Προς το περιεχόμενο

το πιο δυσκολο guitar solo ever!!!


kapdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε γερογκρινιάρη, δεν τον είπε κανένας άχρηστο. Πάρε ανάσα.

Αλλά μη με κάνετε να αρχίσω τις παραθέσεις.

 

Και γω με την αφίσα του Young με τη μαύρη LP στο δωμάτιό μου μεγάλωσα και τα άλμπουμ του κάναν τακτικές επισκέψεις στο πικάπ (με έμφαση στο Rust και στο Harvest) αλλά υπάρχουν φορές που έχω μελετήσει το περιεχόμενο της μύτης μου με τριπλάσιο ενδιαφέρον από τα σόλα του Young.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα είναι από εμάς, μην φοβάσαι...μεγαλώσαμε άλλωστε με τους CSN&Y...εσύ?

Αγαπητε marathon ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι τον ακουω καμια ........35αρια χρόνια τωρα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινώντας από τον τίτλο

 

Ο τίτλος ήταν σαν να θέλει να σε βάλει σε τριπάκι "άλλο ένα thread για shredders" και τελικά στο ανατρέπει όλο αυτό. Δεν ξέρω αν ήταν στις προθέσεις του OP να "παίξει" λίγο με τους αναγνώστες, αλλά εμένα μου άρεσε η συγκεκριμένη ανατροπή.

 

Ο Νιλ Γιανγκ δεν έχει ανάγκη να είναι βιρτουόζος γιατί είναι θεός (ανώτερο ιεραρχικά: θεός>βιρτουόζος). Το λέω μη και νομίσετε ότι είμαι biased.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε marathon ειπα στο προηγουμενο ποστ οτι τον ακουω καμια ........35αρια χρόνια τωρα

και ο Λάκης έλεγε για κάποια 20 χρόνια και μετά ισχυριζόταν ότι είναι 23 ετών ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Λάκης έλεγε για κάποια 20 χρόνια και μετά ισχυριζόταν ότι είναι 23 ετών ;) ;D

Μακαρι να ημουνα 23 κι ας ακουγα και Lady gaga  ;D

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο qesh θα ήθελε να είναι 23 .....  ;)

(με πρόλαβε, γερνάω)

Καλά, θα μαλώσουμε στις μπύρες.

 

Young Θεός

Εγώ μικρός

Λήξις συζήτησης.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για να μη μαλώνετε  ;D το αρχικό ποστ δεν αναφέρθηκε στα τραγούδια, τους δίσκους, την προσωπικότητα και την εν γένει αξία του Young ως καλλιτέχνη αλλά στη δυσκολία του να βγάλει/αποδώσει κάποιος ένα κιθαριστικό σόλο σαν το περί ού ο λόγος...

Κι αυτό έχει γερή βάση, καθότι το να ακουστεί κάποιος κιθαριστής σαν τον Νέο  8), όντως δεν είναι καθόλου εύκολο, χωρίς να μπούμε σε εμβριθείς αναλύσεις περί νοτών, κλιμάκων, τεχνικής, ήχου κλπ. Όποιος παίζει κιθάρα και νοιάζεται, το ξέρει, και δεν είναι απαραίτητο να το γουστάρει κιόλας...

Και για επιμύθιο, να θυμίσω πως ένας απο τους die hard θαυμαστές του Young ως κιθαρίστα, υπήρξε ο αξέχαστος Rory Gallagher...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ο Di Meola(ναι ο γνωστος) στα 90ς σε συνεντευξεις του ειχε αναφερει οτι του αρεσε

ο Young(οχι ο Angus) ως κιθαριστας.

Δε νομιζω οτι ειναι τεχνικο το θεμα.Παιζει με το δικο του τροπο και ακουγεται καλα.

Δε χρειαζεται στο κατω κατω κατι αλλο.

Προσωπικο γουστο βεβαια αλλα δεκαδες αλλοι μ εχουν "χτυπησει" με το παιξιμο τους

κι ας μην ειναι αμιγως κιθαριστες η παιζουν παπαδες-αν ειναι θρηκευτικο το σχολιο ας κοπει(πχ Van Morrison,Winwood,Johnny Adams).

Καποιες φορες τελικα το θεμα δεν ειναι τι παιζεις αλλα το αποτελεσμα που βγαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγέ μου, πώς τρύπωσες εσύ στην ανίσωση που σκάρωσα;  ;D

Σαν τον Animal στις Snowths ............ mana mana  ;D

 

To "βιρτουόζος" θα το έδινα στον Stephen Stills πάντως από την πρώτη παρέα του Young.

Ανεξαρτήτως αν ο Young μου αρέσει παρασάγγας περισσότερο.

 

Την Παρασκευή το βράδυ θα ακολουθήσει εμβριθής ανάλυση και τεκμηρίωση των απόψεων μου στους λίγους τυχερούς που θα έχουν την τύχη να με γνωρίσουν από κοντά και να τους μοιράσω αυτόγραφα καθώς θα πίνω την μπύρα που θα με κεράσουν.  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου