Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα καλωδίων στα ηλεκτρολογικά κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα των καλωδίων που χρησιμοποιούνται προκειμέμου να γίνουν οι ενώσεις, γειώσεις κλπ στα ηλεκτρολογικά μιας (ηλεκτρικής, προφανώς) κιθάρας; Υπάρχουν καταρχάς σημαντικές διαβαθμίσεις στην ποιότητα των καλωδίων; Αν ναί, ποια ποιότητα/καλώδια να προτιμήσω; Κάποια άλλα χαρακτηριστικά που πρέπει να λάβω υπόψιν μου (π.χ. διάμετρος);

Μη χαλάσει το πράγμα λόγω μάπα/λάθος καλωδίων...

 

Υ.Γ.: Δεν είμαι σίγουρος αν ο όρος "καλώδια" είναι δόκιμος, αλλα ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ :)

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ποιότητα των καλωδίων που χρησιμοποιούνται προκειμέμου να γίνουν οι ενώσεις, γειώσεις κλπ στα ηλεκτρολογικά μιας (ηλεκτρικής, προφανώς) κιθάρας;

 

ΚΑΝΕΝΑΝ αν ανοιξεις οποιαδηποτε Fender & Gibson θα καταλαβεις γιατι... ;D

 

Τα ηλεκτρικα φορτια μεσα σε μια κιθαρα ειναι αστεια ετσι κι αλλοιως οπως και οι αποστασεις μεταξυ των components που ενωνεις .

 

Τωρα αν εισαι...τρελλαμενος κανε θωρακισεις με μπλενταζ και διαφορα τετοια για να...νομιζεις οτι...νικησες τον θορυβο..... ;D ;D...(εχω δει μεχρι και Μogami Platinum μεσα σε κιθαρα.... ;D ;D)

 

Προσωπικα...κανω...save τα υπολοιπα των καλωδιων απο παλιους μετασχηματιστες,κινητα τηλεφωνα και μαγνητες και χρησιμοποιω αυτα και ειμαι ετσι και οικολογος ;D...τα καλωδια απο παλιους ΝΟΚΙΑ μετασχηματιστες ειναι super παντως... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κι εγώ αυτό πίστευα.

 

Είχα σε μια Ibanez δύο Dimarzio. Ήμουν απογοητευμένος και από τους δύο. Έπαιζαν καλά αλλά όχι όπως περιγραφόταν από τη Dimarzio και είχα διαβάσει στα reviews. Χωρίς πρόβλημα αλλά χωρίς την απαιτούμενη απόδοση.

 

Όταν αποσυναρμολόγησα τη συγκεκριμένη κιθάρα για να της αλλάξω to paintjob (βλ. http://www.noiz.gr/index.php?topic=188316.0) έβγαλα και τους μαγνήτες όπως ήταν με τα ποτς και την καλωδίωση τους και τα αποθήκευσα.

 

Όταν πήρα πίσω το σώμα, και επειδή είχε περάσει καιρός, την πήγα σε έναν μάστορα εδώ (στο εξωτερικό ζω) και του ζήτησα να τη συναρμολογήσει και να ελέγξει τις κολλήσεις μήπως είχε στραβώσει κάτι τον καιρό που το σετάκι ήταν εκτός κιθάρας.

 

Όταν μου την παρέδωσε ο μάστορας μου είπε ότι άλλαξε τα καλώδια επειδή δεν ήταν αυτά που έπρεπε. Σπασμένο χαμογελάκι εγώ, ναι καλά, οκ... Δεν μιλάω τη γλώσσα, δεν έδωσα σημασία. Αλλά όταν την κάρφωσα στον ενισχυτή, ήταν ηχητικά ΑΛΛΗ κιθάρα. Τίποτε άλλο δεν είχα αλλαχτεί, ούτε ποτς ούτε τίποτα. Και μπορεί η δουλειά του Μάραθον να είναι καλή αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ καλή.

 

Εδώ στο φόρουμ είχα πολλές φορές εκφραστεί αρνητικά ιδιώς για τον FRED (bridge).  Τώρα έχω μια τελείως διαφορετική γνώμη. Ακόμα δυσκολεύομαι κι εγώ να πιστέψω ότι τα καλώδια έκαναν σημαντική διαφορά. Αλλά δεν υπάρχει άλλη δικαιολογία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεί η δουλειά του Μάραθον να είναι καλή αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ καλή.

...βλάσθημε....!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και μπορεί η δουλειά του Μάραθον να είναι καλή αλλά δεν είναι ΤΟΣΟ καλή.

Ε, εντάξει, γέροντας είναι  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, εντάξει, γέροντας είναι  ;D

Τι γέροντας...οι "πελάτες" τελικά θέλουν δούλεμα...Ξέχασες Ray ότι έχω περάσει τις κοιλότητες με Conductive Shielding Paint ??? ΑΦΤΟ ΙΝΕ η διαφορά στον ήχο!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρεεε... Μην τα λες αυτά δημοσίως ρε συ... Αφού πάρουμε την πατέντα!

"Magnetic Properties-Modifying Conductive Shielding Paint" Patent no.:8979845679.

Και να τα πακέτα!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω διάχυτης αοριστίας της αντίθετης άποψης, θα δεχτώ ως ορθή την άποψη του SF :)

 

Οταν βεβαια οι ΚΟΛΛΗΣΕΙΣ εχουν γινει σωστα. :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου