Προς το περιεχόμενο

Studio & Drummers


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα....rec studio με 50 ευρω την μερα...εγω προσωπικα δεν εχω δει..

 

Κι όμως υπάρχουν!

 

Ακομα και στο στουντιο που γραφω τα Play alongs μου..και ειναι φιλος και και.....δινω 25 ευρω  την ωρα.

Συγνωμη αλλα αν δινω 25 -50 ευρω την ωρα και σκοπευω να κανω 12 ωρες σεσσιον...απαιτω να υπαρχουν καινουργια δερματα και τουλαχιστον ενα σοβαρο σετ..με τουλαχιστον σοβαρες βασεις..

 

Μαζί σου είμαι αλλά από την άλλη κι εγώ απαιτώ από έναν σοβαρό session drummer που αμείβεται με τα αντίστοιχα ποσά να φέρνει στο studio και τον αντίστοιχα σοβαρό εξοπλισμό που αντιστοιχεί με την σοβαρή φήμη του.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι όμως υπάρχουν!

 

Μαζί σου είμαι αλλά από την άλλη κι εγώ απαιτώ από έναν σοβαρό session drummer που αμείβεται με τα αντίστοιχα ποσά να φέρνει στο studio και τον αντίστοιχα σοβαρό εξοπλισμό που αντιστοιχεί με την σοβαρή φήμη του.  8)

 

....εννοεις ... full set ??? ???? η ολα οσα αναφερουμε στο αρχικο ποστ?{ταμπουρα πιατινια}

Γιατι αν εμπαινα στη διαδικασια να κουβαλαγα ολο το σετ μου {και να εσφιγγα ολες αυτες τις βιδες..}σε καθε σεσσιον...δεν θα εκανα σεσσιον μετα... αλλα..χαλαρωση με παγοκυστες για τους μυς μου..

Συνηθως ...το σετ μου βγαινει απο το σπιτι σε εξαιρετικες περιπτωσεις η σε σεσσιον που πιστευω πραγματικα..{{ειμαι μελος του group} και στηνετε μια μερα πριν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ...το σετ μου βγαινει απο το σπιτι σε εξαιρετικες περιπτωσεις η σε σεσσιον που πιστευω πραγματικα..{{ειμαι μελος του group} και στηνετε μια μερα πριν..

Για να καταλάβω και εγώ ο άσχετος...έχεις δηλ το ΔΙΚΟ σου επαγγελματικό εργαλείο, που έχεις καταλήξει εκεί με πολύ έρευνα και κόπο, που σε ικανοποιεί απόλυτα, που...που...και συνήθως παίζεις με ότι βρείς ή σου δώσουν?

Δεν ειρωνεύομαι απλά μου κίνησες τη περιέργεια...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω και εγώ ο άσχετος...έχεις δηλ το ΔΙΚΟ σου επαγγελματικό εργαλείο, που έχεις καταλήξει εκεί με πολύ έρευνα και κόπο, που σε ικανοποιεί απόλυτα, που...που...και συνήθως παίζεις με ότι βρείς ή σου δώσουν?

Δεν ειρωνεύομαι απλά μου κίνησες τη περιέργεια...

 

Tα rec studio που εχω συνεργαστει ως τωρα τουλαχιστον...συνηθως εχουν εξισου καλο...η και καλυτερο σετ.

Ειναι αυτονοητο οτι δεν κλεινεις ενα rec studio χωρις να ξερεις το Backline του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα rec studio που εχω συνεργαστει ως τωρα τουλαχιστον...συνηθως εχουν εξισου καλο...η και καλυτερο σετ.

Ειναι αυτονοητο οτι δεν κλεινεις ενα rec studio χωρις να ξερεις το Backline του..

KAI ΟΧΙ ΜΟΝΟ !!! Βεβαιως και ετσι ειναι η πραγματικοτητα .για να κουβαλησεις το σετ σου πρεπει να ισχυουν τα κατωθι (κατα προσεγγιση ) α) να ειναι η συμφωνια ετσι φτιαγμενη.

β) να εχεις την αποψη οτι μονο το σετ σου θα βγαλει τον ηχο που σου κανει-αρεσει .

γ) Να καλοπληρωθεις και να ειναι απαιτηση του παραγωγου για  ''Χ '' λογους .

δ) Να παιζεις με το group  που εισαι μελος και θες να βγαλεις τον ηχο σου ακριβως .

Φυσικα ο Βαγγελης αναγνωριζει εμμεσα οτι το σετ του ειναι μιας μεσης ποιοτητας και αποδεχεται και τα αλλα (εδω αστειευομαι παιδια) ειναι εφαμμιλα κλπ.

ΟΧΙ ..ΟΧΙ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ οντας επαγγελματιας κανει το αυτονοητο δηλαδη να εξυπηρετησει την ηχογραφηση με οσο πιο οικονομικοτερο τροπο μπορει και απο πλευρας χρηματων και απο πλευρας σωματικης κουρασης.Ο ανθρωπος δεν θελει να εχει προβληματα με την μεση του κλπ.

(οπως εγω ας πουμε) και καλα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σκεφτούμε λίγο και μην τα βλέπουμε όλα από τη μία πλευρά!

 

Αν εγώ χρειαστώ σε μια σοβαρή δουλειά έναν ντράμερ για να γράψει session στον επόμενο δίσκο ενός singer/songwriter και ξέρω τον Βαγγέλη ο οποίος είναι πολύ καλός στούντιο ντράμερ με καλό εξοπλισμό αλλά είναι λίγο δύσκολος στο να τον πείσω να τον φέρει γιατί του πονάει η μέση και τον Μπάμπη ο οποίος είναι εξίσου καλός και ξέρω ότι θα έρθει χωρίς να του το ζητήσω με full set + δύο τρία έξτρα snare και μια 26" μπότα ποιον θα πάρω τηλέφωνο? Όπως θέλω ο ντράμερ να μπορεί να βγάλει αποδεκτό ήχο με όποιο standard recording σετ του βάλω μπροστά του θέλω να μη μου γκρινιάζει ότι το sensitone μου είναι μάπα και το δικό του vintage ludwig που κάθετε στο υπόγειο του σπιτιού του είναι μακράν καλύτερο. ;)

 

 

tumblr_llc2p32wr91qcb5fko1_500.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σκεφτούμε λίγο και μην τα βλέπουμε όλα από τη μία πλευρά!

 

Αν εγώ χρειαστώ σε μια σοβαρή δουλειά έναν ντράμερ για να γράψει session στον επόμενο δίσκο ενός singer/songwriter και ξέρω τον Βαγγέλη ο οποίος είναι πολύ καλός στούντιο ντράμερ με καλό εξοπλισμό αλλά είναι λίγο δύσκολος στο να τον πείσω να τον φέρει γιατί του πονάει η μέση και τον Μπάμπη ο οποίος είναι εξίσου καλός και ξέρω ότι θα έρθει χωρίς να του το ζητήσω με full set + δύο τρία έξτρα snare και μια 26" μπότα ποιον θα πάρω τηλέφωνο? Όπως θέλω ο ντράμερ να μπορεί να βγάλει αποδεκτό ήχο με όποιο standard recording σετ του βάλω μπροστά του θέλω να μη μου γκρινιάζει ότι το sensitone μου είναι μάπα και το δικό του vintage ludwig που κάθετε στο υπόγειο του σπιτιού του είναι μακράν καλύτερο. ;)

 

 

tumblr_llc2p32wr91qcb5fko1_500.png

Εσυ θα σκεφτεις ,θα βαλεις κατω τα υπερ και τα κατα και θα αποφασισεις κανοντας συγκεκριμενη προταση σε οποιον θελεις (νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο αυτο που γραφω )

Γενικα στανταρ δεν υφιστανται κατα την γνωμη μου ...και στο κατω -κατω αν θελεις την αφροκρεμα πρεπει να την ικανοποιησεις χρηματικα ..για να αποδωσει  κιολας ετσι δεν ειναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θα σκεφτεις ,θα βαλεις κατω τα υπερ και τα κατα και θα αποφασισεις κανοντας συγκεκριμενη προταση σε οποιον θελεις (νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο αυτο που γραφω )

Γενικα στανταρ δεν υφιστανται κατα την γνωμη μου ...και στο κατω -κατω αν θελεις την αφροκρεμα πρεπει να την ικανοποιησεις χρηματικα ..για να αποδωσει  κιολας ετσι δεν ειναι.

 

 

Όπως είπα ποιο πάνω: "Αν εγώ χρειαστώ σε μια σοβαρή δουλειά"

 

Εγώ δεν θα τα βάλω κάτω, αυτός που πληρώνει θα τα βάλει κάτω. Εγώ είμαι αυτός που μιας και περνάνε από το στούντιο διάφοροι ντραμερ, θα κάνω μια ιεραρχία βάση κριτηρίων και προσφοράς και ζήτησης με τους sessionαδες που θα μπορώ να πάρω τηλέφωνο όταν τους χρειαστεί ο εκάστοτε μουσικός που συνεργάζομαι. Όσο καλύτερος είσαι σε γενικές γραμμές τόσο ποιο πάνω στη λίστα μου θα είσαι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα ποιο πάνω: "Αν εγώ χρειαστώ σε μια σοβαρή δουλειά"

 

Εγώ δεν θα τα βάλω κάτω, αυτός που πληρώνει θα τα βάλει κάτω. Εγώ είμαι αυτός που μιας και περνάνε από το στούντιο διάφοροι ντραμερ, θα κάνω μια ιεραρχία βάση κριτηρίων και προσφοράς και ζήτησης με τους sessionαδες που θα μπορώ να πάρω τηλέφωνο όταν τους χρειαστεί ο εκάστοτε μουσικός που συνεργάζομαι. Όσο καλύτερος είσαι σε γενικές γραμμές τόσο ποιο πάνω στη λίστα μου θα είσαι  ;)

Προσωπικα ...ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ποτε το δικο μου σετ..{.εκτος κι αν συντρεχει ο λογος που προανεφερα}...για 2 λογους..

α. γιατι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μπορω να παιξω μετα!!! {εχοντας σφιξει 50 βιδες του Rack}...

β..Γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να αφησω στημενα τυμπανα και πιατινια αξιας 5000 ευρω για 3ς μερες..στημενα σε ενα στουντιο που δεν ξερω ποιος μπαινει και ποιος βγαινει.

 

Επισης οπως σου ειπα..αυτα που λες..περι μη υπαρξης τυμπανων σε rec studio...πρωτη φορα τα ακουω...

Συνηθως εχουν σεταρες!!! {και δεν συχναζω μονο στο Σιερα- εχω δουλεψει και σε συνοικιακα studio}

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη καλό θα ήταν να διαβάζεις λίγο καλύτερα αυτά που γράφω για να μην παρεξηγούμαστε  :) Δεν είπα εγώ ότι δεν θα βρεις τύμπανα στα Ελληνικά στούντιο, ίσα ίσα είπα ότι θα βρεις γιατί είναι Ελληνικό φαινόμενο ο ντράμερ να παρουσιάζεται για ηχογράφηση με ένα ζευγάρι μπακέτες. Προσωπικά εγώ έχω επενδύσει σε ένα σετ των 2.500 ευρώ + άλλα τόσα για πιατίνια γιατί ξέρω ότι ο ντράμερ θα μου έρθει χωρίς τίποτα πράγμα απαράδεκτο όταν είναι δεδομένο ότι ο μέσος session/μουσικός κιθαρίστας έχει και 1-2 διαφορετικές μάρκες ενισχυτών να προσθέσει στην είδη εξαπλωμένη δικιά μου συλλογή.

 

Άλλωστε το να γράψεις ένα δίσκο από την αρχή μέχρι το τέλος με ένα σετ (ειδικά με ένα ταμπούρο) όσο γαμάτο και να είναι, το θεωρώ βαρετό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου