Προς το περιεχόμενο

Πως θα βαψω με nitro και τι θα χρειαστω?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί δεν του τι λές? :D

 

 

Αλήθεια...γιατί νίτρο?...ειδικά σε Precision

Γιατί για να ξεκινήσει να ασχολείται με νιτρο πρέπει να είναι σίγουρος ότι θέλει να περάσει αυτό "βάσανο" μην τα γράφουμε τζάμπα (και δεν τα πάω καλά με το πληκτρολόγιο)

 

Παρεμπιπτόντως marathon σου είχα στείλει ένα mail για τα decals αλλά δεν μου είχες απαντήσει. Ελπίζω να το έλαβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειναι εξαιρετικα ευφλεκτη γι αυτο δεν στελνουν.

 

Τωρα, απ οσα καταλαβα τα βηματα ειναι 1) περασμα με καποιον filler και τριψιμο με ντουκοχαρτα 180 & 220, οσο ποιο πολλες φορες γινει αυτη η διαδικασια τοσο το καλυτερο αποτελεσμα 2) βαφη με χρωματισμενο nitro lacquer σε spray (που θα το βρω αυτο ειναι αλλο καπελο!), επισης οσο ποιο πολλες φορες γινεται και 3) γυαλισμα με #400, #600, #800, #1000, #1200, #1500 & #2000 γυαλοχαρτο. Με 400αρι μεχρι να γινει μια ματ ομοιομορφη επιφανεια και μετα σιγα σιγα με τα αλλα νουμερα μεχρι να γυαλισει. Επισης απ οτι καταλαβα δεν θελει καθολου βιασυνες, 1 με 2 χερια την μερα το πολυ, στεγνωμα ολη νυχτα, τριψιμο και παλι το ιδιο (το στεγνωμα μεταξυ του 2 και του 3 μαλλον πρεπει να ειναι 4-5 μερες).

 

Ευχηθειτε μου καλη τυχη και αν καποιος ξερει που θα βρω τα υλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

ξερεις για ποιο λογο κανουμε τριψιμο με γυαλοχαρτο σε καθε στρωση ? δεν ειναι σωστο αυτο που λες....."οσες πιο πολλες φορες τοσο το καλυτερο"

το παν ειναι η υπομονη και θα σου βαλω +100000000000000000000000 οπως το ειπες και εσυ....

αλλα να κανεις τις διαδικασιες στα τυφλα μην ξεροντας για ποιο λογο κανεις το καθετι καλυτερα αστο στην ακρη προς το παρων  ;)

φιλικα ετσι μην με παρεξηγησεις......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν παρεξηγω...

 

Απ οσα καταλαβα, οι πολλες στρωσεις σου δινουν μια επιφανεια παρα πολυ λεια και χωρις πορους. Τωρα αν δεν το καταλαβα σωστα ουτε και ως εδω, ισως και να το αφησω καλυτερα...

 

Βρηκα και ενα παλαιοτερο post του αγαπητου alderboy, μονο που εκεινος χρησιμοποιει βερνικια νερου. Υποθετω οτι ακολουθοντας την ιδια διαδικασα θα φτασω στο επιθυμητο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι θα βάψεις παραδοσιακά...με κομπρεσέρ και πιστόλι. Σπρέυ νίτρο, λίγο δύσκολο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δεν παρεξηγω...

 

Απ οσα καταλαβα, οι πολλες στρωσεις σου δινουν μια επιφανεια παρα πολυ λεια και χωρις πορους. Τωρα αν δεν το καταλαβα σωστα ουτε και ως εδω, ισως και να το αφησω καλυτερα...

κοιτα.........καθε στρωση που περνας την ξανατριβεις με γυαλοχαρτο για να κανει μια αιχμηρη επιφανεια ουτως ωστε να κατσει καλυτερα η επομενη στρωση.......

να σου δωσω ενα παραδειγμα γιατι και εγω οτι κανω το κανω εμπειρικα και εχοντας δει απο κοντα πολυ καλους κατασκευαστες μουσικων οργανων

αν π.χ. εσυ εχεις φτασει στο σημειο να βαψεις με βερνικι.....περνας το πρωτο χερι.....το σωμα εχει αποκτησει μια πολυ λεια επιφανεια το αποτελεσμα ομως δεν ειναι το επιθυμητο γιατι πολυ απλα ας πουμε δεν γυαλιζει αρκετα.....ΑΝ πας εκεινη την ωρα (ή μετα απο πολλες ωρες ) να ξαναβαλεις βερνικι χωρις να το εχεις τριψει με το εκαστοτε γυαλοχαρτο.....τοτε το βερνικι θα απλωθει σε λεια επιφανεια με αποτελεσμα να "γλυστρισει" επανω στην προηγουμενη στρωση και να τα κανεις οπως λεμε και στο χωριο μου ροϊδο  ;D

γι'αυτο λοιπον πρεπει να το τριψεις ωστε να βρει η επομενη στρωση grip και να κρατηθει επανω της κ.ο.κ.

 

βεβαια εγω μιλησα για βερνικι αλλα την γενικη ιδεα πιστευω την επιασες (αν εχω κανει καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσουν)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι θα βάψεις παραδοσιακά...με κομπρεσέρ και πιστόλι. Σπρέυ νίτρο, λίγο δύσκολο...

 

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=&action=page&group_id=10000011&lang=EN

Αυτοι σε spray πουλανε και οντως στελνουν Ελλαδα.

 

κοιτα.........καθε στρωση που περνας την ξανατριβεις με γυαλοχαρτο για να κανει μια αιχμηρη επιφανεια ουτως ωστε να κατσει καλυτερα η επομενη στρωση.......

να σου δωσω ενα παραδειγμα γιατι και εγω οτι κανω το κανω εμπειρικα και εχοντας δει απο κοντα πολυ καλους κατασκευαστες μουσικων οργανων

αν π.χ. εσυ εχεις φτασει στο σημειο να βαψεις με βερνικι.....περνας το πρωτο χερι.....το σωμα εχει αποκτησει μια πολυ λεια επιφανεια το αποτελεσμα ομως δεν ειναι το επιθυμητο γιατι πολυ απλα ας πουμε δεν γυαλιζει αρκετα.....ΑΝ πας εκεινη την ωρα (ή μετα απο πολλες ωρες ) να ξαναβαλεις βερνικι χωρις να το εχεις τριψει με το εκαστοτε γυαλοχαρτο.....τοτε το βερνικι θα απλωθει σε λεια επιφανεια με αποτελεσμα να "γλυστρισει" επανω στην προηγουμενη στρωση και να τα κανεις οπως λεμε και στο χωριο μου ροϊδο  ;D

γι'αυτο λοιπον πρεπει να το τριψεις ωστε να βρει η επομενη στρωση grip και να κρατηθει επανω της κ.ο.κ.

 

βεβαια εγω μιλησα για βερνικι αλλα την γενικη ιδεα πιστευω την επιασες (αν εχω κανει καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσουν)

 

Αυτο το γνωριζω, τριβω για να πιασει η επομενη φορα, κι οσες πιο πολλες φορες το κανω, τοσο πιο ομοιομορφα λεια επιφανια θα εχω, thnx παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarsupplies.nl/index.php?item=&action=page&group_id=10000011&lang=EN

Αυτοι σε spray πουλανε και οντως στελνουν Ελλαδα.

Είχα αγοράσει παλιά από αυτούς ένα νίτρο σπρεύ λούστρο...αλλά ξανατσεκάρισε εάν στέλνουν σήμερα γιατί την επόμενη φορά που προσπάθησα να ξανααγοράσω δεν στέλνανε.

Εάν όντως στέλνουν, πάρε από αυτούς και sealer και λούστρο σε σπρέυ...στείλε τους ένα mail και ρώτα τους τι είναι συμβατό.

 

ΥΓ. ΚΑΝΕΝΑ σπρέυ δεν είναι σαν τις παραδοσιακές "μπιστολάτες" βαφές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν το μπιστολι δεν εχει... ;D

 

Αλλα βλεπω οτι θα μου βγουν 70 με 80 ευρω μαζι με τα μεταφορικα (και με αμφιβολο αποτελεσμα). Σε αυτα και μεχρι τα διπλασια λεφτα εχω βρει μαστορες να μου την κανουν την δουλεια (με μαλλον καλυτερα αποτελεσματα). Μηπως να το ξανασκεφτω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ που πας να μπλέξεις; Το νίτρο δεν είναι η χαρά της δημιουργίας, είναι η χαρά του μαζοχισμού. Στο μάστοραααα....

(Και γιατί νίτρο; Για να χαλάει πιο εύκολα; Εκτός και αν πας για ρελικιά.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου