Προς το περιεχόμενο

Les Paul Special project !


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSC00187.jpg

 

Λέω να φτιάξω ένα headstock veneer από φύλλο κέδρου για να είναι λεπτό και να το βάψω μαύρο έπειτα

 

DSC00188.jpg

 

 

DSC00189.jpg

 

DSC00190.jpg

 

DSC00191.jpg

 

Πλάνισα το πίσω μέρος του μανικιού στα 21χιλ. (θέλω μια ίντσα περίπου πάχος όταν μπει και η ταστιέρα, οπότε ας έχω λίγο αέρα ,περίπου 1-2 χιλ.)

 

DSC00193.jpg

 

τελικά το headstock δεν είναι και τόσο παράταιρο έτσι δεν είναι? Εμένα μου αρέσει πάντως...  :-\

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 619
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπραβο ωραιος.

Τωρα για το Headstock το κοβω λιγο υπερβολη να εχει καποιος θεμα επειδη το εκανε ιδιο. Κατ' αρχας θα ειχαν προβλημα αυτοι που βγαζουν και πουλανε σχεδια, Templates κλπ.

 

τελικά το headstock δεν είναι και τόσο παράταιρο έτσι δεν είναι? Εμένα μου αρέσει πάντως...  :-\

 

Μια χαρα ειναι, οι φωτο μαλλον το δειχναν περιεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ωραιος.

Τωρα για το Headstock το κοβω λιγο υπερβολη να εχει καποιος θεμα επειδη το εκανε ιδιο. Κατ' αρχας θα ειχαν προβλημα αυτοι που βγαζουν και πουλανε σχεδια, Templates κλπ.

 

Χμμμ...ο κατασκευαστής templates λέει 'in the style of Les Paul Jr' ίσως για να μην έχει τέτοια προβλήματα... το σώμα το έκανα από σχέδιο του John Cato αλλά το headstock template που χρησιμοποίησα ήταν πολύ κοντά στο vintage ...

 

Όπως και να χει η κιθάρα έχει διαφορές (πχ one -piece και κολλητό headstock οπότε δε νομίζω να έχει πρόβλημα, άσε που νομίζω ότι το σώμα είναι ένα χιλιοστό λεπτότερο από το τρίψε τρίψε...και στο πάχος και στο πλάτος του  :o :o :o :o) λέμε τώρα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και εσυ την φτιαχνεις τοτε 'in the style of Les Paul Jr'.

Γενικα ομως δεν παιζει να εχεις θεμα, μη τρελαθουμε.

Ασε που ολο και κατι θα ξεφυγει, δεν ειμαστε και CNC :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάνισα το πίσω μέρος του μανικιού στα 21χιλ. (θέλω μια ίντσα περίπου πάχος όταν μπει και η ταστιέρα, οπότε ας έχω λίγο αέρα ,περίπου 1-2 χιλ.)

εγω συνηθως στο πρωτο ταστο εχω 21χιλ με την ταστιερα. μηπως θα βγει πολυ χοντρο το μπρατσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και εσυ την φτιαχνεις τοτε 'in the style of Les Paul Jr'.

Γενικα ομως δεν παιζει να εχεις θεμα, μη τρελαθουμε.

Ασε που ολο και κατι θα ξεφυγει, δεν ειμαστε και CNC :)

 

Αυτό ξαναπέστο ,ελπίζω να παίζει στο τέλος η κιθάρα !! χα χα χα χα χα  ;D ;D ;D

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω συνηθως στο πρωτο ταστο εχω 21χιλ με την ταστιερα. μηπως θα βγει πολυ χοντρο το μπρατσο?

 

Τhe fatter the better ,blues θέλω να παίζω μ' αυτό το κιθαρόνι. ??? 8) :o :( ;D

Η καμπρονίτα είναι 2,5 cm από το πρώτο ως το τελευταίο τάστο και τη γουστάρω υπέρμετρα!! οπότε αν η ταστιέρα έχει πάχος 6 χιλιοστά στο πιο ψηλό της σημείο (στη μέση) τότε έχω και 2 χιλιοστά αέρα για να φέρω το μανίκι. Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ πραγματικά στην κατασκευή είναι αυτό το σημείο και περιμένω πώς και τι!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω, μαλλον σου αρεσουν οι παχουλες κυριες  ;D

 

Μιλώντας πάντα για κιθάρες, σίγουρα!!   :o :o :o

 

@krknow : σωστοοοοστ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου