Προς το περιεχόμενο

Artec Fuzztown & Palmer PEOD


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνωντας να εμπλουτισω τους βρωμικους ηχους μου, μου κινησαν το ενδιαφερον δυο φτηνα (και τελειως διαφορετικα) πεταλια.

 

Το πρωτο ειναι το Fuzz Town της Artec - Προκειται για δυο διαφορετικα fuzz σε ενα κουτι, των οποιων το blend (εκτος φασης) φαινεται να δινει ενδιαφεροντα αποτελεσματα. Και απο μονα τους το καθενα αξιοπρεπες φαινεται να ακουγεται μεσω youtube.

 

 

To δευτερο ειναι το Palmer Overdrive, το οποιο ειναι ενα συνηθες overdrive με (φαινομενικα) συμπαθητικη χροια και μεγαλο συν το οτι επιτρεπει τη μιξη clean/ovd σηματος, κανοντας το ιδιαιτερα ευελικτο.

 

 

 

 

Επειδη δε ξερω αν θα τα βρω και τα δυο για να τα ακουσω απο κοντα, θα ηθελα γνωμες/σχολια αν τυχον καποιος εχει δοκιμασει ενα απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα συγκεκριμενα πεταλια δεν τα εχω δοκιμασει ειχα πριν καποια χρονια απο την Αrtec το wah και το delay το wah μου αφησε χρονους χωρις καλα καλα να εχει παιχτει για πανω απο ενα χρονο απο πλευρας ηχου ηταν τελειως ψοφιο και θαμπο το delay το εχω ακομα αλλα το χρησιμοποιω στα πληκτρα στην λουπα του Tech 21 trademark 60 εβγαζε αβερτα θορυβο συνδεδεμενο με το one spot.Απο μπαταριες δεν χορταινε.Απο πλευρας ηχου εχει τα τρελα των analog delay αλλα και παλι θαμπο.Οσον αφορα το PALMER σκεφτομουν τo  root hurrigain ισως να αξιζουν φερνει καποια το  http://www.guitarstore.gr/products.php?page=1&id=11&company=&sort=  αλλα μαλλον η επομενη μου αγορα θα ειναι αυτο  http://www.sourceaudio.net/products/soundblox/classic_distortion.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oδυσσέα το πρώτο έχει περάσει από τα χέρια μου σαν δανεικό από φίλο πριν από δυο-τρία χρόνια. Μαζί με το φαζάκι της Seymour Duncan κερδίζουν επάξια τον τίτλο του χειρότερου φαζ που έχω παίξει ποτέ. "Xειρότερο" εννοώντας "φτωχότερο" από πλευράς ήχου, ακόμη και στον ανεκτικό σε εξτρίμ καταστάσεις (που ορισμένες φορές τις επιδιώκει) μουσικό κόσμο των φαζ. Το άλλο πεταλάκι δεν το έχω δοκιμάσει. Aν επιθυμείς πάντως ένα overdrive με clean blend υπάρχουν κι άλλες προτάσεις (καλύτερες από το γνωστό αλλά μέτριο κατά τη γνώμη μου Sparkle Drive).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο οτι φαινεται για το Artec μονο μετρια προς κακα σχολια υπαρχουν, οποτε μαλλον βγαινει εκτος - φαινεται να μην αξιζει τον κοπο να το ψαξω.

Το Peod θελω να το βρω να το δοκιμασω. Το Source Audio Classic Distortion ειναι πολυ ενδιαφερον πεταλι (οπως ολα τις SA) και θελω/σκοπευω καποια στιγμη να το αποκτησω (οπως τα περισσοτερα SA :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Source Audio Classic Distortion ειναι πολυ ενδιαφερον πεταλι (οπως ολα τις SA) και θελω/σκοπευω καποια στιγμη να το αποκτησω (οπως τα περισσοτερα SA :P).

 

+1000

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μην ψάχνεσαι με τίποτε άλλο. Πάρε το Classic και θα έχεις να ασχολείσαι για τους επόμενους 9 μήνες.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μην ψάχνεσαι με τίποτε άλλο. Πάρε το Classic και θα έχεις να ασχολείσαι για τους επόμενους 9 μήνες.  ;D

 

Σου ειπα οτι μου ξεφυγε ενα Multiwave Distortion (μαζι με το Hothand) που πουληθηκε στα 40 ευρω, επειδη ειχα βγει εξω και ξεχασα οτι τελειωνε το auction? Λες να εξιλεωθω με το Classic? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ειπα οτι μου ξεφυγε ενα Multiwave Distortion (μαζι με το Hothand) που πουληθηκε στα 40 ευρω, επειδη ειχα βγει εξω και ξεχασα οτι τελειωνε το auction? Λες να εξιλεωθω με το Classic? ;D ;D

 

:o

 

Να εξιλεωθείς με τίποτα, είναι βαρύ το κακό κάρμα, αλλά είμαι σίγουρος ότι το Classic θα το ευχαριστηθείς. Η μεγάλη παγίδα σ'αυτά (ξέρω από το Flanger) είναι πως έχουν ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ επιλογές που καταντάς να κάνεις πειράματα ολημερίς.  ;D

 

Το Multiwave είναι άλλη φάση. Πιστεύω ότι τις πραγματικές του δυνατότητες θα τις δείξει σε μουσικές όπου χρησιμοποιούνται συχνά "περίεργες" συγχορδίες, οι οποίες στα τυπικά distortion ακούγονται... merde.  ;) Ή σε συνδιασμό με άλλα, συνήθως mod εφφέ, όπου πάλι τα τυπικά αναλογικά distortion ακούγονται... well...scheiße.  :P

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου