Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν μιλαγα για τσουτσουκα, δεν εννοουσα οτι αυτο ειναι καλο DJλικι. Απλα ηθελα να πω πως γενικοτερα η μουσικη εχει ξεφτιλιστει, οποτε πλεον ο DJ πρεπει να θεωρειται μουσικος. Αλλωστε, τι παραπανω κανει απο εναν DJ ενας μουσικος που φτιαχνει "μπλιμπλικια"? Φιλτρα πειραζει ο ενας, φιλτρα και ο αλλος. Λουπες ο ενας, λουπες ο και ο αλλος. Πιστευω πως ενας καλος DJ μπορει να εχει περισσοτερες μουσικες γνωσεις απο εναν μετριο electro μουσικο. Στην τελικη, καποτε επρεπε να χυσεις αιμα πανω απο καποιο οργανο. Τωρα ιδρωνεις πανω απο το προγραμμα. Ο DJ ιδρωνει στα πλατο. Ποια η διαφορα?

( Ισοπεδωση :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλα ηθελα να πω πως γενικοτερα η μουσικη εχει ξεφτιλιστει, οποτε πλεον ο DJ πρεπει να θεωρειται μουσικος

δηλαδη αν ξεφτιλιστει κι αλλο , θα θεωρειται και ο πορτιέρης των club μουσικος? :D :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ακουστε κανα σοβαρό Dj να σταματήσετε να λέτε βλακείες. Νομίζουν όλοι πως Dj είναι μόνο του στυλ Τσιλιμπούρδας (τσιλιχρίστος). Με την λογική πως και ένας τύπος που παίζει ένα μουσικό όργανο θεωρείται μουσικός τότε και ο Dj μουσικός θεωρείται. Αν μουσικός=συνθέτης, producer τότε ο Dj δεν είναι! Απλως κάποιοι Dj έχουν/είχαν ασχοληθεί με το producing (αρκετοί με πολλοί καλα αποτελέσματα) και απλώς κράτησαν το "Dj" μπροστά απτο nickname τους για να τους ξέρει έτσι ο κόσμος.Ξεκολλάτε...Αλλά όχι και να λέτε πως Djing=τίποτα. Ο Dj είναι ζωντανός sequencer, παιρνει ήχους, τους μιξάρει και φτιάχνει μουσική live . Αλλά μάλλον δεν έχετε ακούσει φοβερούς dj που χρησιμοποιούν 4 πικαπ ταυτοχρονα+να μην αφήνουν κομμάτι που να μην το αλλάζουν live. Βλέπε Dj shadow+James Zabiela. Αν αυτό δεν θέλει ικανότητες και δημιουργικότητα τότε τι θέλει?Η πόρτα στα κλαμπ?

Μαχο είπες ότι ο Oakenfold δεν έχει συνθέσει ποτέ του τίποτα. Δεν ξέρω αν το είπες στα σοβαρά αλλά είναι κάπως παπάτζα αυτο. Μπορεί να είναι μονο σταριλίκι και γκλαμουριά αλλά κακα τα ψέμματα είναι καλός producer. Έχει κάνει αμέτρητα remix, ενα OST (swordfish) και ένα album , το Bunka που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ και στην ποιότητα του (του bunka) . Οχι όμως και να τον συγκρίνεις με τον Tiesto+Αrmin Van Buuren!!!Ποιο μεγάλο σταριλίκι από τον tiesto δεν υπάρχει!Ευτυχώς ο Armin πολυ καλά κρατιέται σε ταπεινοφροσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

telson kai o hxolipths kai o DJ kai o moysikos einai to idio axioi

 

EquallyAvant nai exeis dikio o Oakenfold kanei poly axiologa remix (tynxanei na exw to bunka) ala mono remix, o tiesto thn exei dei superstar ala katebazei idees, pros 8eou den ipa oti ton ektimw,

o Van Buuren kanei poly orees paragoges kai me poly feeling pou ligoi to xoyn sto trance stylaki...

 

oloklirwnw legontas oti epidi mou aresoun kai oi dyo skines (trip-hop/dance) den exw kanena problima me kanena apo ta dyo idi,

 

ksekolate egw den 8igomai oute prosbalomai ap thn yparxh twn DJ's mhn eistai prokatilimenoi, afiste thn mousikh na exelisete.

 

to mono poy moy thn bidonei kata kairoys einai oi syloges toy ka8e xemparkoy DJ poy apla mixarei kai bazei kamia dekaria tragoydia to ena kolimeno me to alo (mix album) alwn syn8etwn kai to plasarei gia diko toy album, h malakia einai to oti oi diskografikes ypostirizoyn tetia fenomena.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τη μακροσκελή έκθεση που ακολουθεί, αλλά έχω ντέρτια.

 

Νομίζω ότι ο καθένας έχει την δική του αίσθηση για το τι ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές του «μουσικού». Είναι μάταιο να επιχειρηματολογούμε στο ποιος είναι και ποιος δεν είναι μουσικός εφόσον η ορολογία θα μας διαψεύσει όλους. Και μάλλον βλέπω ότι έχουν μπερδευτεί 3 όροι μέχρι τώρα: του μουσικοσυνθέτη, του μουσικού και του παραγωγού μουσικής. Ίσως αν ο καθένας ορίσει αυτά να τελειώσουν οι διαφωνίες σας. Για εμένα, για παράδειγμα, ο μουσικοσυνθέτης είναι αυτός που δημιουργεί πρωτογενείς μελωδίες. Ο μουσικός είναι αυτός που παίζει κάποιο μουσικό όργανο, δηλαδή μπορεί να αναπαράγει μία μελωδία. Ο παραγωγός είναι αυτός που επεξεργάζεται μουσικά κομμάτια διαμορφώνοντας ένα συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα. Ο DJ τώρα, εξ’ορισμού επιλέγει μουσική και την μιξάρει. Δεν είναι καταρχήν μουσικός.

 

Το πρώτο θέμα είναι κατά πόσον το πικάπ ή ένα σύστημα με laptop μπορούν να χαρακτηριστούν ως μουσικά όργανα. Εγώ θα έλεγα «όχι» ακολουθώντας την παραδοσιακή αντίληψη, καθότι για εμένα, ένα μουσικό όργανο πρέπει να μπορεί να αναπαράγει μία μελωδία... σε realtime :). Αν για παράδειγμα δώσω μία παρτιτούρα σε έναν DJ και μου την παίξει, τότε θα θεωρήσω τον εξοπλισμό του ως «μουσικό όργανο» και τον ίδιο «μουσικό».

 

Το DJing θέλει δεξιοτεχνία, ναι, όπως και η ζογκλερική επίσης. Δεν σημαίνει ότι ως δεξιοτέχνης ο DJ είναι και μουσικός. Αν και εφόσον εισάγει δικά του στοιχεία, εγώ τον χαρακτηρίζω παραγωγό μουσικής και σαν τέτοιο τον κρίνω. Και όπως υπάρχουν καταπληκτικοί παραγωγοί που έχουν αναδείξει συγκροτήματα και τραγούδια έτσι υπάρχουν και καταπληκτικοί DJ-παραγωγοί. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι ένα κομμάτι που μπορεί να ακούγεται μάπα, στα χέρια ενός παραγωγού (όχι κατ’ανάγκη DJ) μπορεί να ακουστεί super.

 

Ερώτηση: υπάρχει DJ-παραγωγός που να κάνει αυτά τα καταπληκτικά που αναφέρετε σε αναλογική μουσική (rock, jazz, metal…) και χωρίς την χρήση λουπών και effects αλλά με μουσικά μόνο στοιχεία; Αν ναι, τότε είναι τέχνη, καθότι τα effects και οι λούπες κολλάνε εύκολα και παντού, νομίζω. Ίσως όλα αυτά να εξηγούνται επειδή δεν είμαι fun της καθαρά ηλεκτρονικής μουσικής, οπότε δεν μου κάνουν και αίσθηση οι παρεμβάσεις των DJάδων σε ηλέκτρο-είδη. Ίσως πάλι χρειάζεται να το ψάξω περισσότερο.

 

Ο φίλος μου ο Maxos μου είχε στείλει πρόσφατα μία δικιά του άποψη για το Song 1 του Noiz, λυπάμαι που τον ξεμπροστιάζω έτσι στεγνά 8) , αλλά μου φάνηκε καταπληκτικό σαν σύλληψη. Αυτό τον κάνει παραγωγό αλλά όχι μουσικό στη συγκεκριμένη περίπτωση (όχι ότι δεν είναι μουσικός ο άνθρωπος). Ελπίζω να το ολοκληρώσει και να το ανεβάσει σύντομα. Σε αυτές τις περιπτώσεις απλά πιστεύω ότι ο ρόλος του παραγωγού είναι εξίσου σημαντικός με αυτόν του μουσικού ή του συνθέτη. Ίσως ο παραγωγός έχει την πολυτέλεια της τεχνολογίας και του χρόνου να πάρει ένα κομμάτι, να το γυρίζει ανάποδα, να το κόβει να το ράβει να του αλλάζει τα μάτια και όπου του κάτσει. Ίσως πάλι ο παραγωγός έχει το άλλοθι ότι σου ξανα-προσφέρει κάτι που έχεις συνηθίσει να το ακούς, αλλά με άλλο ηχόχρωμα, πράγμα που από μόνο του δημιουργεί ευχάριστο συναίσθημα. Πάντως χωρίς την τεχνολογία, οι παραγωγοί θα είχαν πρόβλημα.

 

Όλα αυτά όμως είναι υποκειμενικά και βασίζονται στο τι εκτιμάει ο καθένας πάνω σε αυτά που ακούει. Εγώ για παράδειγμα, δεν θεωρώ μουσικοσυνθέτες ούτε μουσικούς αυτούς που αναπαράγουν και μιξάρουν λούπες (γραμμένες από τρίτους). Τους θεωρώ παραγωγούς μουσικής, καθότι, με τα δικά μου κριτήρια, παράγουν μουσική αλλά δεν είναι μουσικοί ούτε και η μουσική που παράγουν είναι πρωτογενής. Επίσης, δεν θεωρώ μουσικοσυνθέτες αυτούς που και μόνοι τους παραδέχονται ότι ένα κομμάτι που έγραψαν και μπορεί να ακούγεται καταπληκτικό φτιάχτηκε μέσα σε 5 λεπτά με την χρήση Plug-ins τελευταίας τεχνολογίας. Δεν μου κάνει καμία αίσθηση διότι που είναι ο κόπος του μουσικού; Γενικά, δεν μου προκαλεί κανένα ενδιαφέρον κάτι το οποίο θα ακούσω και θα καταλάβω ότι στερείται κόπου. Προσωπικό βίτσιο.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τί κάνει ένας Dj σήμερα δεν το έχω ψάξει και πολύ εκτός από τις φάσεις που άκουγα τα αγαπημένα μου τραγούδια τυχαία στο ραδιόφωνο σε remix.

 

Και φυσικά πάθαινα φρίκη με τη βεβήλωση μουσικών θρύλων όπως οι Led Zeppelin, Pink Floyd, Deep Purple, Van Hallen και πολλοί άλλοι που δεν θα μου φτάσει ο χώρος του post για να παραθέσω.

 

Εγώ κατα πρότων πως μπορώ να θεωρίσω μουσικό κάποιον που δεν έχει μελετήσει όυτε μια μέρα μουσική, αν του πεί κανείς τι εστί εβδόμη και τι 7/8 θα τον κοιτάξει με το γνωστό βλέμμα της αγελάδας :wink:

 

Δεν αντιλέγω ότι δημιουργούν και είναι καλό το να είναι creative κανείς αλλά όμως κατα την αποψή μου δεν ανήκουν στο χώρο της μουσικής ότι και να κάνουν.

 

Το ίδιο είναι να παίζει μια μπάντα σ4ε μια σκηνή και να σου περνάει τα συνασθήματα που νοιώθει ο κάθε μουσικός έστω κι αν παίζει διασκευές, γιατί ακόμα και στις διασκευές φαίνονται τα συνασθήματα του κάθε μουσικού που απαρτήζει τη μπάντα.

 

Κι απο την άλλη η ψυχρότητα της μίξης που απλά πρέπει να ταιριάξουν οι ήχοι των τραγουδιών που πολλές φορές άλλοι κόπιασαν και μόχθησαν για να τα συνθέσουν όπως προανέφερα για βεβήλωση τραγουδιών και αυτολι τα παίρνουν έτοιμα και ξαφνικά ακούει κανεις ..... Van Hallen everything about love ....... σε διαστημική αποστολή. Είναι σωστό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αλλά τώρα βέβαια αν πάρεις τον πιο τεχνικό drummer και τον βάλεις να παίξει με triggers και samples σε κάθε σένσορα (για να είναι με ίσους όρους) θα παίξει πιο απίστευτα πράγματα από έναν DJ (για φαντάσου και το ανάποδο...). Δεν φταίει ο drummer, φταίει ο παραγωγός εν ολίγοις :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως και οι DJs έχουν προσφέρει στη (χορευτική κυρίως) μουσική! Εχω ακούσει φοβερές μίξεις και δημιουργίες νέων κομματιών χρησιμοποιώντας - αξιοποιώντας παλαιότερα!

Θέλει και αυτό τέχνη και ΦΑΝΤΑΣΙΑ και δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας!

 

Περισσότερα από "μέσα"

 

www.e-djs.gr

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geia sas paides

To thema exei trello endiaferon, kai ayto fainetai allwste kai apo tis apanthseis. Epitrepste mou na dwsw kai gw thn tapeinh mou gnwmh

Pisteuw loipon pws enas DJ mporei na einai mousikos mporei kai... Tsilixrhstos, analogws toy talentou tou kai ths aisthitikis toy. Kati tetoio den isuei gia olous osoys paizoyn mousiki? O kosmos apo katw den xerei ti paizei poios. Aplws akouei. Kai krinei. Kai o DJ krinetai opws o pliktras, o kitharistas ktl ktl. Mhn xehname pws prin apo xronia kai oi pliktrades thewroynto kapws "agria zwa" anamesa stouw paradosiakous moysikoys gia thn emmonh tous na paizoun me mplimplikia

Ola auta mou htan kapws adiafora mexri pou gnwrisa ton DJ poy paizw mazi toy, ton Marble kai anathewrhsa to ti shmainei DJ. Loipon o pitsirikas exei auti kai aisthisi rythmologias tromeri! Kourdizei sto lepto o,ti tou dwseis, ase poy briskei mousikes fraseis me egxorda, pneusta, fwnes ktl kai oxi scratch mono. Den mporw na pw pws den einai mousikos epeidh den paizei kithara, dioti tha ton adikousa. Swsta?

Exw akousei kai DJ's me tromaktiki texniki poy, meta apo 5'. tous barethike h psyxh mou kai allous pou me pente binyliakia me kratoun sthn tsita olo to live.

Akouw DJ Logic, DJ Shadow, DJRGV2, DJ Spooky kai pathainw plaka. Tous thewrw mousikares! Den skeftomai an patoun koumpakia (kai gw pataw pliktra kai koumpakia). Skeftomai pws exoun aisthitiki, gnvsi kai apopsi kai pws einai kallitexnes. Aplws den me noiazei to meson poy xrhsimopoioun - mono to apotelesma. Akouw meta Tsilixrhstous kai noiwthw malakas. Alla autoi re paidia -poy einai kai polloi- einai garsonia den einai mousikoi. Mhn to mperdeuoyme. Episis auto den einai kako - ekeinoi epelexan na einai garsonia, ase poy bgazoun lefta me to tsoubali.

Den xerw an sumfwneite, alla nomizw einai pio dikaio na mhn adikoume olous toys DJ's kai na toys bazoyme sto idio tsoubali. Dhladh DJ Logic kai DJ Paparis mazi... ? Oyte ston exthro tou den to euxomai... :)

Loipon, auta kai sas xairetw olous

Giannis

Y.G. Gia radiofwnikous paragwgous allo thread - exei poly pswmi exisoy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου