Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Zoom Q3 -Q3 HD


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά  ,

Μήπως γνωρίζει κάποιος   αν το q3 και το q3 hd έχουν τα ίδια μικρόφωνα ?

Διάβασα κάποια σχετικά άρθρα στο noiz αλλά δε ξεκαθαρίστηκε αυτή η απορία 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τεχνικά χαρακτηριστικά του Q3: "120-degree X/Y stereo (Maximum Sound Pressure Level: 130dB SPL)"

 

...και του Q3HD: "Unidirectional, 120-degree X/Y stereo Maximum Sound Pressure Level: 130dB SPL".

 

Links:

http://www.zoom.co.jp/english/products/q3/

http://www.zoom.co.jp/english/products/q3hd/

 

Διαβάζοντας και τις περιγραφές, το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι είναι τα ίδια, αλλά και να μην είναι ακριβώς - και επειδή έχω ακούσει τον ήχο και των δύο - η διαφορά είναι αμελητέα (αντίθετα με τη διαφορά στην τιμή...).

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω , η μόνη χρηστική διαφορά τους όσο αφορά τον ήχο είναι η stereo line είσοδος που δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης με κονσόλα

Θενξ Χάρη :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω κι εγώ στο Site τους, τόσο οπτικά όσο και στα νούμερα, ίδια φαίνονται. Οι βασικές διαφορές είναι ότι στο HD έχεις και είσοδο ήχου, οπότε μπορείς να γράψεις και από άλλο μικρόφωνο, ή από πολλά μαζί μέσω μίκτη. Επίσης στο HD μπορείς να γράψεις video με τον ήχο στα 96Khz κάτι που στο απλό δεν υποστηρίζεται.

 

Παρακάτω τα manuals:

 

http://www.zoom.co.jp/archive/English_Manual/E_Q3.pdf

 

http://www.zoom.co.jp/download/E_Q3HD.pdf

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω κι εγώ στο Site τους, τόσο οπτικά όσο και στα νούμερα, ίδια φαίνονται. Οι βασικές διαφορές είναι ότι στο HD έχεις και είσοδο ήχου, οπότε μπορείς να γράψεις και από άλλο μικρόφωνο, ή από πολλά μαζί μέσω μίκτη. Επίσης στο HD μπορείς να γράψεις video με τον ήχο στα 96Khz κάτι που στο απλό δεν υποστηρίζεται.

 

Δηλ για να καταλαβω και εγω που δεν τα κατεχω καλα αυτα.... :-[

 

Μπορω να γραψω απο τη κονσολα κατευθειαν στο q3hd ολα τα οργανα με τη μια οπως θα εγραφα απο τη κονσολα σε ηπολογιστη με μια καρτα ηχου ??

Και απο ποιοτητα ηχου ?

Επισης αυτο μπορει αν γινει με το zoom h2 ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ για να καταλαβω και εγω που δεν τα κατεχω καλα αυτα.... :-[

 

Μπορω να γραψω απο τη κονσολα κατευθειαν στο q3hd ολα τα οργανα με τη μια οπως θα εγραφα απο τη κονσολα σε ηπολογιστη με μια καρτα ηχου ??

Και απο ποιοτητα ηχου ?

Επισης αυτο μπορει αν γινει με το zoom h2 ?

 

 

 

 

Για το H2 δεν ξέρω. Στο Q3 HD μπορείς να γράψεις από κονσόλα και στο manual δεν λέει κάτι για περιορισμούς όταν χρησιμοποιείς το line-in οπότε υποθέτω ότι μπορείς να γράψεις 24bit-96Khz. Επίσης ένα άλλο πλεονέκτημα του HD είναι ότι μπορείς να κάνεις monitoring την ώρα που γράφεις, κάτι που στο απλό Q3 δεν αναφέρεται.

 

Βέβαια έχουν και μεγάλη διαφορά στην τιμή, οπότε διαλέγεις ανάλογα με τις ανάγκες σου. Με τη μπάντα μου σκεφτόμαστε να πάρουμε σύνομα το απλό, για να γράφουμε τα live μας. Δεν μας ενδιαφέρει τόσο το HD video και η ποιότητα ήχου μας καλύπτει. Θα ποστάρω δείγματα και εντυπώσεις στις αρχές του επόμενου μήνα.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξερει κανεις αν μπορεις να συνδεσεις το q3 HD στο pc και να ηχογραφησεις μεσω π.χ. audacity..?ή γενικοτερα αν με καποιο τροπο μπορεις να ηχογραφησεις και μετα να κανεις ενα υποτυπώδες mix..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν μπορεις να συνδεσεις το q3 HD στο pc και να ηχογραφησεις μεσω π.χ. audacity..?ή γενικοτερα αν με καποιο τροπο μπορεις να ηχογραφησεις και μετα να κανεις ενα υποτυπώδες mix..?

 

Μια μικρή σχετικά μίξη χωρίς τεράστιες αλλαγές μπορείς να κάνεις ακόμα και αν απλά το περάσεις στο P.C.Τώρα μάλλον εσύ εννοείς αν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν sound card & μικροφωνο μαζι....Λογικά δεν πρέπει να γίνεται γιατί είναι Portable Audio & Video Recorder,αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν μπορεις να συνδεσεις το q3 HD στο pc και να ηχογραφησεις μεσω π.χ. audacity..?ή γενικοτερα αν με καποιο τροπο μπορεις να ηχογραφησεις και μετα να κανεις ενα υποτυπώδες mix..?

 

To Q3 δεν μπορεί να λειτουργίσει σαν κάρτα ήχου-audio interface όπως κάποια άλλα zoom. μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί σαν μικρόφωνο με το line out του. αν έχεις κάρτα ήχου είναι βολικό. αλλιώς το περνάς με usb στο υπολογιστή σου και μετά import στο audacity για mix. απλά να θυμάσαι ότι το σήμα σου θα είναι πάντα stereo!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου