Προς το περιεχόμενο

Μια ιστορία με boo-tick πετάλια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχεις επαληθεύσει ποτέ στην πράξη τον ισχυρισμό σου;

 

όχι με μπουτίκ αλλά με μερικά πετάλια της σειράς

 

Τον εχω επαληθευσει ...εγω... ;D

 

Κανενα απο τα....356 πεταλακια... ;D..(απλα,φτηνομπουτικ,μεσαιομπουτικ,ακριβομπουτικ... ;D) που ειχα πριν παρω την TL δεν μου λειπει.....(αντε για να ειμαι ειλικρινης μια φορα το...χρονο μου λειπει ενα square wave tremolo ;D που η TL δεν εχει) μονο ο κομπρεσσορας μου ελειπε αλλα πλεον δεν χρησιμοποιω οποτε ησυχασα και απο αυτον τον τελευταιο μπελα (για εμενα οτιδηποτε χρειαζεται patch cables,ανταπτορες,χρατσα-χρουτσα , pedalboaerds και τροφοδοτικα ειναι μπελας πλεον.... ;D)

 

Αυτο που ΔΕΝ μπορεις να κανεις στη δικη μου πεταλιερα ειναι on the fly tweaking & πειραματισμους με πολλα εφε μαζι αλλα εγω τα ...βαριεμαι αυτα τα κολπα.. ;D (4-5 καλα εφε σε ενα solid & ευχρηστο package θελω πια)..αν καποιος βεβαια δεν τα βαριεται υπαρχουν ενα καρο πεταλιερες που μπορεις να εχει μεχρι και..30 "πεταλια" μαζι οποτε φανταζομαι και αυτο το προβλημα εχει λυθει πλεον.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κανενα απο τα....356 πεταλακια...  που ειχα πριν παρω την TL δεν μου λειπει.....

 

άλλο πράγμα "δεν σου λείπει" κι άλλο "έχεις προσομοιώσει τον ήχο με ακρίβεια"  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ακομα και αυτο το εχω κανει (ειδικα οταν αποφασιζα αν θα την χρησιμοποιησω σαν τη μοναδικη μου πηγη εφε)....εβαζα πλαϊ της τα αγαπημενα μου πεταλια και προσπαθουσα να κανω την TL να ακουστει το ιδιο καλα με αυτα (ή και καλυτερα αν ηταν δυνατον)...πρωτα πηραν τον... bird.. ;D τα delay,τα φιλτρα & τo Wah μου (τι..πρωτα δηλ. μεσα σε 2 λεπτα... ;D),λιγο αργοτερα τα phaser/leslie/vibe (chorus δεν χρησιμοποιω) και μετα απο κανα 6μηνο και τα drive/distortion/fuzz μου.....ενω σε κανα χρονο αποφασισα οτι...βαριεμαι να κουβαλαω ενα square wave termolo για 2 τραγουδια οποτε...το εστειλα και αυτο...το μονο πεταλι που συνεχιζα να χρησιμοποιω μεχρι προσφατα λογω επιλογης ενισχυτη (επαιζα με κτηνωδεις 6L6 ενισχυτες μεχρι προσφατα) ηταν ο κομπρεσσορας (γιατι ως γνωστον tele σε high wattage ενισχυτη χωρις κομπρεσσορα ειναι σκορδαλια χωρις σκορδο) αλλα μια και τα γουστα μου αλλαξαν και προτιμω πια μικρους ενισχυτες με EL84 & 6V6...τον εστειλα και αυτον.... ;D

 

Να σου πω και την αμαρτια μου το μεγαλυτερο μου προβλημα με την ..μεταστροφη μου στην πεταλιερα ηταν οτι δεν αισθανομουν και τοσο...cool οπως παλια που κουβαλουσα το ...θωρηκτο Ποτεμκιν και ολοι ελεγαν.."πω,πω τι φοβερα & τι ΠΟΛΛΑ (και..χρωματιστα & ομορφα!) πεταλακια ειναι αυτα!" και με ..θαυμαζαν και με...ζηλευαν....ενω με την πεταλιεριτσα ποιος να σου δωσει σημασια...μονο με το..ΠΑΙΞΙΜΟ σου μπορουσες να τους εντυπωσιασεις πια... ;D

 

Παντως και αυτο το ξεπερασα τελικα ειδικα οταν εγινα 40 ετων.... ;D και μεγαλωσα επιτελους....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω σε κανα χρονο αποφασισα οτι...βαριεμαι να κουβαλαω ενα square wave termolo για 2 τραγουδια οποτε...το εστειλα και αυτο...το μονο πεταλι που συνεχιζα να χρησιμοποιω μεχρι προσφατα λογω επιλογης ενισχυτη (επαιζα με κτηνωδεις 6L6 ενισχυτες μεχρι προσφατα) ηταν ο κομπρεσσορας (γιατι ως γνωστον tele σε high wattage ενισχυτη χωρις κομπρεσσορα ειναι σκορδαλια χωρις σκορδο)

 

έχουμε και λέμε λοιπόν:

 

1. το square wave termolo ΔΕΝ το κάλυπτε η πεταλιέρα

2. ο κομπρέσσορας της πεταλιέρας ΔΕΝ κάλυπτε το αντίστοιχο πετάλι

 

QED!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μεταξύ μας τώρα, το αν θα ακουστεί ένα πετάλι 99% ή 99.2% ίδιο με ένα άλλο είναι το λιγότερο αδιάφορο. Το θέμα δεν είναι να έχω ένα πετάλι (ή πεταλιέρα) που να αποδίδει 100% πιστό ήχο με ένα fuzz face πχ., αλλά να έχω ένα πετάλι (ή πεταλιέρα) που να αποδίδει 100% "καλό" ήχο (σύμφωνα με τα αυτιά μου και το τί παίζω).

 

Άλλωστε, μια κιθάρα από μόνη της δεν μπορεί να έχει καλό ή κακό ήχο, αλλά τον ήχο που παράγει μια κιθάρα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω στην μείξη με καλό ή κακό τρόπο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ορέξεως........

Όπως βέβαια υπάρχουν και εκατοντάδες επαγγελματίες κιθαρίστες που προτιμούν τα μεμονωμένα πεταλάκια και απορρίπτουν τις πεταλιέρες.

Δύο κιθαρίστες που γνωρίζω και εμπιστεύομαι το αυτί τους, αφού αγόρασαν την Tonelab, την απέρριψαν μετά από επίπονες προσπάθειες να την συμπαθήσουν.

Εμένα προσωπικά δεν μου καίγεται καρφάκι.

Ένα boutique πετάλι είχα, και το δωσα.

Ήταν καταπληκτικό (και καμιά από τις 3 πεταλιέρες που δοκίμασα δεν μου δινε το ίδιο), αλλά δεν μου άρεσε να κουβαλάω (και αυτό) και δεν ήθελα να χω τίποτα να ασχολούμαι με το μπάσο από τη στιγμή που θα το κάρφωνα στον amp και έβρισκα το eq του. Αλλά με τις μπαγκατέλες που ενίοτε παίζουμε στα live, μου λείπει.  :-\

 

Το pedalboard του Alex Lifeson είναι όμως όλα τα λεφτά.

Alexpedals1.jpg

Μια βόλτα μέχρι τον τοπικό ψυχαναλυτή πιθανόν να βοηθούσε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου