Προς το περιεχόμενο

Studio & Drummers


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος η κατοχή China και splash μέσα στο studio θα πρέπει να απαγορευτεί και ειδική άδεια θα πρέπει να εκδίδεται μετά από σχετικές εξετάσεις

 

??? ωτοασπίδες  ???

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τι λες παιδί μου! Κοινό που κρατάει παλαμάκια στο 2-4, και μάλιστα σε σόλο ντραμς... Δεν θέλω να γίνω ρατσιστής, αλλά θα πρέπει να ήταν κυρίως brothers! 

 

 

Για βαλε Ελληνες να κρατησουν παλαμακια στο 2-4... Θα αρχισουν να σκονταφτουν

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ποιο συμαντικό γράψατε τα λιγότερα, λογικό μεν αφού το βλέπετε μόνο από την μια πλευρά  :P Ας τα δούμε και λίγο από την άλλη μεριά του παραθύρου

 

Με λίγα λόγια η ουσία είναι μία, καλύτερα να έχεις τον καλύτερο ντράμερ του κόσμου στο χειρότερο στούντιο του κόσμου παρά να έχεις το καλύτερο στούντιο του κόσμου με τον χειρότερο ντράμερ. Και η έονια του καλού ντράμερ είναι πολύ παρεξηγημένη!

 

Κούρδισμα κούρδισμα κούρδισμα! Οι ντράμερ που ξέρουν πραγματικά να κουρδίζουν για studio κατάσταση είναι απειροελάχιστοι. Προτιμώ να μην έχεις ούτε ένα ζευγάρι μπακέτες μαζί σου αλλά να ξέρεις να κάνεις 4 διαφορετικά κουρδίσματα σε ένα snare. Το κούρδισμα είναι ποιο σημαντικό από οτιδήποτε άλλο στην αλυσίδα της ηχογράφησης, αν δε μπορείς είναι σαν να ξεκινάς να κάνεις χωριάτικη σαλάτα με φοινικέλαιο.

 

Εγωισμός και εξυπνάδες! Μην προσπαθείς να εναντιωθείς με τους υπόλοιπους όταν σου λένε ότι αυτό το γύρισμα δεν είναι καλό ή δεν εξυπηρετεί το κομμάτι απλά και μόνο επειδή θέλεις να γράψεις κάτι φλασάτο! Επίσης το να πετάς εξυπνάδες του τύπου "μα είναι όγδοο παρεστιγμένο με παύση δέκατου έκτου" δεν θα με σταματήσει από το να σβήσω το take. Επίσης καλό είναι να έχεις άποψη περι εξοπλισμού και γενικά να ξέρεις τι σου γίνεται αλλά μη ξεχνάς πως όπως είπε και ο kapdrums ηχολήπτης είναι ο άρχοντας εδώ μέσα το να τον έχεις φίλο σου είναι μόνο καλό οπότε όχι ο κομπρέσορας δεν θα καταστρέψει όλες τις δυναμικές σου στο κομμάτι.

 

Drumset Αν αποφασίσεις να φέρεις το 5.000 ευρώ drumset σου φρόντισε να είναι κατάλληλα συντηρημένο, να μη τρίζει τίποτα και να μην ψάχνουμε τις βάσεις. Αν αποφασίσεις να μην φέρεις απολύτως τίποτα φρόντισε να είσαι ευγενικός προς αυτά που σου παρέχονται, το να κατακρίνεις τον εξοπλισμού που σου παρέχεται δωρεάν (ναι το studio δεν είναι υποχρεωμένο να παρέχει backline χωρίς εξτρα χρέωση αυτό είναι ελληνικό φαινόμενο) και να αποδίδεις το δικό σου κακό παίξιμο στο snare

 

Παίξιμο Κατ εμε το ποιο σημαντικό πράγμα στο studio για έναν drumer είναι να έχει την δυνατότητα να μπορεί να έχει αφαιρετική λογική ως προς το τι θα βάλει σε ένα κομμάτι και να έχει επίσης τη δυνατότητα να παίζει σε συγκεκριμένα σημεία του snare για όση διάρκεια χρειάζεται και στη δυναμική που χρειάζεται. Επίσης δε μπορώ τους drummer που δεν μπορούν να "στα σπάσουν" όταν χρειάζεται κάνοντας επίκληση σε διάφορους μεγάλους drumer που χαϊδεύουν τα τύμπανα και βγάζουν μεγάλο ήχο. Ε εσύ τα χαϊδεύεις αλλά ο ήχος δεν είναι καθόλου μεγάλος!

 

Πιατίνια Όσο λιγότερα και ουσιαστικά τόσο το καλύτερο. Τέλος η κατοχή China και splash μέσα στο studio θα πρέπει να απαγορευτεί και ειδική άδεια θα πρέπει να εκδίδεται μετά από σχετικές εξετάσεις  8)

 

Θα επανέλθω με περισσότερα....

Πολυ σωστος ο φιλος.

Διιαφωνιες.. ...τα περι China & splash... και περι Backline..

 

Δεν το καταλαβα αυτο σου το σχολιο σχετικα με τα πιατα? ?

Γιατι?

Ακου εδω τα σπλασακια του Manu...?

 

και εδω τα Chinα του Simon... ;D ;D

 

επισης τα περι Backline...

Διαφωνω ...δεν ειναι ελληνικο φαινομενο..

Αν πας...σε κανα καλο Rec στουντιο στο εξωτερικο...{και αυτο μπορει να στο επιβεβαιωσει και ο Sf μιας και τα ειδε με τα ματια του}... εχουν ενα  drum room...με 4-5 σετ να διαλεξεις..εχουν ειδικο snare room...Cymbal room...που μπαινεις μεσα και εχουν καμια 30αρια ταμπουρα...καμια 10αρια σειρες απο πιατα...

Ελληνικο φαινομενο...ειναι να πηγαινεις σε Rec..σεσσιον και να εχουν ενα σετ..και αυτο με  παλια δερματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν ο S. Jordan!

 

Ο Al Jackson ειναι ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ του ετσι κι αλλοιως (αλλα οντως απο τους εν ΖΩΗ ντραμμερ ο Steve Jordan ειναι ο μεγαλυτερος ΙΜΗΟ... ;D)

 

Ακου εδω τα σπλασακια του Manu...?

 

και εδω τα Chinα του Simon..

 

εμ,στα BOLD ειναι η...διαφορα ...αλλα τα splash/china του Manu & του Simon & αλλο του Κιτσου του Μπιρμπαση... ;D

 

πριν κανα 5μηνο εκανα μια παραγωγη οπου ο,νεοκοπος οντως,ντραμμερ του...νεανικου συγκροτηματος ειχε φερει τα...ολοκαινουργια πιατινια του στο στουντιο (μιλαμε ο τυπος πρεπει να ειχε στησει.....10 πιαρα απο τα οποια τα 3 ηταν china!!)...στην ερωτηση μου "τι τα θες ολα τουτα ρε παιδακι μου" απαντησε οτι "τα θελω για να...χρωματιζω".....εγω αφου ακουσα τους....χρωματισμους στο πρωτο take.... απλα του ειπα οτι η...καλων τεχνων ειναι στην αλλη γωνια... ;D & τον αφησα με ενα ride & ενα crash....&  το Hi Hat φυσικα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστος ο φιλος.

Μονη μου διαφωνια ...τα περι China & splash...

Δεν το καταλαβα αυτο σου το σχολιο?

Γιατι?

 

Οι δυο αυτοί drummer έχουν περάσει τις εξετάσεις κατοχής!  ;D

 

Πέρα από τη πλάκα αυτό που θέλω να πω είναι ότι 8 στους 10 ασχολούνται περισσότερο με το τι πιάτα θα αγοράσουν/αγόρασαν για να προσθέσουν στο σετ τους παρά με το να μάθουν πως να τα παίζουν. Και η φλυαρία στα πατίνια και πόσο μάλιστα σε splash ή china είναι ότι χειρότερο στο studio  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο αυτοί drummer έχουν περάσει τις εξετάσεις κατοχής!  ;D

 

Πέρα από τη πλάκα αυτό που θέλω να πω είναι ότι 8 στους 10 ασχολούνται περισσότερο με το τι πιάτα θα αγοράσουν/αγόρασαν για να προσθέσουν στο σετ τους παρά με το να μάθουν πως να τα παίζουν. Και η φλυαρία στα πατίνια και πόσο μάλιστα σε splash ή china είναι ότι χειρότερο στο studio  ;)

 

ναι...καταλαβα πως το εννοουσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι...καταλαβα πως το εννοουσες.

 

E και διαφωνείς?  :)

 

Διαφωνω ...δεν ειναι ελληνικο φαινομενο..

Αν πας...σε κανα καλο Rec στουντιο στο εξωτερικο...{και αυτο μπορει να στο επιβεβαιωσει και ο Sf μιας και τα ειδε με τα ματια του}... εχουν ενα  drum room...με 4-5 σετ να διαλεξεις..εχουν ειδικο snare room...Cymbal room...που μπαινεις μεσα και εχουν καμια 30αρια ταμπουρα...καμια 10αρια σειρες απο πιατα...

Ελληνικο φαινομενο...ειναι να πηγαινεις σε Rec..σεσσιον και να εχουν ενα σετ..και αυτο με  παλια δερματα.

 

Με την ανάλογη χρέωση όμως. Μη συγκρίνουμε ντομάτες με πορτοκάλια τώρα! Όλα έχουν να κάνουν με το τι πληρώνεις σε αυτές τις περιπτώσεις και το πόσο συνειδητοποιημένος άνθρωπος είσαι. Αν δίνεις 50 ευρώ την μέρα ε ναι θα έχεις ένα σετ και αυτό με παλιά δέρματα. Αν πας στο στούντιο που λες (περασμένα μεγαλεία άλλων δεκαετιών) κατα 90% δεν πληρώνεις καν εσύ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το τι ντραμς χρησιμοποιουνται στις ηχογραφησεις ειναι μεγαλη ιστορια..

 

Στα ΠΟΛΥ μεγαλα στουντιο οντως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τιποτα στημενο (υπαρχει φυσικα η δυνατοτητα εναντι αμοιβης να νοικιαστει οτι θελει η καθε μπαντα)...στα καλα στουντιο οντως υπαρχει συνηθως ενα ΚΑΛΟ κιτ (στα Hansa ας πουμε εχει ενα Sonor Hi Lite,στα Air εχω δει ενα ωραιο YAMAHA κτλ.)

 

 

στις ΑΚΡΙΒΕΣ παραγωγες στις ΗΠΑ συνηθως τα ντραμς νοικιαζονται απο εδω

 

http://www.drumdoctors.com/

 

(και δε πα να χτυπαει τον αποτετοιο της η καθε εταιρεια οτι ο...endorser της ηχογραφει με το σετ που διαφημιζει ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Superfunk...

 

Το site του drum doctor και οι υπογραφές του Ulrich με τα thnx με ημερομηνία (7,dec 1990), με έκανε να θυμηθώ το "A year and a half in the life of Metallica" όπου σε κάποια στιγμή, φαίνεται ο Ulrich να δοκιμάζει οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς για να προσθέσει στα κομμάτια (μέχρι και ήχο από reload κοντόκανης καραμπίνας)... Από τους χώρους που είδα στις φωτογραφίες βάζω στοίχημα 100% ότι έιναι στο συγκεκριμένο χώρο!!!

 

Δες εδώ στο 3:04 και 3:12:

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E και διαφωνείς?  :)

 

Με την ανάλογη χρέωση όμως. Μη συγκρίνουμε ντομάτες με πορτοκάλια τώρα! Όλα έχουν να κάνουν με το τι πληρώνεις σε αυτές τις περιπτώσεις και το πόσο συνειδητοποιημένος άνθρωπος είσαι. Αν δίνεις 50 ευρώ την μέρα ε ναι θα έχεις ένα σετ και αυτό με παλιά δέρματα. Αν πας στο στούντιο που λες (περασμένα μεγαλεία άλλων δεκαετιών) κατα 90% δεν πληρώνεις καν εσύ  ;D

Κοιτα....rec studio με 50 ευρω την μερα...εγω προσωπικα δεν εχω δει..

Ακομα και στο στουντιο που γραφω τα Play alongs μου..και ειναι φιλος και και.....δινω 25 ευρω  την ωρα.

Συγνωμη αλλα αν δινω 25 -50 ευρω την ωρα και σκοπευω να κανω 12 ωρες σεσσιον...απαιτω να υπαρχουν καινουργια δερματα και τουλαχιστον ενα σοβαρο σετ..με τουλαχιστον σοβαρες βασεις..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου