Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Isos na fano ligo periergh m'afto pou exo na po, alla protimo enan DJ pou to mono pou kanei einai na antikathista to Juke Box, giati otan m'aresei ena kommati den m'aresei na mou to xalane kai na mou anakatevoun ki alla perierga mesa.. afto mou th dinei! lol

 

Prosopika den nomizo oti h texnh tou DJing exei arxh kai telos, ola einai pithana arkei na yparxei fantasia.. kai ekleptismeno gousto!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Interpaul απ τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι δεν το χεις ψάξει και πολύ το θέμα του DJ, μόδα οπωσδήποτε δεν είναι, μόδα δεν είναι κάτι που ξεκίνησε πριν 25 χρόνια και ακόμα υπάρχει, επίσης αυτός που επιλέγει μουσική σε έναν ραδιοφωνικό σταθμό και μετά κάνει ένα σχόλιο δεν λέγετε DJ λέγετε ραδιοφωνικός παραγωγός, DJ δεν θα μπορούσα να αποκαλέσω και αυτόν που παίζει κιθαριστική μουσική σε ένα bar.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, στην dance κατά κόρον, μου είναι αδύνατο να πάω σε ένα club και να ακούω κάποιον απλά να επιλέγει τραγούδια, για μερικούς ο DJ είναι αυτός που δεν αφήνει κενά στα κομμάτια και προσαρμόζει το tempo των κομματιών, για μένα κάτι παραπάνω, είναι αυτός που κρατάει το κοινό σε εγρήγορση και πρέπει να το κάνει, αυτός είναι ο σκοπός του, άμα ο DJ δεν κάνει καλά την δουλειά του φαίνεται (δηλαδή να παίζει το κάθε άθλιο χιτάκι να μην μιξάρει σωστά και να μην είναι σωστός ως ηχολήπτης). Σε αυτούς που επιλέγουν μουσική σε Ελληνάδικα (όπως ανέφερες) και σε άλλα είδη μουσικής, δεν ξεχωρίζω τεχνική στον τρόπο που μιξάρουν, νομίζω ότι είναι σαφής.

Επίσης είπες ότι ο πετυχημένος DJ πρέπει να ανακαλύπτει κομμάτια, νομίζω ότι το ανέφερα και αυτό.

Και η γνώμη μου για τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς (και όχι DJ) είναι ότι απλά παίζουν μια playlist, όποτε δεν γίνετε αυτό, ο σταθμός πάει για “φούντο” (δεν θα θελα να πω παραδείγματα)

 

Αυτά τα ολίγα, φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να με παρεξηγήσετε και επειδή δεν γνωρίζω την τέχνη του DJing' date=' θα ήθελα κάποιος να εξηγήσει πως "παίζει" ένας DJ μουσική και δεν "βάζει" μουσική. Το "παίζω" σε τι αναφέρεται;

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Aν αναφέρεσαι στο δικο μου ποστ γεράσιμε , εννοούσα οτι είναι μερικοί που δεν βάζουν απλως δισκους αλλα είναι και συνθετες/μουσικοί και μερικοί μαλιστα καλοι.

Χαιρομαι που το ρωτησες για να το διευκρινίσω γιατι ειναι κάτι που και εμένα με ακνευριζει όταν λεγεται "παιζω μουσικη στο ταδε μαγαζι " "τι όργανο?" "dj είμαι".

Το παραπανω εχει αποτελεσει αφορμη για πολλες κοντρες και παιχνιδι με τις λεξεις με 3 φιλους που έχω οι οποίοι ΒΑΖΟΥΝ δισκους σε κατι¨μαγαζια.

 

ιντερπολ:

Ο DJ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΗΔΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΩΝ ΤΟΡ 10. Ο DJ KANONIKA ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Μη νομίζεις αυτο ακριβως κάνουν .Ψάχνουν να βρουν άγνωστα κομματια για να θεωρηθούν "ψαγμενοι" και οχι "mainstream" και το κριτήριο τους είναι οχι η ποιότητα και συνοχη αυτων που βάζουν , αλλα ο,τι μπορεί να θεωρηθεί πιο ψαγμένο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗ DANCE MUSIC ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΞΕΣΗΚΩΤΙΚΟ ΡΥΘΜΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΣΤΗ ΠΙΣΤΑ ΑΚΟΥΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΜΠΟΡΕΙΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΡΕΣΗ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΡΕΜΙΞ ΓΝΩΣΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ ΜΕ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ

 

ΙΣΩΣ ΑΥΤΗ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interpaul

 

DJ είναι αυτός που δεν επιλέγει απλά την μουσική αλά την μιξάρει,

 

Θεωρείται το ίδιο άξιος με τον μουσικό γιατί αναπτύσσει μια τεχνική..

 

Σε club αυτό πρώτο έγινε στην δεκαετία του 80 στο Μangester..

 

O πρώτος scratcher DJ ήταν Τζαμαϊκανός και πολύ παλιότερος από τον beat DJ το 1967, ηταν ο Kool Herc (απλά επέλεγε μουσική)

 

Στην δεκαετία του 70 οι dj που έβαζαν μουσική σε Disco δεν την μίξαραν όποτε δεν ανέπτυσσαν μια συγκεκριμένη τεχνική..

 

DJ που παίζουν μουσική στο ραδιόφωνο, αν έχουν μια playlist και απλά βάζουν το ένα τραγούδι μετά το άλλο ΔΕΝ είναι κατά την γνώμη μου αληθινοί DJΆs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AΥΤΗ Η ΜΟΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΗΝ ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ.

 

Λαθως!! Εχω ακούσει το Child in Time των Purple σε remix!!!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άσχημα ένοιωσα!!!

 

Ο DJ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΗΔΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΩΝ ΤΟΡ 10. Ο DJ KANONIKA ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interpaul

 

DJ είναι αυτός που δεν επιλέγει απλά την μουσική αλά την μιξάρει' date='

 

Θεωρείται το ίδιο άξιος με τον μουσικό γιατί αναπτύσσει μια τεχνική..

 

Σε club αυτό πρώτο έγινε στην δεκαετία του 80 στο Μangester..

 

O πρώτος scratcher DJ ήταν Τζαμαϊκανός και πολύ παλιότερος από τον beat DJ το 1967, ηταν ο Kool Herc (απλά επέλεγε μουσική)

 

Στην δεκαετία του 70 οι dj που έβαζαν μουσική σε Disco δεν την μίξαραν όποτε δεν ανέπτυσσαν μια συγκεκριμένη τεχνική..

 

DJ που παίζουν μουσική στο ραδιόφωνο, αν έχουν μια playlist και απλά βάζουν το ένα τραγούδι μετά το άλλο ΔΕΝ είναι κατά την γνώμη μου αληθινοί DJΆs..[/quote']

Συμφωνω οτι κάποιοι ε΄χουν ενα ιδιαιτερο χάρισμα στο να αλλάζουν και να΄μιξάρουν δισκους αλλα νομιζω οτι δε μπορουμε να τους πουμε και μουσικους.

Μη μου πείς οτι ο καθενας δε μπορεί με λίγη-ελαχιστη προσπάθεια να συγχρονίσει 2 κομμάτια! Ειναι οντως μια τεχνη αλλα δεν είναι ανώτεροι σε αξία σε αυτους που χειρίζονται φωτορυθμικα σε club ή συναυλιες και με τιποτα δεν είναι μουσικοι.

Αλλο αν καποιοι απο αυτους είναι και μουσικοί.Το οτι είναι όμως και μουσικοι δε νομίζω να τους δίνει κανενα προβαδισμα σε σχέση με τους άλλους που δεν είναι , γεγονος που δείχνει πόσο ασχετα ειναι μεταξυ τους το djιλικη και η μουσικη. (Με κάθε σεβασμο προς κάθε επιπέδου dj)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μη μου πείς οτι ο καθενας δε μπορεί με λίγη-ελαχιστη προσπάθεια να συγχρονίσει 2 κομμάτια! Ειναι οντως μια τεχνη αλλα δεν είναι ανώτεροι σε αξία σε αυτους που χειρίζονται φωτορυθμικα σε club ή συναυλιες και με τιποτα δεν είναι μουσικοι.

 

Συμφωνω, αυτοι που χειριζονται τα φωτορυθμικα θα θεωρουνταν μαλλον ζωγραφοι με την ιδια λογικη. Εγω νομιζω οτι για να θεωρηθεις μουσικος πρεπει να μπορεις δημιουργησεις μουσικη απο το τιποτα. Αλλο να επιλεγεις μουσικη και να μιξαρεις ενα καλο setlist και αλλο να τη παραγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την καταντια της σημερινης μουσικης, ειναι αδικο ο DJ να μην θεωρειται μουσικος. Δηλαδη ο τσουτσούκας* και ο παπιτσούλος* ειναι πιο μαγκες απο τον Sparky?

*Ναι, τα γνωστα ηλιθια κομματια εννοω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re maniac ti tsoutsouka kai papi tsoulo!!!???? gia onoma!!!!!!!!!

 

anaferome se DJ's me @@ oxi se ma***es!!!!

 

des ton DJ Shadow na mixarei kai meta ela mila mou...

 

episis diabasa kati apo ton interpaul pou me xenerwse

 

..........ΜΕΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ cD ME TITΛΟ tHE IBIZA EXPERIENCE H AYIA NAPA PROJECT H MYKONOS PARTY NIGHTS H THE SOUVLAKI PITA DELERIUM...

 

gia na katalabw, ipes kati gia toys delerium? se pliroforw oti oi delerium einai poly kalyteroi mousikoi apo toys guns n roses kai toys deep purple, prosexe ta paradigmata sou...

 

oi delerium einai to kalytero ethnic ambient sxima pou xerw, kai toulaxiston exelisonte....

 

episis mperdepses global underground DJ set album kai syloges me houseakia me ena megalo sxima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου