Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Live,μιλας σαν Μπραχαμιωτης.

 

Νο Mercy se κατωτερα οντα, που πιανοντε και κολανε στο παραμικρο, σαν τριτοκοσμα με τεχνολογια στα χερακια. Σε καλυψα τωρα η θα αλλαξεις περιοχη ?

 

э

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκαθαριζω οτι μιλαω για τους Ελληνες DJ που εχουμε σε κατι κλαμπ απο εδω κι απο εκει.

 

Και μετα απο αυτη την τοσο περιεκτικη εισαγωγη παμε στο δια ταυτα  :P

Εχω την χαρα να γνωριζω ενα παιδι που παιζει στα μεγαλα κλαμπ (Candy Bar, Vega κτλ). Το εχουμε συζητησει το θεμα και γενικα απο οτι μου εχει πει κυκλοφορουν πολλοι ανιδεοι, οι οποιοι ουτε κανουν καλες μιξεις ουτε ξερουν και πολλα γυρω απο τον χωρο. Απλα παιρνουν 10 cd, ενα ζευγαρι ακριβα ακουστικα (νομιζοντας οτι τα ακριβα πραγματα κανουν τον σωστο DJ) και περνουν σβαρνα ολα τα κλαμπ που θα βρουν για να παιξουν τα κοματια τους. Εκτος του οτι η playlist τους ειναι αρκετα ασχημη, απο την εννοια οτι βαζουν διπλα διπλα τραγουδια που δεν κολανε καν σαν ρυθμο μεταξυ τους, χτυπανε αρκετα δυνατα τα εφε, οπως το bass, το treble και λοιπα για να καλυψουν δικα τους λαθη, οπως πχ το fade μεταξυ τραγουδιων, το οποιο ειναι μεν τοσο απλο, αλλα θελει και εξασκηση (και μην μου πειτε οτι ειναι απλα να κουνας ενα διακοπτη στον μικτη  ;) )  η ακομα περισσοτερο αλλα εφε οπως το scratching.

Αυτη ειναι η γνωμη μου για τους δικους μας στα κλαμπακια της γειτονιας. Βεβαια, υπαρχουν και πολλοι αξιολογοι αναμεσα τους, δεν τους βαζω ολους στον ιδιο σακο, αλλα ειναι η μειοψηφια.

Τωρα οσο αναφορα κατι που διαβασα σε προηγουμενες σελιδες. Ενας DJ ειναι μουσικος. Παραδειγματος χαρην ο Liam Howlett των Prodigy μια χαρα μουσικη παραγει. Λανθασμενα πιστευουμε οτι o καλος dj ειναι οποιος αλλαζει μουσικη μεσω ενος μικτη και μιας σιντιερας. Εγω πιστευω οτι ο πραγματικος DJ πρεπει να χρησημοποιει μια ευρεια γκαμα απο οργανα για να ειναι σωστος μουσικος, συμπεριλαμβανομενου πληκτρων, πικαπ, υπολογιστη η οτι αλλο θεωρει αυτος απαραιτητο για να βγαλει ομορφο ηχο. Αλλο καλο παραδειγμα τετοιου DJ ειναι και ο Lethal των Bizkit

 

Τα παραπανω ειναι προσωπικες μου αποψεις, το τονιζω. Και φυσικα τα λεω τελειως καλοπροαιρετα, κουβεντα να γινεται που λεμε.  ;D

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι οχι να βαλεις απο πριν μια playlist στο winamp h media player με κομματια που κολλανε και ενα plugin cross fading?

Κατα την γνωμη παντα, μισω τους djs και πιστευω οτι δεν εχουν σχεση με μουσικη.

Οσο περνανε τα χρονια τοσο πιο πολυ οσοι "παιζουν live" δεν θα κανουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς να με παρεξηγήσετε και επειδή δεν γνωρίζω την τέχνη του DJing, θα ήθελα κάποιος να εξηγήσει πως "παίζει" ένας DJ μουσική και δεν "βάζει" μουσική. Το "παίζω" σε τι αναφέρεται;

 

Γεράσιμος

 

Ναι, ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και γω. Αυτοί είναι η αιτία, που το παίζω μουσική έχει αναχθει σε αναπαράγω το προιόν κάποιου άλλου. Με λέει προχτές ένας, πάιζει ένας φίλος μου μουσική σήμερα. Λέω, αα ναι? τι όργανο? και με λέει, όχι δεν κατάλαβες..παίζει μουσική!!!!, Λέω, εεε τι παίζει τότε?? και απαντάει DJ!!!!!......ντάξει τι να πει κανείς......

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο καλο παραδειγμα τετοιου DJ ειναι και ο Lethal των Bizkit

 

 

Ναι, αυτόν τον παραδέχομαι, όπως και τον Sid (dj starscream) από Slipknot

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μου εξηγησει καποιος. Οταν εγω βαραω την δευτερη χορδη της κιθαρας μου ενω ειμαι κουρδισμενος σε μι, δεν εχω λα? Αν την ξαναβαρεσω δεν εχω λα? Αν παρεμβαλω αλλες 10 νοτες και την ξαναβαρεσω δεν εχω λα?

Εσυ αν το κανεις παλι λα δεν εχεις?

 

Θελω να πω, δεν ειναι το χτυπημα της νοτας μια μορφη sample αφου παντα ακουγεται το ιδιο και μπορω ανα πασα στιγμη να το επαναφερω? Και απο τη στιγμη που δεν ειναι κατι που επινοησα εγω απο το 0.

Ενα ριφ που επαναλαμβανεται μεσα στο κομματι, η ακομα και το ιδιο το ρεφρεν δεν ειναι μια μορφη λουπας?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To djιλικι ομολογω πως θελει μια αλφα ικανοτητα κ εχει κ μια αλφα δυσκολια... Προσωπικα δεν τους χωνευω για πολλους λογους με πρωτο πρωτο την αμεση ποζερια που δειχνουν απο το πρωτο βραδυ που θα παιξουν κ νομιζουν πως ειναι καποιοι..

 

Επισης DJ=ΔΙΣΚΟΒΑΛΤΗΣ & nothing else

Ο Dj μουσικος δεν ειναι κ ποτε δεν θα γινει

Dj k μουσικος: υπαρχουν πολλοι, στα μεγαλα ονοματα απο γνωστους κ αγνωστοι φυσικα παντου

 

Ο Dj δεν δημιουργει μουσικη οποτε μουσικος δεν ειναι κ ουτε θα γινει..

Το να εισαι μουσικος κ να το χρησιμοποιεις στο djιλικι γινεται..

 

Αν πεις τον dj μουσικο τοτε ειναι σαν να λες ολους οσους βαζουν ενα cd σε ενα stereo πως ειναι μουσικοι, οποτε οσοι το υποστηριζουν ας το αφησουν καλυτερα..

 

Τεχνιτης?? Φυσικα!

Δημιουργος remix & mix? Oπωσδηποτε!

Μουσικος?? ΠΟΤΕ

 

Καπου ακουσα πως ο tiesto γνωριζει απο μουσικη οποτε τον λες μουσικο μιας κ χρησιμοποιει τις γνωσεις του για να γραψει τραγουδια..

Οποτε ναι ειναι κ μουσικος.. Αλλα οταν ανεβει στα decks κ κανει το δικο του, εκεινη την στιγμη δεν ειναι, δεν δημιουργει τοτε απο το μηδεν μουσικη... ειναι απλα ενας dj... κ παιζει κ τα τραγουδια του που ειναι προ-ηχογραφημενα στα decks, απλα τα αναπαραγει... δεν τα δημιουργει εκεινη την ωρα..

 

Φανταστειτε απλα μια μπαντα να παιζει με playback κ να κουναει τα χερια κ το εχετε πιασει το νοημα!

 

Υ.Γ μοναδικη εξαιρεση που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι καποιον που θα σκρατσαρει συνεχεια κ δεν θα αφηνει τον δισκο να παιξει κ να ακουστει το παραμικρο απο αυτο που ειναι ηχογραφημενο, κ με το συνεχες σκρατσαρισμα να μπορει να βγαλει καποια μελωδια.. αν υπαρχει κατι τετοιο ενημερωστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν τους χωνευω για πολλους λογους με πρωτο πρωτο την αμεση ποζερια που δειχνουν απο το πρωτο βραδυ που θα παιξουν κ νομιζουν πως ειναι καποιοι..

Για σκεψου τι γινεται με εναν τυχαιο κιθαριστα, μπασιστα, ντραμμερ. Παιζει σε μια υπογα και περιμενει να πανε τα γκομενακια να σκισουν τα σουτιεν τους με το που τελειωσει το λαιβ...

 

Επισης DJ=ΔΙΣΚΟΒΑΛΤΗΣ & nothing else

Ο Dj μουσικος δεν ειναι κ ποτε δεν θα γινει

Dj k μουσικος: υπαρχουν πολλοι, στα μεγαλα ονοματα απο γνωστους κ αγνωστοι φυσικα παντου

 

Ο Dj δεν δημιουργει μουσικη οποτε μουσικος δεν ειναι κ ουτε θα γινει..

Το να εισαι μουσικος κ να το χρησιμοποιεις στο djιλικι γινεται..

Απο ποτε ο DJ δεν δημιουργει μουσικη? Δεν μιλαμε για DJ που παιζουν στα σκυλαδικα.

Μιλαμε για πραγματικους DJ με δισκογραφικη δουλεια και δικα τους κομματια

 

Αν πεις τον dj μουσικο τοτε ειναι σαν να λες ολους οσους βαζουν ενα cd σε ενα stereo πως ειναι μουσικοι, οποτε οσοι το υποστηριζουν ας το αφησουν καλυτερα..

Νομιζω καταλαβαινεις οτι λες οτι ναναι ετσι? Εχεις μπερδεψει τον τυπο που βαζει κομματια σε γαμους με τους DJ. Αν ηταν ετσι θα παιζαμε το DJ και θα τσιμπουσαμε το 50αρικο καθε βραδυ αντι να σηκωνουμε δισκο η οικοδομη...

 

Τεχνιτης?? Φυσικα!

Δημιουργος remix & mix? Oπωσδηποτε!

Μουσικος?? ΠΟΤΕ

 

Καπου ακουσα πως ο tiesto γνωριζει απο μουσικη οποτε τον λες μουσικο μιας κ χρησιμοποιει τις γνωσεις του για να γραψει τραγουδια..

Οποτε ναι ειναι κ μουσικος.. Αλλα οταν ανεβει στα decks κ κανει το δικο του, εκεινη την στιγμη δεν ειναι, δεν δημιουργει τοτε απο το μηδεν μουσικη... ειναι απλα ενας dj... κ παιζει κ τα τραγουδια του που ειναι προ-ηχογραφημενα στα decks, απλα τα αναπαραγει... δεν τα δημιουργει εκεινη την ωρα..

Δηλαδη εσυ οταν πας να μαγειρεψεις παυεις να εισαι μουσικος?

 

Φανταστειτε απλα μια μπαντα να παιζει με playback κ να κουναει τα χερια κ το εχετε πιασει το νοημα!

Δεν εχεις ιδεα...

 

Υ.Γ μοναδικη εξαιρεση που θα μπορουσα να σκεφτω ειναι καποιον που θα σκρατσαρει συνεχεια κ δεν θα αφηνει τον δισκο να παιξει κ να ακουστει το παραμικρο απο αυτο που ειναι ηχογραφημενο, κ με το συνεχες σκρατσαρισμα να μπορει να βγαλει καποια μελωδια.. αν υπαρχει κατι τετοιο ενημερωστε!

Υπαρχουν δισκοι για DJλικια που μεσα εχουν μονο νοτες για να συνθεσεις...

 

Ζampination εισαι σε ολα ατοπος...

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Stinky ξαναδιαβασε καλυτερα αυτα που εγραψα κ θα δεις πως δεν ειμαι ατοπος... Αυτο με τους δισκους δεν το ξερα κ παω πασο! σε αυτην την περιπτωση αν καποιος παιζει με αυτους θεωρειται μουσικος μιας κ παραγει εκεινη την ωρα μουσικη αντι να την αναπαραγει..

 

Οσο για το το αν οι dj ειναι μουσικοι κ η γενικοτερη αποψη μου σε αυτο σου προτεινω απλα να ξαναδιαβασεις τα λεγομενα μου οπως τα εγραψα...

 

πχ

 

Ο tiesto ειναι κ dj ειναι κ μουσικος! ΟΚ?

Oταν βαζει μουσικη, (δηλαδη οποτε κανει djΙλικι) εκεινη την ωρα δεν παραγει μουσικη απο το μηδεν, αναπαραγει...

 

Δεν ειναι δηλαδη μουσικος επειδη κανει djιλικι

 

Δεν χρησιμοποιει τις μουσικες του γνωσεις εκεινη την ωρα αλλα τις τεχνικες σε οτι αφορα το djιλικι..

Αυτο ειπα.. Οτι ο dj dj κ o μουσικος μουσικος!

 

Ειπα πως απλα αυτα τα 2 δεν γινεται να ισχυουν ταυτοχρονα..

 

εχεις δικιο πως ο Tiesto οταν κανει djιλικι δεν παυει να ειναι μουσικος... αλλα κ εγω δεν μαγειρευω χρησιμοποιωντας την κιθαρα μου ;)

 

κ κατι off topic! Τωρα ειδα πως ειχα ξαναποσταρει σε αυτο το θεμα παλια! οτι να ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου