Προς το περιεχόμενο

Μια ιστορία με boo-tick πετάλια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που αναφέρεις δεν έχει τόσο να κάνει με τα ίδια τα πετάλια, όσο με το ότι η όλη φάση χρειαζόταν και άλλο ψάξιμο. Και βέβαια το ψάξιμο δεν τελειώνει ποτέ, είτε με αναλογικά είτε με ψηφιακά, είτε με boutique πετάλια είτε με πεταλιέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

3) Δήλωσα DIYer που σημαίνει ότι όχι μόνο χρησιμοποιώ πετάλια, όχι μόνο τα θεωρώ απαραίτητα αλλά έχω μελετήσει και τα κυκλώματα κάποιων απ' αυτά και έχω φτιάξει μερικά. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι μια χαρά άποψη μπορώ να έχω.

 

4) Δεν μου αρέσει να πατρονάρω, αλλά το να προσπαθείς να υποστηρίξεις τα επιχειρήματά σου απορρίπτοντας (αδικαιολόγητα μάλιστα) την ικανότητα του συνομιλητή σου να φέρει άποψη, είναι το λιγότερο άκομψο και εκτός θέματος.

 

3) Σαν να μαγειρεύεις φακές που κάπου διάβασες ότι έτσι πρέπει να φτιάχνονται και δεν τις έχεις δοκιμάσει παρά μόνο με αυτόν τον τρόπο. Κανένα σημείο αναφοράς.

 

Άλλη μια ιστορία: Γνωστός πεταλοκατασκευαστής μου είχε βάλει κάποια στιγμή να ακούσω τον κλώνο του πάνω στο RAT. Μάλλον κι αυτός κανά schematic θα 'χε κατεβάσει γιατί αναρωτιόμουν πραγματικά αν έχει ακούσει ποτέ original RAT στη ζωή του. Μετά του έφερα το δικό μου. Κατα γενική ομολογία των παρευρισκομένων τα δύο πετάλια δεν είχαν καμία σχέση...

 

4) Δεν έχω ακούσει τα πετάλια σου και μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω. Το ίδιο και 'συ. Αν πω ότι τα πετάλια σου είναι χάλια θα είμαι το ίδιο ασόβαρος με σένα αν δηλώνεις ότι τα boutique πετάλια ή όποια πετάλια κοστίζουν από ένα ποσό και πάνω είναι υπερτιμημένα.

 

Κάποιες κατασκευές ανέφερα κι εγώ. Σου είπα ότι ακριβείς κλώνους tubescreamer και LPB booster και SHO Booster και Ross Compressor και Orange Squeezer και Rangemaster ακόμα και του TB83 του Pete Cornish μπορώ να σου βρώ πάμφθηνα, ίσως και πιο φθηνά απ' ότι αξιζει να κάτσεις να ασχοληθείς. Για το τελευταίο μάλιστα είχα ανοίξει κι ένα thread μόνο που κανέις δεν ασχολήθηκε μάλλον γιατί τα 70-80 ευρώ είναι πολλά και θα κάτσουν όλοι να το φτιάξουν μόνοι τους. Υπάρχουν όμως και δεκάδες άλλα θεσπέσια πετάλια που δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά να κοπιαριστούν και κοστίζουν ακριβά, αλλά δεν μπορείς να τα πείς υπερτιμημένα.

 

Οι αφορισμοί που αναφέρω αφορούν το thread γενικότερα καθώς και τη στάση σε τέτοια θέματα που τηρούν κάποια μέλη εδώ συνολικά. Δεν είναι προσωπικός χαρακτηρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή πρέπει να ξεχωρίσουμε τι είναι πραγματικά boutique πετάλια.

Εγώ ήξερα (απ'τα παλιά τα χρόνια) ότι τα boutique είναι χειροποίητα περιορισμένης παραγωγής και πολύ υψηλής ποιότητας πετάλια.

Πλέον βαφτίζουν boutique οτιδήποτε φαίνεται διαφορετικό και δεν είναι κάποιας εταιρίας μεγάλης γραμμής παραγωγής (boss, digitech, ehx, dod, κλπ) και ας προσφέρει ηχητικά τα ίδια με τα άλλα.

Βγαίνει λοιπόν η κάθε "κυρά Κατίνα" με ένα κύκλωμα που έχει πάρει το σχέδιο από το internet ή το έχει αντιγράψει, 15 υλικά των 50cents, ένα κουτί των €5 και ένα "ακριβό" 3PDT των €9 και σου λέει, "Boutique μεσιέ, πέσε τώρα τα €200-€300+".

Πλάκα με κάνουν τα παλικάρια? ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που αναφέρεις δεν έχει τόσο να κάνει με τα ίδια τα πετάλια, όσο με το ότι η όλη φάση χρειαζόταν και άλλο ψάξιμο. Και βέβαια το ψάξιμο δεν τελειώνει ποτέ, είτε με αναλογικά είτε με ψηφιακά, είτε με boutique πετάλια είτε με πεταλιέρες.

 

Όποιος κατάλαβε για τί πετάλια μιλάω και για τί ήχους κατάλαβε. Εσύ προφανώς δεν κατάλαβες.

Αν είχα μια πεταλιέρα φυσικά δε θα ήταν καθόλου το ίδιο. Εδώ το Strymon δε μου 'κανε...(μάλλον δε θα ασχοληθώ άλλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, πολύ ωραία η ιστορία του προηγούμενου post, και πραγματικά τέτοιες ιστορίες χαίρομαι να διαβάζω σε μουσικά fora.

 

Πλην όμως ο Μάνος έχει δίκιο: είναι άσχετο αν την έμπνευση θα στη δώσει ένα πετάλι, ένας ενισχυτής, ένα modeling μηχάνημα ή ακόμα και ένα σχεδιαστικό ελλάτωμα μιας φτηνής κιθάρας που έπεσε στα χέρια σου (το αναφέρω, γιατί ακριβώς αυτό μου έχει συμβεί).

 

Εδώ θα έπρεπε να μπει ο μυώδης admin γνωστότερος και ως Blue (στους αμύητους), μιας και είναι απ'αυτούς που διαχειρίζεται την τονική προσφορά κάθε "εργαλείου" (βλ. π.χ. παιδικό μεταλόφωνο) ως face value και όχι ως ετικέτα. Εκεί προσπαθώ να πάω την συζήτηση εδώ και αρκετά post αλλά δεν τσιμπάει κανείς. Έχει τύχει να ακούσω envelope filters και analog synth τύπου πετάλια, και έχω μείνει χαζός με το τι ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να συνθέσω μέσω της έμπνευσης που προσφέρουν.

 

Για να γίνω (ίσως) πιο σαφής, στο βιβλίο μου δεν υπάρχουν φτηνά και ακριβά εργαλεία. Υπάρχουν αυτά που έχουν ενδιαφέρον και αυτά που είναι αδιάφορα. Και μετά μπαίνουν οι πρακτικές παράμετροι στη μέση (που είναι ο λόγος που έχω το Axe-II σε παραγγελία, και όχι 15 μπουτίκ ενισχυτές και 35 μπουτίκ πεταλάκια, για το ίδιο αποτέλεσμα... το ένα νεφρό το έχω πουλήσει ήδη και νομίζω θα δυσκολευτώ αν μείνω με κανένα...).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλά εσένα κανείς δε σε καταλαβαίνει  ;D

 

 Άλλωστε και εσύ δεν πρέπει να καταλαβαίνεις πολλά, γιατί οι μέλισσες κάνουν πάρτυ στο Myspace σου.

 

Και όποιος κατάλαβε- κατάλαβε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κώστα, πολύ ωραία η ιστορία του προηγούμενου post, και πραγματικά τέτοιες ιστορίες χαίρομαι να διαβάζω σε μουσικά fora.

 

Πλην όμως ο Μάνος έχει δίκιο: είναι άσχετο αν την έμπνευση θα στη δώσει ένα πετάλι, ένας ενισχυτής, ένα modeling μηχάνημα ή ακόμα και ένα σχεδιαστικό ελλάτωμα μιας φτηνής κιθάρας που έπεσε στα χέρια σου (το αναφέρω, γιατί ακριβώς αυτό μου έχει συμβεί).

 

Όταν έχεις ήδη κάτι μέσα στο μυαλό σου και όταν είσαι και πάρα πολύ κακομαθημένος χρειάζεσαι πολλές φορές συγκεκριμένα εργαλεία. Δεν ήταν τυχαίο που ζήτησα από τον Toneless να κλωνοποιήσει το συγκεκριμένο πετάλι, για κάτι τέτοιες στιγμές το ήθελα. Ούτε και θα μου έφταναν μόνο τα features του Strymon αν δεν είχε το delay το blending στά Repeats των αναλογικών μου delays. To strymon είναι πολύ πειστικό μεν αλλά τα επαναλήψεις του ξεχωρίζουν πολύ η μια με την άλλη, δεν χωνεύονται η μια μες στην άλλη και δεν δίνουν την ίδια αίσθηση του χώρου παρά τονίζουν την ίδια την επανάληψη. Είναι πολύ ωραίο και χρήσιμο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μου έκανε. Πως λοιπόν δεν έχει την αξία το ότι είχα και δυο κορυφαία analog delays για να πειραματιστώ; Φυσικά με το ότιδήποτε μπορεί κανέις να βγάλει ήχο, αλλά μπορεί και όχι αν έχει κάτι πολύ συγκεκριμένο στο κεφάλι του.

 

 

 

 

 Καλά εσένα κανείς δε σε καταλαβαίνει  ;D

 

 Άλλωστε και εσύ δεν πρέπει να καταλαβαίνεις πολλά, γιατί οι μέλισσες κάνουν πάρτυ στο Myspace σου.

 

Και όποιος κατάλαβε- κατάλαβε  ;D

 

Οι Allison είναι μια φιλική συμμετοχή μου στα live στο μπάσο. Μιας και το κυριο project είναι αμιξάριστο έχω ανεβάσει αυτό. Παρόλα αυτά είναι μια αρκετά ιστορική μπαντα με μέλη από τους Human Grape τους Purple Overdose και τους Screaming Fly και είμαι πολυ περήφανός που παίζω με τα παιδιά. ΜanosX περιμένω να ακούσω και τη δική σου συνεισφορά στην μουσική κοινότητα όταν έχεις κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα zvex , τα fulltone και τα analogman, θεωρουνται μπουτικ πεταλια, τοτε ειμαι μπουτικας. εκτος απο το fulltone που πηρα καινουριο, απ οσο μπορω να θυμηθω κανενα δε μου κοστισε πανω απο 100 ευρω ( εννοω fuzz factory, ocd, fatboost, juicer ). ειμαι μηπως τεμεκ μπουτικας??

επισης, εγω φταιω που η M9 ηταν deus ex machina και με εκανε να πεταξω τα περισσοτερα μοντιουλεισον, φιλτερ, ντιλει πεταλια? στα δικα μου "ανθρωπινα" αυτια ολα ακουγονται εξαιρετικα , τωρα που πηρα εναν fender concert ( σχεδιασμος του rivera ).

 

αυτα ειχα να πω. ευχαριστω.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κύριοι, είναι κρίμα να εκφυλιστεί το θέμα σε παράθεση "επιχειρημάτων" τύπου "είσαι κουφός" ή "είσαι κουλός"...

 

Ξεκίνησε με την περιγραφή μιας καθαρής Απάτης και θα έλεγα ότι θα έπρεπε να μείνει στα επιχειρήματα υπέρ ή κατά των μπουτίκ πεταλιών, με την προϋπόθεση ότι γίνεται το σωστό definition of terms για να ξέρουμε για τι μιλάμε. Προσωπικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα για σχέδια ή τεχνικές λεπτομέρειες που αγνοώ. Ευχαριστώ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, εγω φταιω που η M9 ηταν deus ex machina και με εκανε να πεταξω τα περισσοτερα μοντιουλεισον, φιλτερ, ντιλει πεταλια? στα δικα μου "ανθρωπινα" αυτια ολα ακουγονται εξαιρετικα

 

Από το απόγευμα, έχω μπει στο ίδιο τριπάκι με ένα επίσης φτηνό "ψηφίο", το G3 της Zoom... είναι τι θα σου κάνει κλικ και υπό ποιες συνθήκες τελικά...  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου