Προς το περιεχόμενο

Κοστολογηση μεταχειρισμενης κιθαρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνολο με τα παρελκομενα πηγε περιπου 1500€...

παραμετροι τιμης μεταχειρισμενων.

1. αρχικη τιμη αποκτισης

2  τρεχουσα τιμη αγορας

3  παλαιοτητα

4  αν το μοντελο παραγεται ολοιδιο τωρα

5  κατασταση απο τη χρηση

6  τυχον βελτιωσεις - μετατροπες δεν ειναι παντα υπερ της τιμης

7  προσφορα στην αγορα μεταχειρισμενων

8  ζητηση στην αγορα μεταχειρισμενων

9  σπανιοτητα - διαθεσιμοτητα

10 προστιθεμενη αξια κυρους αποκτησης -κυριοτητας.

 

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ισχυει παντα.

Μπορει να τη δωσει και πολυ πιο πανω απο οτι την αγορασε.  ;D

 

 

 

Μόνο αν πέσει σε άσχετο,και τόσο άσχετοι δε νομίζω να κυκλοφορούν.Είναι εποχή του internet πλέον μπαίνεις σε 2-3 site και ελέγχεις τιμή.

 

Προσωπικά δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό ποτέ.Όσο άσχετος ή μ****ας να είναι ο άλλος , το θέμα είναι να ευχαριστιόμαστε όλοι να παίζουμε μουσική,όχι ποιος θα βγάλει παραπάνω φράγκα για να αγοράσει ακριβό εξοπλισμό για ζηλεύουν οι φίλοι του ή οι απανταχού φορουμίτες.

 

Μεταχειρισμένο πράγμα είναι,και σε άψογη κατάσταση να είναι,το δίκαιο είναι να το δώσεις λιγότερο.

 

*Για την περίπτωση των βίνταζ προσωπικά πάλι το ίδιο θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα εχεισ βαλει κανα shaller φλουδ μπορω να σου πω πος την πουλας πολυ κοντα στην τιμη της

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 προστιθεμενη αξια κυρους αποκτησης -κυριοτητας.

Είσαι απίστευτος!! Ενσωμάτωσες και τον "κοινωνικό" παράγοντα στην κοστολόγηση! Σωστός.

 

παραμετροι τιμης μεταχειρισμενων.

1. αρχικη τιμη αποκτισης

2  τρεχουσα τιμη αγορας

Αν έχεις πάνω από μια κιθάρα, χρησιμοποιείς LiFo ή FiFo μέθοδο κοστολόγησης?? ;D ;D

 

Πραγματικά (πέρα από την πλάκα) καταπληκτικός "δεκάλογος".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι προανεφερα αποτελει γενικο κανονα.

Ως εξαιρεσεις λογιζονται οι εκαστοτε ευκαιριες αγορων απο κατοχους που εχουν αμεση αναγκη χρηματων ειτε η ευρεση ενος μη σχετιζομενου αγοραστη ή πωλητη - λεγε με κοροιδο - ο οποιος ικανοποιει στο επακρο ολες τις συναλλακτικες μας φαντασιωσεις. ;)

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό ποτέ.Όσο άσχετος ή μ****ας να είναι ο άλλος , το θέμα είναι να ευχαριστιόμαστε όλοι να παίζουμε μουσική,όχι ποιος θα βγάλει παραπάνω φράγκα για να αγοράσει ακριβό εξοπλισμό για ζηλεύουν οι φίλοι του ή οι απανταχού φορουμίτες.

Και εγω αυτης της λογικης ειμαι. Γι αυτο και αρχισα αυτο το thread. Για να παρω μια ιδεα για το αν τα χρηματα που σκεφτομαι να ζητησω ειναι πολλα για αυτο το οργανο...

 

μα εχεισ βαλει κανα shaller φλουδ μπορω να σου πω πος την πουλας πολυ κοντα στην τιμη της

Να σου πω οτι δεν εχω ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα φλουντ ροσε ειναι το οριτζιναλ το κορεατικο/κινεζικο9ενα απο τα δυο δεν θυμαμαι)

αμα λεει σαλερ ειναι το γερμανικο το καλο

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα φλουντ ροσε ειναι το οριτζιναλ το κορεατικο/κινεζικο9ενα απο τα δυο δεν θυμαμαι)

αμα λεει σαλερ ειναι το γερμανικο το καλο

δεν την εχω μπροστα μου για να σου πω, αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτο που ειχε... το εχω αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα να την βαλεις 600-700 ευροπουλα για αρχη και μετα βλεπεις... :)

Αλλα περιμενε και την γνωμη των αλλων πιο εμπειρων κιθαριστων... ;)

Αλλα κατω απο 500 δεν ξερω εγω δεν θα χαριζα το οργανο μου!!

Καλυτερα να τη κρατησεις, να τη δωσεις στα παιδια σου, που λεει ο λογος, παρα να το χαρισεις  σε καποιον αλλο!!

Μια αλλη λυση θα ειναι να την πουλησεις σε καποιον γνωστο-φιλο-συγγενη σου που πιστευω θα την αγοραζε για κανενα 600αρικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου ελεγα να την βαλεις 600-700 ευροπουλα για αρχη και μετα βλεπεις... :)

Αλλα περιμενε και την γνωμη των αλλων πιο εμπειρων κιθαριστων... ;)

Αλλα κατω απο 500 δεν ξερω εγω δεν θα χαριζα το οργανο μου!!

Καλυτερα να τη κρατησεις, να τη δωσεις στα παιδια σου, που λεει ο λογος, παρα να το χαρισεις  σε καποιον αλλο!!

Μια αλλη λυση θα ειναι να την πουλησεις σε καποιον γνωστο-φιλο-συγγενη σου που πιστευω θα την αγοραζε για κανενα 600αρικο!!

Ακριβως οπως το ειπες φιλε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου