Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε γενικες γραμμες συμφωνω κ γω για την σαπιλα ορισμενων που απλως "ριχνουν τα χιτακια " το ενα μετα το αλλο..ή που τους ρωτας

-τι μουσικη βαζεις στο μαγαζι που δουλευεις?

κ απανταει

- ε μωρε,ροκακια μπιτακια κ ελληνικα...(ελεος.... ::))

παρ'ολα αυτα υπαρχουν ορισμενοι ομως που μπορει να μην ειναι της κλασσης του dj shadow(που εδω μιλαμε περισσοτερο για εναν ΜΟΥΣΙΚΟ κ οχι για εναν dj)  και "το χουν"...οπως κ να το κανουμε η διαδικασια της μιξης ειναι τεχνη κ δε διδασκεται απλα σε καποιο ΙΕΚ ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ-ΜΑΘΕ ΝΑ ΜΙΞΑΡΕΙΣ ΤΑ ΜΠΙΤΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑ ΜΠΙΤΣΟΜΠΑΡΑ ΤΗΣ ΜΥΚΟΝΟΥ....κ τι δε θα δινα να δω ζωντανα τον παρακατω...

http://www.youtube.com/watch?v=ZKD0dJvaPOU

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε γενικες γραμμες συμφωνω κ γω για την σαπιλα ορισμενων που απλως "ριχνουν τα χιτακια " το ενα μετα το αλλο..ή που τους ρωτας

-τι μουσικη βαζεις στο μαγαζι που δουλευεις?

κ απανταει

- ε μωρε,ροκακια μπιτακια κ ελληνικα...(ελεος.... ::))

 

Κρίνουμε τον DJ από τις επιλογές του κυρίως, οι περισσότεροι από εμάς. Είναι το Α και το Ω: κάθε, μα κάθε κομμάτι που περιλαμβάνεται στο mix πρέπει να είναι super duper. Το πώς θα δέσουν μεταξύ τους τα traxx δεν παίζει τόσο ρόλο όσο η επιλογή. Δεν το αντιλαμβανόμαστε και δεν το κρίνουμε την ώρα που είμαστε πάνω στο τσακίρ κέφι. Αν είναι και ωραιά δεμένα είναι plus. Λίγοι το κατέχουν όμως, όπως και σε κάθε άλλο χώρο, λίγοι ξεχωρίζουν λόγω του style τους.

 

Στο δεύτερο σκέλος του quote, o DJ απαντάει στην ερώτηση με απλά ελληνικά. Δεν βλέπω κάτι μεμπτό.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Εγω γουσταρω τους Dj's στα μεταλλαδικα της Αθήνας...

 

Παιζεις στοιχηματακι ποιο τραγουδι θα σκασει μετα και ετσι πινεις τσαμπα σφηνακια!

Ουτως η αλλως 63 τραγουδια συνολο ακουγονται ολα και ολα,καποιο θα πετυχεις!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μιας και ξανανοιξε το θεμα να πω και εγω τη γνωμη μου με την μικρή μου εμπειρία (λόγω γάμου) για τους dj   >:(  >:(  >:(

 

1) νομίζουν ότι ειναι χειρουργοι ανοιχτής καρδίας... γιατί τοσα που ζητάνε.... 600-800 ευρω για να αλλαζουν τα τραγουδακια....

 

2) Ειναι κλεφτες... τα χρήματα αυτα είναι χωρις αποδειξη. Αρα κλεβουν το κρατος. μαλιστα οταν τους ζητησα αποδειξη μου είπαν και να χρεωθώ εγω το ΦΠΑ; λες και δεν εχουν υποχρεωση ....

 

3) ειναι ξανα κλεφτες.... Εχουν κατεβασει οτι υπάρχει απο mp3 και στο χρεώνουν λες και το εχουν αγορασει.... και το παίζουν και μουρη γιατί δουλευουν με υπολογιστή. Ειναι μοντερνοι.... Αποδεδειγμενα αυτα γιατί μου το ειπανε. οτι τραγουδι θελεις. Αν δε το εχουμε το κατεβαζουμε...

 

Και για να μην παρεξηγηθώ

1)αναφερομαι στους 10 που εχω επικοινωνήσει...

2) εγω δε κλεβω το κρατος γιατί ειμαι μισθωτός και δεν κατεβαζω mp3 γιατί ακουω μονο ρεμπετικα που ακουγονται δωρεαν απο site με εγγκριση της ΑΕΠΙ. Αυτα για να μη με κραξετε....

 

Για το γαμο θα αλλαζει τα τραγουδάκια  φίλος τελικα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο DJ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ! ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ. ΜΗΝ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΟ. κ αν καποιος πει πως ο oakenfold, tiesto ειναι μουσικοι επειδη εχουν συνθεσει κατι απο το μηδεν ειναι ΛΑΘΟΣ. Μουσικοι θα ηταν αν μπορουσαν να αναπαραγουν ζωντανα αυτο που εγραψαν κ οχι απλα να πατανε το Play στα loopakia τους. Μουσικοσυνθετες ναι, να τους χαρακτηρισω κ ετσι. Οτι εχουν μουσικες γνωσεις? ναι, το λεω κ αυτο... μεχρι εκει ομως κ τελος της ιστοριας. Αν ο tiesto εχει σε παρτιτουρα το traffic κ μου το παιξει ζωντανα νοτα νοτα χωρις την παραμικρη Loopa ετοιμη τοτε ναι θα τον θεωρησω μουσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DJ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ

O υπολογιστής δεν θεωρείται πιά (και) όργανο? Γιατί πρέπει να είμαστε κολλημένοι μόνο σε ότι έχει χορδές ή πλήκτρα...Ότι παράγει ήχο, δεν νοείται όργανο?

Τα drums ναι δεν είναι όργανα, ανήκουν στην κατηγορία "εκτονώνομαι" ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O υπολογιστής δεν θεωρείται πιά (και) όργανο?

Είναι όταν παράγει.

Δεν είναι όταν αναπαράγει.

Τόσο απλά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα drums ναι δεν είναι όργανα, ανήκουν στην κατηγορία "εκτονώνομαι" ;D ;D

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί "μουσικοί" που απλά εκτονώνονται εις βάρος των αυτιών μας, ανεξαρτήτως εργαλείου παραγωγής θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όταν παράγει.

Δεν είναι όταν αναπαράγει.

Τόσο απλά.

Και όσοι παίζουν διασκευές, αναπαράγουν, δεν παράγουν. Τόσο απλά. Αλλά τους λέμε μουσικούς.

Τελικά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και τόσο τετράγωνα. Θα δώσω ένα παράδειγμα. Επειδή γενικά με τις midi κιθάρες και τα samples, έχω ψάξει αρκετά (και έχω αρκετό υλικό), μπορώ να πώ ότι έχει αρκετά μεγάλο δημιουργικό ενδιαφέρον η δουλειά με προγραμμένα samples. Και είναι αφελές να τα αποκαλέσουμε αναπαραγωγές. Ίσως είναι λίγο πιο σύνθετο από το να βαράς μια ανοικτή Λα, αλλά δεν παύει να αποτελεί ένα μελλοντικό (μάλλον σημερινό) ηχητικό εργαλείο.

Δεν πέρνω το μερος των djs αλλά κάποιοι κάνουν καλύτερη δουλειά από πολλούς μουσικοπαίχτες.

 

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί "μουσικοί" που απλά εκτονώνονται εις βάρος των αυτιών μας, ανεξαρτήτως εργαλείου παραγωγής θορύβου.

Σωστή.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου