Προς το περιεχόμενο

Μια ιστορία με boo-tick πετάλια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστας

Το συμπέρασμα είναι ότι:

"Όπου και να είναι οι Έλληνες, πάντα λαλακίες θα κάνουν" ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει παρατραβήξει η ιστορία με τα boutique πετάλια...Προσωπικά πάντως,μετά από τόσες αλλαγές στα drives μου,πήρα ένα boss sd-1(των 50 ευρώ),του έκανα 808 mod,και με αυτό παίζω 2 χρόνια και ούτε μου φαίνεται πως θα το αλλάξω... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ολα τα προαναφερθεντα περι μπουτι-q, απλα πιστευω οτι οι τυποι βαρανε ασχημα στις τιμες (περαν του mojo factor overvalue) κυριως λογω του οτι καποιες εργασιες γινονται στο χερι και σε μικρη κλιμακα, συν το οποιο research (το οποιο ως επι το πλειστον δεν ειναι αλλο απο μεταφορα γνωστων κυκλωματων σε breadboard και δοκιμη βαλε-βγαλε...). ΟΚ μερικοι χρησιμοποιουν και σπανια υλικα, αλλα αυτο σηκωνει συζητηση.

 

Δηλαδη αλλο ειναι να ξεπεταει ενα ρομποτ 1000 πλακετες το λεπτο και αλλο ο μαστορας με το κολλητηρι στο χερι που θελει το 8ωρο του, τα ενσημα του κλπ.

(εκτος αν εκπαιδευουν 10χρονα απο την Ινδια για να φτιαχνουν κυκλωματα)

 

Ως DIYer εχοντας ιδία εμπειρια για τις αλλαγες που μπορει να κανει το Α ή Β εξαρτημα, θα πω οτι με το κυκλωμα πανω στο breadboard (το "ραστερ" Ελληνιστί) αλλαζοντας εξαρτηματα βλεπεις οντως διαφορες. Το θεμα ειναι στο τελικο κυκλωμα και οταν το βαλεις στο κουτι τι θα ακουστει και κατα ποσο θα ειναι περισσοτερο "μαγικο" απο το original.

Για την ιστορια και οσον αφορα στα overdrives, ποιοτικοτερα ή απλα "ψαγμενα/ταιριασμενα" υλικα συνηθως δινουν πιο "ευπεπτες" στο αυτι κυματομορφες (δηλαδη πιο ομαλα_περιτεχνα κουτσουρεμενες ημιτονοειδεις).

 

Προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε ξανα (πηρα μια φορα στη ζωη μου το FD-II, πριν αρχισω να ασχολουμαι εντατικα με κατασκευες_καλο πεταλι ομως, δε λεω...) μπουτικ-μουτικ κλπ, εκτος αν ειναι κατι πραγματικα πρωτοποριακο σε design κυκλωματος. Αλλιως, περιμενω μεχρι να κυκλοφορησουν σχεδια και δοκιμαζω την τυχη μου στο δικο μου breadboard...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ιδιαίτερα σε ένα forum όπου ελάχιστοι έχουν έστω και στοιχειώδη εμπειρία από τέτοια προϊόντα.

 

Να κουβαλάμε το pedigree chart την άλλη φορά; Μερικά πράγματα είναι θέμα αυτιών, και μερικά άλλα κοινή λογική.

 

Έχω κάποιες μικρές ενστάσεις...

 

1. Τα ακριβά αναλογικά πετάλια πολλές φορές σε υλικά discontinued τα οποία είναι περισσότερο ή λιγότερο σπάνια. Ένά και μόνο τρανζίστορ MN3005 το οποίο χρησιμοποιείται στα ακριβότερα αναλογικά delays μπορεί να κοστίζει στο ebay πάνω από $15. Επίσης μπορεί κάποιος να διαπιστώσει που κυμαίνονται οι τιμές αναζητώντας NOS τρανζίστορ της Mullard ή της NKT συνυπολογίζοντας βέβαια τις ποσότητες που θα πρέπει να αγοράσει για να τεστάρει και να κρατήσει στο τέλος αυτά που θα έχουν χρήσιμα για το κύκλωμα χαρακτηριστικά.

 

2. Πολλά από τα ακριβά αναλογικά πετάλια είναι μεν κλώνοι αλλά αποτελούν προιόν reverse engineering υπερσπάνιων πεταλιών του παρελθόντος τα οποία πολλές φορές κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα. Ένα Tonebender ή ένα Univibe μπορεί να κοστίζουν έως και 3000 ευρώ. Δεν είναι ούτε εύκολο να τα βρει κάποιος (τα original όχι τυχαία schematics στο net) ούτε να τα αναπαράγει με ακριβή υλικά.

 

3. Αν δοκιμάσεις κάποια από τα πετάλια του ZVex ή του Bjorn Juhl θα διαπιστώσεις ότι ούτε το R&D έχει πεθάνει στα αναλογικά πετάλια ούτε οι πρωτότυπες ιδέες έχουν εκλείψει.

 

Συμφωνώ όμως ότι μέσα σε όλους αυτούς υπάρχουν κι αυτοί που χρεώνουν ένα ωραίο casing ή ένα ωραίο paintjob αλλά επίσης υπάρχουν και fashion victims και φετιχιστές ανάμεσα στο αγοραστικό κοινό και ποιος είμαι εγώ για να τους κρίνω... Επίσης υπάρχουν αυτοί που σε πιάνουν κορόιδο όταν δεν ξέρεις από πετάλια πουλώντας σου π.χ έναν Ross compressor 200 ευρώ το οποίο φυσικά είναι κοροιδία.

 

+100 γενικώς. Κάτι που συχνά ξεχνάμε (από επιλογή?) είναι ότι το κόστος ενός πεταλιού (ενισχυτή, etc etc) δεν είναι απλά το σύνολο του κόστους των εξαρτημάτων του: Υπάρχουν από πίσω μήνες δοκιμών (λίγο λέω), υλικά που αχρηστεύονται καθ'οδόν, σημάδια από καλάϊ ( ;D) και ξέχειλα τασάκια. R&D, αν προτιμάτε. Αυτό δε θα το πληρώσει ο κατασκευαστής, γιατί αυτό αγοράζουμε.

 

Αν δε θέλουμε να το αγοράσουμε, και μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, βρωμάει ο τόπος kits που με στοιχειώδεις γνώσεις γίνονται αξιοπρεπέστατα πετάλια. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε θέλουμε να το αγοράσουμε, και μπορούμε να κάνουμε αλλιώς, βρωμάει ο τόπος kits που με στοιχειώδεις γνώσεις γίνονται αξιοπρεπέστατα πετάλια. ;)

 

Έλα ρε... και γιατί να το κάνεις αυτό, όταν μπορείς να κάνεις αυτό που βλέπεις στη φωτό... και να το χρεώνεις $165?  ;D ;D

alpha.jpg.d6fd4f38691e933a3d4bb1fe55b2f2d7.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε... και γιατί να το κάνεις αυτό, όταν μπορείς να κάνεις αυτό που βλέπεις στη φωτό... και να το χρεώνεις $165?  ;D ;D

 

Πω πωωω...πανάκριβη αυτή η μαύρη μπουργάνα. ;D ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100 γενικώς. Κάτι που συχνά ξεχνάμε (από επιλογή?) είναι ότι το κόστος ενός πεταλιού (ενισχυτή, etc etc) δεν είναι απλά το σύνολο του κόστους των εξαρτημάτων του: Υπάρχουν από πίσω μήνες δοκιμών (λίγο λέω), υλικά που αχρηστεύονται καθ'οδόν, σημάδια από καλάϊ ( ;D) και ξέχειλα τασάκια. R&D, αν προτιμάτε. Αυτό δε θα το πληρώσει ο κατασκευαστής, γιατί αυτό αγοράζουμε.

 

Αυτές οι διαδικασίες λίγο ή πολύ γίνονται και στα φτηνά και στα ακριβά. Κατα κύριο λόγο αμφιβάλλω κατά πόσο μπορούν να ανεβάσουν την τιμή σε τέτοια επίπεδα και in my book αυτό δεν είναι R&D. R&D είναι το σύνολο των διαδικασιών (συχνά τυποποιημένων) που καταλήγουν στην δημιουργία μιας ή περισσότερων καινοτομιών. Οι δοκιμές είναι απλά μέρος του R&D. Το mix & match δεν είναι καινοτομία.

 

1. Τα ακριβά αναλογικά πετάλια πολλές φορές βασίζονται σε υλικά discontinued τα οποία είναι περισσότερο ή λιγότερο σπάνια. Ένά και μόνο τρανζίστορ MN3005 το οποίο χρησιμοποιείται στα ακριβότερα αναλογικά delays μπορεί να κοστίζει στο ebay πάνω από $15. Επίσης μπορεί κάποιος να διαπιστώσει που κυμαίνονται οι τιμές αναζητώντας NOS τρανζίστορ της Mullard ή της NKT για να φτιάξει ένα fuzz συνυπολογίζοντας βέβαια τις ποσότητες που θα πρέπει να αγοράσει για να τεστάρει και να κρατήσει στο τέλος αυτά που θα έχουν χρήσιμα για το κύκλωμα χαρακτηριστικά.

 

Sorry, αλλά τα "υπερσπάνια" components είναι και υπερκοστολογημένα και υπερτιμημένα και το κυνήγι τους ανήκει στην ίδια αρρώστια (άλλα συμπτώματα).

 

2. Πολλά από τα ακριβά αναλογικά πετάλια είναι μεν κλώνοι αλλά αποτελούν προιόν reverse engineering υπερσπάνιων πεταλιών του παρελθόντος τα οποία πολλές φορές κοστίζουν πολλαπλάσια χρήματα. Ένα Tonebender ή ένα Univibe μπορεί να κοστίζουν έως και 3000 ευρώ.

 

Ούτε αυτός είναι λόγος να αυξηθεί τρελά η τιμή. Το ότι έδωσε ένα σκασμό λεφτά για ένα σπάνιο πετάλι το οποίο μετά αντιγράφει λογικό είναι να αυξάνει την τιμή, μέχρι ενός ορίου όμως. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολλαπλασιαστική επιρροή.

 

3. Αν δοκιμάσεις κάποια από τα πετάλια του ZVex ή του Bjorn Juhl θα διαπιστώσεις ότι ούτε το R&D έχει πεθάνει στα αναλογικά πετάλια ούτε οι πρωτότυπες ιδέες έχουν εκλείψει.

 

Φυσικά και δεν έχει πεθάνει και φυσικά και υπάρχουν καινοτομίες. Δεν μιλάμε γι' αυτούς όμως, έτσι δεν είναι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να κουβαλάμε το pedigree chart την άλλη φορά; Μερικά πράγματα είναι θέμα αυτιών, και μερικά άλλα κοινή λογική.

 

Δεν χρειάζεται ούτε pedigree chart, ούτε ειρωνεία. Ούτε όμως μπορεί να υπάρξει κρίση πάνω σε κάτι στο οποίο πέντε/δέκα άτομα σε όλο το forum έχουν ιδία άποψη και οι μισοί από αυτούς περιορίζονται στις αγγελίες ενώ απαξιούν να postάρουν. Στο συγκεκριμένο thread επίσης δεν βλέπω κανέναν από αυτούς.

 

Οι υπόλοιποι που postάρουν είναι σαν να λένε "εμένα μου αρέσουν οι φακές και άρα μένω στις φακές και δεν χρειάζεται να δοκιμάσω μπιζέλια. Τα μπιζέλια είναι υπερτιμημένα." Άκυρο και παρανοικό.

 

Είναι ζήτημα αυτιών αυτό που έχεις ακούσει από κοντά. Η ακοή είναι κάτι που εκπαιδεύεται λέω επίσης εγώ. Στην λογική, your mileage may vary...

 

Αυτές οι διαδικασίες λίγο ή πολύ γίνονται και στα φτηνά και στα ακριβά. Κατα κύριο λόγο αμφιβάλλω κατά πόσο μπορούν να ανεβάσουν την τιμή σε τέτοια επίπεδα και in my book αυτό δεν είναι R&D. R&D είναι το σύνολο των διαδικασιών (συχνά τυποποιημένων) που καταλήγουν στην δημιουργία μιας καινοτομίας. Οι δοκιμές είναι απλά μέρος του R&D. Το mix & match δεν είναι καινοτομία.

 

Το προιόν του R&D δεν κοστολογείται παρά μόνο με βάση την αγορά. Ένα χάπι με ένα μόνο χημικό στοιχείο μπορεί να κάνει 5000 ευρώ π.χ

 

Sorry, αλλά τα "υπερσπάνια" components είναι και υπερκοστολογημένα και υπερτιμημένα και το κυνήγι τους ανήκει στην ίδια αρρώστια (άλλα συμπτώματα).

 

Sorry μετά από 20+ delay το ΜΝ3005 loaded DM2 στην πετάλιέρα μου λέει πως έχεις άδικο. Μετά από άλλα τόσα fuzz το NKT275 loaded Fulltone '69 μου επίσης θα διαφωνήσει μαζί σου. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσω...Έχεις συγκεκριμένα παραδείγματα γι αυτό που ισχυρίζεσαι; Πόσα boo-tick πετάλια πέρασαν από την κατοχή σου;

 

Ούτε αυτός είναι λόγος να αυξηθεί τρελά η τιμή. Το ότι έδωσε ένα σκασμό λεφτά για ένα σπάνιο πετάλι το οποίο μετά αντιγράφει λογικό είναι να αυξάνει την τιμή, μέχρι ενός ορίου όμως. Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να έχει πολλαπλασιαστική επιρροή στην τιμή.

 

Εγώ προσωπικά με θεωρώ τυχερό που υπάρχουν στην εποχή μας δέκα κλώνοι Fuzz Face, Univibe, ακόμη και TubeScreamer σε ακριβότερες ή φθηνότερες τιμές. Θυμάμαι το 1990 ένα Tubescreamer ας πούμε κόστιζε $500 και έπρεπε να είσαι ο SRV για έχεις. Πάντως ξαναγυρνάω στην ελεύθερη αγορά και σου προτείνω αφού πιστεύεις ότι είναι τόσο εύκολο και αφήνει τοσο μεγάλα κέρδη να ξεκινήσεις κι εσύ μια επιχείρηση που θα σε κάνει πλούσιο. Δεν είναι κλειστό το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.

 

Δεν μπορώ να κρίνω πετάλια που δεν έχω ακούσει αλλά από την άλλη μου δίνεται το δικαίωμα να απορρίπτω την υπερκοστολόγηση κάποιων πεταλιών που είναι πανομοιότυπα (σε τοπολογία, τρόπο υλοποίησης και υλικά) με τα δεκάδες άλλα που κυκλοφορούν (βλ. φακές βαμένες σαν μαυρομάτικα).

 

Από την άλλη μια μικρή αλλαγή στις τιμές ή στις επιλογές των παθητικών εξαρτημάτων, ή της επιλογής του ολοκληρωμένου ή κάτι που αλλάζει τον ήχο του πεταλιού και δεν ξέρω/μπορώ να το κάνει εύκολα ο καθένας, δεν είναι εύκολο να κοστολογηθεί (ως και καλά R&D) και εκεί μιλάει ο αδυσώπητος νόμος της αγοράς.

 

Αλλά καλό είναι πρώτα να ακούς, μετά να ξανακούς, να συγκρίνεις, να δοκιμάζεις, να ρίχνεις καλές ματιες στο πορτοφόλι σου να δεις τι έχει (και τι θα χει) μέσα, να το σκέφτεσαι και μετά να αποφασίζεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου