Προς το περιεχόμενο

Dynaudio bm5a or M-Audio ex66


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα m audio δεν τα έχω ακούσει (τα spec είναι καλά αλλά δεν φτάνει αυτό για να στα προτείνω) αλλά το dynaudio είναι το must της κατηγορίας του και μπορώ να σoυ το συστήσω ανεπιφύλακτα ως το ηχείο με τις καλύτερες monitor ιδιότητες μεχρι τα 2000 e ... (από αυτά που έχω ακούσει και χρησιμοποιήσει κατά καιρούς...και είναι αρκετά...εκτός των νέων "φθηνών" adam που θάθελα όντως να δω τι "ψάρια" πιάνουν...)

Σίγουρα αν το αποκτήσεις και το τοποθετήσεις σωστά σε έναν προσεγμένο χώρο, θα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου επικεντρωμένος στην δημιουργική σου δουλειά και όχι σε "μαντεψιές" πως αυτή θα ακούγεται αλλού...

Πάντως σου συνιστώ να τα ακούσεις και τα δύο πριν αποφασίσεις , σε κοντινό χρονικό διάστημα, στην ίδια ένταση και με το ίδιο cd που θεωρείς εσύ αναφορά στο είδος μουσικής που ασχολείσαι...(προσοχή..τα monitor το διαλέγουμε με βάση την συχνοτική τους ισοροπία και την αναλυτικότητά τους και όχι με κριτήρια

hi fi όπου η κολακεία και ο εντυπωσιασμός στο υλικό που προσφέρουν είναι μια παγίδα που πέφτουμε εύκολα...)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μενα... Ίσως η δική μου η άποψη να μην είναι τόσο αντικειμενική όσο του Npap, καθώς δεν έχω ακούσει τόσα μόνιτορ...

Τα MAudio δεν τα έχω ακούσει, και ούτε ξέρω κάτι για αυτά. Δούλευα πριν από καιρό με κάτι NS10 της YAMAHA ενώ αργότερα βρήκα κάτι EVENT -όχι από τα τελευταία μοντέλα που έχω ακούσει ότι είναι κάπως καλύτερα... Πριν 7 μήνες περίπου, πήρα τα ΒΜ5Α. Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι τελευταίες μου μίξεις έχουν βγει πολύ καλύτερες από τις παλιές, παρ'όλο που δεν εξετάζω συχνα πως μπορεί να ακούγεται αλλού. Δουλέυω σχεδόν αποκλειστικά με ότι ακούω... Λίγες επεμβάσεις στον χώρο μου έκανα και απλά τα τοποθέτησα λίγο προσεχτικά -τα έχω σε ένα απλό δωμάτιο του σπιτιού μου... Τα έχω μετρήσει κιόλας, αλλά πριν κάνω τις βελτιώσεις στο δωμάτιο, και νομίζω ότι τα αδικούν λίγο. Εάν θες βέβαια, μπορώ να ανεβάσω τις εικόνες. Η μέτρηση έχει γίνει με το ECM8000 της BEHRINGER και με την μέθοδο της αποσυνέλιξης-καλά μετέφρασα το deconvolution???? :roll:. Αυτό σημαίνει ότι εγώ στα προτείνω... Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ακούσεις πριν επίλέξεις και ότι το μόνιτορ είναι μάλλον το σημαντικότερο εργαλείο, μετά το αυτί, οπότε αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου