Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο μάχος είπε:

 

Επίσης θέλω να πω στον Alchemist ότι ο Oakenfold δεν εχει κανει ποτε τον κοπο να συνθεσει κατι, ο Tiesto ο Armin Van Buuren ο Matt Darey και άλλοι είναι μερικοί που απ τους DJΆs που συνθέτουν (progressive, house, trance).

 

 

 

Φίλε Μάχο κάνεις μεγάλο λάθος συγκεκριμένα για τον Oakenfold.Επειδή τυχαίνει να τον παρακολουθώ πολλά χρόνια,μπορώ να σου πω ότι είναι ίσως ο πιο πολυπράγμων DJ/παραγωγός/μουσικός και δεν περιορίζεται στο DJing.Το 1986 (αν δεν κάνω λάθος) και σαν απλός ηχολήπτης στην Factory Records (θυμάστε? joy division,new order...) του προτάθηκε να κάνει παραγωγή σε ένα συγκροτηματάκι ονόματι Happy Mondays.Ο δίσκος λεγόταν Pills 'n' thrills 'n' bellyaques.Αυτός ο δίσκος για όσους δεν τον ξέρουν αποτελεί ορόσημο στην Brit post punk-rock και οι ¶γγλοι πραγματικά για χρόνια είχαν πάθει αμόκ μ'αυτούς(πραγματικά ωραίος δίσκος).Ο Oakenfold τους άλλαξε τελείως τον ακανόνιστο ήχο τους και τους έκανε πρώτεσ μούρες.Παρεπιπτόντως,πήρε βραβείο καλύτερης παραγωγής δίσκου εκείνη την χρονιά.Για όσους ακούνε R'n'B θα ξέρουν βεβαίως τους Salt 'n' Peppa, και έκπληκτοι θα διαπιστώσουν ότι στο live αυτόν που βλέπουν είναι ο Oakenfold.Χρησιμοποιεί πολλά διαφορετικά ψευδόνυμα για να μπορεί να κάνει πολλές διαφορετικές δουλειές.Έχει πάρει 4 φορές το βραβείο καλύτερου DJ από πολλά music-mags του κόσμου.Η μουσική στο "ρέκβιεμ για ένα όνειρο" σου αρέσει?Ο Oakenfold την έγραψε (να μην είμαι άδικος,μαζί με έναν άλλο που δεν θυμάμαι το όνομά του).Το sountrack από το "Swordfish",ο Oakenfold την έγραψε.Επίσης να μην μιλήσω μάλλον για το εκπληκτικό "Bunkka",δίσκος αποκλειστικά δικός του (από jungle και trip-hop μέχρι rap και ατμόσφαιρα έγραψε ο απίστευτος)που είχε τρελές συνεργασίες (πράγμα που δείχνει την μουσική του απήχηση).Επίσης έχει δημιουργήσει ένα δικό του label,την "Perfecto",που έχει αναδείξει μουσικούς και DJ's,όπως:Deep-dish,Antony Pappa,Seb Fontaine,PPK,Hernan Catanneo και πολλούς άλλους.Απλά καλύτερα όταν θα μιλάς για κάποιον φρόντισε να ξέρεις λίγα πραγματάκια γι'αυτόν.Κατά τ'άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου.Σορι,αν έγινα κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ Ο ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ.....(πολυ πιο πάνω βέβαια απτους Dj είναι οι producers της electronica)

 

Προς θεου ποιος είπε κατι τέτοιο !!

Αν ανακαλυφθει ένα μηχανημα , να το βάζει η μαμα μου στο κεφαλι της και οτι μουσικες σκέφτεται αυτες εκτελουνται όπως τις σκέφτεται , εγω θα την έλεγα μουσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες τα ρε Telson! Ασε που μου θυμίζει και Κωνσταντίνο Βήτα το nick σου.Με τι μουσική καταπιάνεσαι?ασχολούμαι κι εγώ αρκετά με electro.Σε τι φτιάχνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telson respect τοτε. Σε ζηλευω+σε σέβομαι που γνωρίζεις από τόσο παλιά την electro σκηνή και που ασχολείσαι με την δημιουργία της. Εγω 20 χρονών είμαι και μπορώ να πω πως μόνο τον τελευταίο χρόνο ακούω σοβαρά progressive/electro/electronica κι εκει που περσυ ειχα ακουστα τον Tiesto+τον Sasha τώρα ευλογώ τον Carl Bartos και τους Autechre. Ομως πιστευω πως έχω ακούσει αρκετά (όχι απο artists αλλά απο Dj sets) ωστε να ξέρω πως κάποιοι Dj κάνουν τόσο δημιουργικά την δουλειά τους που μπορούν να θεωρηθούν μουσικοί.Ο οργανοπαιχτης δηλαδη γιατι να θεωρείται μουσικός?Δεν πιστεύω πως έχω ξεφύγει απτο αρχικό θέμα της συζήτησης αφού γράφει "Ποια ειναι η γνώμη σας για τους Dj" . Αν αναφέρεσαι στα αρχικα posts:

  • Το starsystem στο djing ειναι μαπα αλλά φταίει κι ο κόσμος που δίνει άνετα 30E για να ακουσει καποιον να παιζει μουσική αλλων καλλιτεχνών
    Οι τοπικοί dj που πατανε απλώς το play/stop τρώνε την δουλειά από κάποιον φιλόδοξο που θέλει να εξασκηθεί. Αρνητικό απόλυτα δεν είναι που υπαρχουν τέτοιοι τύποι γιατι είναι ανάλογα με τις απαιτήσεις του μαγαζιού+τους πελάτες.
    Δεν θυμαμαι τι αλλα θέματα αναφέρθηκαν...

Το "δογματικες αποψεις" δεν θα πω ότι δεν πήγαινε σε σένα. Πήγαινε και σε σένα και σε άλλες γνωμες αλλά ίσως να ήταν καπως βαρύ. Αλλά ήταν γνώμη χωρίς επιχειρήματα και όταν μετά από 8 σελίδες και πολλοί να μιλάνε του στυλ "σιγα μωρε απλως δίσκους αλλάζει" εντάξει it just clicked me να χρησιμοποιήσω αυτή την φράση. Κι επειδή δεν ξέρω άλλα συνώνυμα την έχωσα 3 φορες...Thats all...

BTW τι σκατα...ολοι οι κολλημένοι με electro εδω βρέθηκαν. Εξω δεν ξέρω κανέναν. Όλοι μπουζούκια ακούνε (κάποιοι του στυλ BlackMan ). Και το χειρότερο...μην ακούσουν το μπλιμπλικι να παίζει αμέσως ουρλιάζουν ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Carl Bartos & Autechre e?
EquallyAvant gia rixe mia matia stous BeefCake, perito na pw oti oi typoi kanoun to pio paradoxo scratch pou exw akousei, episis den exoun kamia sxesh me trip/hip-hop ala idikeyonte se pio skotino style...

na kai kati alo axiologo pou mporei na 8eori8ei kai proodos ths mousikhs kai tou DJing, oso gia ta 20 kai 30 euro pou se anagkazoun na doseis sthn eisodo kapoioy club einai o'ti pio paralogo kai symfwnw, thn exw kanei thn malakia merikes fores kai ta xw skasei ala ap thn alh den yparxei alh lysh gia na diaskedasei kapoios me pio dance ry8mous dystyxos prepei na ta skasei...

episis rixte mia matia se ayto to site http://www.jahsonic.com/DJs.html 8a katatopisei arketous...

akoma gia na dite pote xekinise o DJ na einai superstar axizei na dite thn tenia 24 Hour Party People
8a siniditopoihsete oti gia to ditzeiliki etsi opos exei prokypse na einai, eu8inete apoklistika to koino pou paei sta clubs kai xirokrotaei ton DJ ka8e fora pou kanei mia alagh enos tragoudiou les kai paizei kana solo...

kokoman den to gnoriza ayto, thanx...

telson eisai swstos...

178573m.jpg

greetings...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Νομίζω ότι η αντίληψη για την ήχο μπορεί να εκφανθεί είτε με DJing/turntablism είτε παίζοντας κάποιο άλλο μουσικό όργανο. Στην μία περίπτωση μιλάμε για mix και στην άλλη για riff, line, break κλπ. Το όριο στην δημιουργία κάποιας πρωτογενούς φράσης είναι η φαντασία του καθενός. Τα βασικά συστατικά της <<μουσικής>> όπως τα αντιλαμβάνομαι, μελωδία/ρυθμός/αρμονία/δυναμικές μπορεί να τα χειριστούν εξίσου καλά και οι μουσικοί (κατά την κλασσική έννοια) και οι DJs (π.χ. QBert) αρκεί να είναι δεξιοτέχνες στο όργανο τους (κιθάρα, drums, deck).

 

Για να είναι κανείς επιτυχημένος DJ στο Star System, η δεξιοτεχνία δεν είναι τόσο απαιτητή, όσο οι δημόσιες σχέσεις, και νομίζω το ίδιο ισχύει σε έναν βαθμό και για τους mainstream μουσικούς. Αυτή η διαφορά όταν είναι μεγάλη, εξοργίζονται/ενοχλούνται το λιγότερο, κάποιοι μουσικοί.

 

EDITED

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε και ενα Thread απο το 1821...κατσε να το βρω για να απαντησεις και σε αυτο... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως είναι πολύ άδικο ένας producer να παρακολουθεί και να αγοράζει τα latest upgrades στον εξοπλισμό του, να του βγαίνουν τα μάτια μπροστά απο μια οθόνη, να εξαντλεί όλες τις δυνατότητες για τον καθαρότερο πιο μπαλαντζαρισμένο ήχο, να αναλάβει να προωθήσει τα κομμάτια του κτλ κτλ και να έρχεται ένας Dj και με κάθε hit που βάζει (όχι παίζει, το διαλέγει και το βάζει εκεί που κολάει) να τον αποθεώνουν όλοι σαν τον καλλίτερο μουσικό και και και.. άλλα αίσχη.

 

Προσωπικά δέχομαι σαν μουσικό τον producer και αν ο Dj είναι και producer τότε είναι μουσικός. Η φάση με τους Dj που κάνουν scratching είναι άλλη ιστορία... Αυτοί οι Dj όμως που έρχονται και διαλέγουν κομμάτια και παρακολουθολυν τα δρώμενα για το ΤΙ παίζει με producers και το ΤΙ ζητάει ο κόσμος σε ένα μαγαζί και ΠΟΤΕ θέλει να το ακούσει με το συμπάθειο είναι μουσικόφιλοι και όχι μουσικοί. Και αν ανοίγουν σε ένα κομμάτι ενα flanger, κανά delay, καμιά σειρήνα (Μύκονοςςςςςςςςς!!) ή πειράζουν 3 κουμπάκια απο τα EQ δεν είναι producers..

 

...oi delerium einai poly kalyteroi mousikoi apo toys guns n roses kai toys deep purple...

 

Ντροπή...

give your hands some sweet tele lovin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου