Προς το περιεχόμενο

DI box & PA system απορία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια απορία όσον αφορά το DI boxes σε συνδιασμό με PA system.

Εάν έχω καταλάβει σωστά εάν συνδέσω κιθάρα σε πεταλιέρα έτσι ώστε να έχω εφέ, από εκεί σε DI box (παθητικό ή ενεργητικό, εσείς θα μου πείτε) και από εκεί σε γραμμή line in του

PA system, θα παίζει η κιθάρα από τα ηχεία του PA system.

Με ενδιαφέρει για όταν έχω φιλοξενούμενο κιθαρίστα ή για άλλα όργανα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄ότι διαβάζω, την απορία σου την έχεις απαντήσεις μόνος σου ... !!!  ;) Έτσι ακριβώς είναι η αλυσίδα. Ποια ακριβώς είναι η απορία σου;

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν καταλαβα την απορια σου , θα σου πω οτι εχω κανει ο ιδιος παιζοντας live.

 

1.κιθαρα στην πεταλιερα , και απο τις 2 εξοδους της πεταλιερας , η μια φευγει για την κονσολα του PA ενω η αλλη για το ενισχυτη/μονιτορ που εχεις για να ακους ο ιδιος.

 

2.ποτε δεν περασα την εξοδο της εκαστοτε πεταλιερας μου σε D.I. για να στειλω σημα στον ηχοληπτη. και ειχα στο παρελθον διαφορες πεταλιερες.

(gt-8 , vg-88 , tonelab se , tolelab le , και τωρα την ME-70)

 

3. στην περιπτωση που καποιος εχει πεταλακια μεμονωμενα και ΟΧΙ πεταλιερα , τοτε καρφωνεις το τελευταιο πεταλακι στον ενισχυτη σου και το σημα για τον ηχοληπτη φευγει απο το Line out , του ενισχυτη σου (αν αυτος εχει) , ειτε του βαζεις μπροστα ενα μικροφωνο π.χ. sm57 , e906 κλπ , και απο κει στην κονσολα.

 

4. οποτεδηποτε ειχα πεταλακια , παντα "μικροφωνιζα" τον ενισχυτη μου με ενα 57αρι. κλασσικη λυση.

 

ακου τωρα: στην περιπτωση της πεταλιερας , δινοντας σημα στην κονσολα του PA , για να μην ακουστουν τζιτζικακια , πρεπει να ενεργοποιησεις καλυτερα καποιες απο τις προσωμοιωσεις καμπινας που διαθετουν ολες οι πεταλιερες. αυτο ομως χαλαει τον ηχο στον ενισχυτη σου , (και μαλιστα τον χαλαει πολυ! προσωπικη μου αποψη)

 

εκει λοιπον αν δεν ειναι μαγκας ο ηχοληπτης , ισως χρειαστεις ενα D.I box με cab. simulator. (π.χ. red box classic της hughes&kettner . pdi-09 της palmer , κλπ)

αρα στελνεις μεσω αυτου σημα ΜΗ ενεργοποιωντας τα cab sim της πεταλιερας.

 

ολα , αυτα ισχυουν και για τους εκαστοτε "φιλοξενουμενους" κιθαριστες , οπως ειπες.

 

"αλλα οργανα" ? τι οργανα δλδ?

 

ελπιζω να λυθηκαν οι αποριες σου.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εαν κατατάλαβα καλά αν η πεταλιέρα έχει προσoμειώσεις καμπίνων, δεν χρειάζομαι  D.I box,  καρφώνω απ'ευθείας στο PA.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου