Προς το περιεχόμενο

Ciccada - A Child In The Mirror


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή το έκανε ο Dowens σημαίνει ότι είναι υγιές και όμορφο; ή επειδή το κάνει ο Wakeman και ο Emerson, το κάνω και εγώ και άρα cool?

 

Προσωπικά, το θεώρησα υπερβολή όπως υπερβολή θεωρώ πολλά άλλα πράγματα σε παρόμοια σχήματα (εξ' άλλου αν δεις τις συνεντεύξεις των yes και ειδικά τα λεγόμενα του Wakeman-και τώρα- παραδέχονται ότι όλα ήταν για το θεαθείναι καθώς εκείνη την εποχή πουλούσαν πολλά άλλα θέματα πέραν της μουσικής). Πρακτικά υπάρχουν πολλες λύσεις και η αποσυμφόρηση της σκηνής μόνο καλά πράγματα δημιουργεί.

Ο κουραστικός πλουραλισμός οργάνων πέραν της σύγχησης που προκαλεί στον ακροατή/θεατή δεν ωθεί τη μουσική να 'βγει' άνετα προς τα έξω. Να σού υπενθυμίσω (αν δεν το ξέρεις) ότι πέραν των 6 πλήκτρων, υπήρχε και κλασικό πιάνο στη σκηνή. Κόντευε να σπάσει το ξύλινο βάθρο  ;D ;D

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλες αυτες ομως τις υπερβολες  που κατηγορεις να μου επιτρεψεις να σου πω  ειναι που χαρακτηριζουν το Progressive Rock απο τη πληθωρα των οργανων που χρησιμοποιουνται ειδικα  στα πληκτρα μεχρι την σκηνικη παρουσια, το stage show.Mηπως πασχουν απο αυτο πολλες συγχρονες μπαντες?Δηλαδη μηπως η σκηνικη τους παρουσια ειναι φτωχη σε σχεση παντα με τις παλιες?Πως να το κανουμε αλλο πραγμα ο Wakeman η ο Emerson στη σκηνη η οι Tangerine Dream πισω απο βουνο απο πληκτρα και αλλο ο τριχας με το λαπτοπ.Το πρωτο ειναι ατραξιον απο μονο του μερος της μυθολογιας αυτης της μουσικης.      Klaus Schulze - For Barry Graves (1977) (Full)  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή το έκανε ο Dowens σημαίνει ότι είναι υγιές και όμορφο; ή επειδή το κάνει ο Wakeman και ο Emerson, το κάνω και εγώ και άρα cool?

Μου φαινεται δεν με παρακολουθεις...  :P

Εγραψα:

"Τελος, παρε μια φωτο-ορισμο της λεξης "υπερβολη" οταν μιλαμε για keyboards πανω στη σκηνη."

 

AYTO ναι, 15 keyboards ειναι υπερβολη, αλλα οχι τα 6. Τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Αν η μουσικη της Χ μπαντας χρειαζεται 6 keyboards για να παιχτει live, ποιος θα κρινει αν τα 6 keyboards επι σκηνης ειναι υπερβολη? Μαλλον η ιδια η μπαντα και οχι εγω ή εσυ.

 

Αν η Χ μπαντα εχει τη δυνατοτητα να φερνει στα lives ολα τα keyboards που ειχε και στο studio και νιωθει καλα, καλως τα φερνει.

Θες να πουμε στον Don Airey των Deep Purple να μην φερνει το Hammond με τα 2 Leslies και τα 4-5 keyboards επι σκηνης, επειδη θεωρειται απο καποιους...υπερβολη, και να του πουμε επισης οτι με ενα μονο καλο workstation μπορει να κανει την δουλεια του μια χαρα, ασε που μπορει ετσι να συμβαλει στην..."αποσυμφορηση" της σκηνής? ??? 

 

Ο κουραστικός πλουραλισμός (?) οργάνων πέραν της σύγχησης που προκαλεί στον ακροατή/θεατή δεν ωθεί τη μουσική να 'βγει' άνετα προς τα έξω.

Αν η θεα 6 keyboards σε ενα Prog Rock live προκαλει...συγχυση σε καποιον ακροατη, μαλλον σε λαθος live εχει παει... ;D

 

Μια χαρα λοιπον ειναι οι Ciccada με τα 6 τους keyboards.

Απεναντιας, δεν ειναι καθολου μια χαρα και ειναι καρα-υπερβολη (αν οχι γελοιο) η εικονα 3 πληκτραδων στις παρακατω φωτος ::)

 

cfd5119fffb357a13a2a9103a27e207b.png

 

1951b6501183555f0a5c9b9275dbb644.png

(Οχι, δεν ειναι οι Tangerine Dream. Ειναι ο...Νικος Βερτης live! ;D ;D ;D)

 

Πως να το κανουμε αλλο πραγμα ο Wakeman η ο Emerson στη σκηνη η οι Tangerine Dream πισω απο βουνο απο πληκτρα και αλλο ο τριχας με το λαπτοπ.

Ετσι... ;)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ειναι καρα-υπερβολη (αν οχι γελοιο) η εικονα 3 πληκτραδων στις παρακατω φωτος ::)

 

cfd5119fffb357a13a2a9103a27e207b.png

 

Δεν φτάνει που δίνει μεροκάμματο σε 3 ανθρώπους τον κακίζουμε κιόλας. :o

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά υπάρχουν πολλες λύσεις και η αποσυμφόρηση της σκηνής μόνο καλά πράγματα δημιουργεί.

Ο κουραστικός πλουραλισμός οργάνων πέραν της σύγχησης που προκαλεί στον ακροατή/θεατή δεν ωθεί τη μουσική να 'βγει' άνετα προς τα έξω.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουμε επισης οτι με ενα μονο καλο workstation μπορει να κανει την δουλεια του μια χαρα, ασε που μπορει ετσι να συμβαλει στην..."αποσυμφορηση" της σκηνής? ??? 

Αν η θεα 6 keyboards σε ενα Prog Rock live προκαλει...συγχυση σε καποιον ακροατη, μαλλον σε λαθος live εχει παει... ;D

 

 

Κατ' αρχάς: σε jazz festival συμμετείχαν. You know about jazz festival?  :P

Την επόμενη απ' αυτούς, έκλεισε το festival το τρίο του Τρανταλίδη: Γιώργος Τρανταλίδης ντραμς, Γιώτης Σαμαράς κιθάρα και Γιώργος Κοντραφούρης χάμοντ. Θα μού πεις: άλλη μουσική; Συμφωνώ! Αλλά το groove που έβγαζαν δεν θα μπορούσαν να το αντικαταστήσουν ούτε 45 πλήκτρα μαζί σε μια σκηνή.

 

Νομίζω δηλ, ότι μερικές φορές χάνουμε την ουσία. Η ουσία είναι αυτό που έκανε ο Κοντραφούρης: έμεινε σε κάποια φάση μόνος του μ' ενα Nordic χάμοντ και νόμιζες ότι το κτήριο του νοσοκομείου που ήταν δίπλα θα γκρεμιζόταν πάνω σου απ' το groove. Παίζει και η εμπειρία ρόλο και το παίξιμο που κάνεις. Όλα παίζουν...

 

(waterfall τη γνώμη μου λέω... δες τους και εσύ live και μετα συζητούμε. δεν 'αποικληρώνω' τα παιδιά. προς Θεού... φοβεροί μουσικοί! (ε ίσως λίγο ο drummer θέλει δουλίτσα παραπάνω και δέσιμο με τον μπασίστα) )

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You know about jazz festival?  :P

Οχι, για πες μου, τ'ειν' τουτο??.... :o

 

Την επόμενη απ' αυτούς, έκλεισε το festival το τρίο του Τρανταλίδη: Γιώργος Τρανταλίδης ντραμς, Γιώτης Σαμαράς κιθάρα και Γιώργος Κοντραφούρης χάμοντ. Θα μού πεις: άλλη μουσική; Συμφωνώ!

Ε ναι θα στο πω, να μη στο πω?

Συγκρινεις ανομοια μουσικα ειδη, το εχεις καταλαβει?

Εσυ τωρα ψαχνεις να βρεις...groove στους Ciccada? Τι σχεση εχει ενα Prog Rock group σαν τους Ciccada με ενα Jazz Organ Trio? ::)

 

Αλλά το groove που έβγαζαν δεν θα μπορούσαν να το αντικαταστήσουν ούτε 45 πλήκτρα μαζί σε μια σκηνή.

Καλα μη βαλεις και στοιχημα....

 

Νομίζω δηλ, ότι μερικές φορές χάνουμε την ουσία.

Που ειναι ποια ακριβως?

 

...έμεινε σε κάποια φάση μόνος του μ' ενα Nordic χάμοντ και νόμιζες ότι....

Το "Nordic χάμοντ" ηταν ενα Nord Organ της Clavia (το C2 μαλλον...) 8)

 

Κατα τα αλλα, δεν φταινε οι Ciccada που δεν βγαζουν...groove, αλλα το γεγονος οτι σου αρεσει τοσο πολυ το Prog Rock οσο εμενα ο Θανος Πετρελης.... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ τωρα ψαχνεις να βρεις...groove στους Ciccada?

 

Απ' τα πολλά που ξέρεις περί μουσικής, έπρεπε να ήξερες ότι οτιδήποτε πρέπει να γκρουβάρει (με διαφορετικό τρόπο το καθένα, σίγουρα πρέπει να γκρουβάρει). Αν δεν γκρουβάρει, πέτα το καλύτερα.

 

Κατα τα αλλα, δεν φταινε οι Ciccada που δεν βγαζουν...groove, αλλα το γεγονος οτι σου αρεσει τοσο πολυ το Prog Rock οσο εμενα ο Θανος Πετρελης.... :P

Α δηλ. για να καταλάβω (εμένα που δεν μ' αρέσει το prog rock καθόλου 8)): επειδή δε μού άρεσαν οι Ciccada σε ένα live που τους είδα (σερνόντουσαν περισσότερο και απ' την κάμπια), πάει να πει ότι δεν μ' αρέσει το prog rock? Ωραίος συλλογισμός.  :)

 

Waterfall, με όλο το σεβασμό, μάθε να διαφωνείς με κάποιον. Μπορεί να γίνει πολιτισμένα και όμορφα. Το να βγεις από πάνω, δεν βοηθάει σε κάτι. Έχεις την άποψή σου (όποια και αν είναι), έχω τη δική μου. Το "σου αρεσει τοσο πολυ το Prog Rock οσο εμενα ο Θανος Πετρελης" με φέρνουν αντιμέτωπο με γυμνασιακά μου χρόνια. Με συγχωρείς αν το θεωρείς προσβολή αυτό. Μόνο προσβλητικά και ειρωνικά, δεν το λέω.  :)

 

Καλό σου απόγευμα.

 

 

 

 

 

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε και στο στούντιο πετάνε.

 

Θα συμφωνήσω. Το είδος που παίζουν απαιτεί άριστη απόδοση και αυτή δεν την άκουσα ούτε στο δίσκο, που ειδικά στα ρυθμικά μέρη μου ακούγεται σφιγμένος (δεν κυλάει ρε παιδί μου). Δεν λέω ότι είναι για πέταμα οι άνθρωποι, απλώς αυτό που κάνουν είναι υπερβολικά φιλόδοξο για τις δυνατότητές τους, και αυτό πάντοτε ενοχλεί τον ακροατή.

 

ΕΔΙΤ/ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Άκουσα και τα άλλα δύο βίντεο του Panosprog. Μου άρεσαν οι Luup. Έχουν μια μουσικότητα που δεν την ακούω στους Ciccada.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου