την οριτζιναλ εκτελεση οτι κ να κανεις, πιο αργα. πιο γρηγορα, ισως κ με μικρες χρονικες διαφορες κ σιγουρα διαφορετικο ηχο.

Ενω ο dj οτι κ να παιξει παντα ιδιο θα ακουστει γιατι απλα παταει το play/αφηνει τον δισκο να γυρισει, σε κατι που εχει ηχογραφηθει παλιοτερα.

 

To ιδιο ακριβως συμβαινει και στο DJing. Δεν ειναι play και παμε.

Αν νομιζεις οτι ενας αλλος θα παιξει το παρακατω οπως ακριβως ο Roc Raida εισαι γελασμενος ;)

Ειναι ξεχωριστη κατηγορια αν δεν κανω λαθος και λεγεται turntablism αλλα εντασεται στο χωρο του DJing.

Μαλλον μπερδευεις αυτους με τους τυπους στις καφετεριες...

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου