Προς το περιεχόμενο

Πως θα βαψω με nitro και τι θα χρειαστω?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mην το κανεις....(ειδικα εαν δεν εχεις κομπρεσερ,πιστολια και τα σχετικα).Aπο οτι καταλαβαινω δεν εχεις καταλαβει που πας να μπλεξεις...Το βερνικωμα ειναι μια επιπονη και λεπτομερης εργασια.Εχω χαλασει δυο κιθαρες ετσι :'(.Εαν παρολα αυτα επιμενεις καντο με πολυουρεθανη δυο συστατικων και οχι με νιτρο...Ετσι κι αλλιως δεν νομιζω να πιστευεις και εσυ οτι τα ξυλα μιας ηλεκτρικης κιθαρας αναπνεουν? ;)..Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα πνευμονια που ειναι?  ;D

Οχι, δεν εχω τετοιο κολλημα, θελω το μπασο να το κανω λιιιγο πιο vintage απο αυτα που εχω ειχα μεχρι τωρα. Anyway, μαλλον θα το δωσω σε αλλον που ξερει καλυτερα γιατι δεν το χω και πολυ με τα βαψιματα, ας ειναι. Θα κανω ολα τα υπολοιπα.  ;)

Και για να παρετε μια ιδεα τι θελω φτιαξω:

dv020jpgjumbo511249839b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα.........καθε στρωση που περνας την ξανατριβεις με γυαλοχαρτο για να κανει μια αιχμηρη επιφανεια ουτως ωστε να κατσει καλυτερα η επομενη στρωση.......

να σου δωσω ενα παραδειγμα γιατι και εγω οτι κανω το κανω εμπειρικα και εχοντας δει απο κοντα πολυ καλους κατασκευαστες μουσικων οργανων

αν π.χ. εσυ εχεις φτασει στο σημειο να βαψεις με βερνικι.....περνας το πρωτο χερι.....το σωμα εχει αποκτησει μια πολυ λεια επιφανεια το αποτελεσμα ομως δεν ειναι το επιθυμητο γιατι πολυ απλα ας πουμε δεν γυαλιζει αρκετα.....ΑΝ πας εκεινη την ωρα (ή μετα απο πολλες ωρες ) να ξαναβαλεις βερνικι χωρις να το εχεις τριψει με το εκαστοτε γυαλοχαρτο.....τοτε το βερνικι θα απλωθει σε λεια επιφανεια με αποτελεσμα να "γλυστρισει" επανω στην προηγουμενη στρωση και να τα κανεις οπως λεμε και στο χωριο μου ροϊδο  ;D

γι'αυτο λοιπον πρεπει να το τριψεις ωστε να βρει η επομενη στρωση grip και να κρατηθει επανω της κ.ο.κ.

 

βεβαια εγω μιλησα για βερνικι αλλα την γενικη ιδεα πιστευω την επιασες (αν εχω κανει καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσουν)

 

ΛΑΘΟΣ

 

Όταν έχεις ρίξει Nitro δεν τρίβεις ανάμεσα στα χέρια εκτός και εάν έχεις τρεξίματα ή πολύ τραχειά επιφάνεια. Κάθε χέρι nitro ενώνεται/λιώνει (melting) με το επόμενο γιατι πολύ απλά υπάρχει ο διαλύτης.

 

Αυτό που περιγράφεις γίνεται με τα βερνίκια 2 συστατικών διότι δεν υπάρχει χημική ανάμιξη μεταξύ των χεριών οπότε χρείαζεται μηχανική δύναμη (τριβή) που δημιουργείται με το αποχαρτάρισμα. Κοινώς τρίψιμο με 320 ή 400αρι γυαλόχαρτο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μπορεις να προμηθευτεις βερνικι νιτροκυτταρινης και απο εδω.Υπαρχουν Ελληνικες εταιρειες χρωματων που εχουν και νιτρο αρκει να ψαξεις η κατοπιν παραγγελιας γιατι τωρα πια δεν πολυχρησιμοποιειται.Υπολογισε 1-2 κιλα για το τελικο και ενα κιλο για το primer με 10-12 ευρω στο κιλο συν τους διαλυτες.Ειναι σχετικα μαλακο βερνικι και ταιριαζει κυριως σε ακουστικα οργανα, σε ηλεκτρικο μπασο δεν θα δες σχεδον καμμια διαφορα στον ηχο παρα μονο στο  vintage look.Οδηγιες ψαξε στα βερνικια behlen απο Αγγλια η και στον stewmac, θελει αρκετη δουλεια αλλα αξιζει τον κοπο.Οκτωβρη , Νοεμβρη ειναι καλη εποχη γιατι ειναι δροσερα αλλα μακρια απο υγρες μερες.Μπορει να χρειαστεις και καποιο υλικο για τους πορους των ξυλων μην ανησυχεις υπαρχουν ολα στο εμποριο δεν χρειαζεται να τα χρυσοπληρωνεις απο το internet.An θελεις οτιδηποτε ευχαριστως να σου εξηγησω αλλα δεν γραφω συχνα στο noiz

.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισε 1-2 κιλα για το τελικο και ενα κιλο για το primer με 10-12 ευρω στο κιλο συν τους διαλυτες.

ΔΥΟ ΚΙΛΑ;  :o :o :o

Αυτοκίνητο θα βάψεις; Ενα τεταρτάκι και πολύ είναι...

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ πιθανο να χρειαστεις πανω απο κιλο για το βερνικι, η συσκευασια που εγω χρησιμοποιω δεν εχει λιγοτερο απο κιλο!

Μην ξεχνας οτι για το τελικο αποτελεσμα και για να πετυχεις απολυτα γυαλιστερο αποτελεσμα θα χρειαστεις τριψιμο με αλοιφες οποτε για να μην κανεις λαθος και στο τελος πιασεις ξυλο θα χρειαστεις συνολικα 10-12 χερια !

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συσκευασια που εγω χρησιμοποιω δεν εχει λιγοτερο απο κιλο!

Το παραπάνω είναι σωστό. Σε πολλά χρωματοπωλεία πάντως, σου πουλάνε

και μικρότερη ποσότητα αν το ζητήσεις.  ;)

Δυο κιλά βερνικού πάντως με τα διαλυτικά  και το σκληρυντή

περισσεύουν για ένα ολόκληρο αυτοκίνητο!

Για το γυάλισμα θα χρειάστει ενα ντουκόχαρτο p2000 ένα τακάκι και αλοιφή

εφόσον δεν έχει τρεξίματα και σκόνες. Το τεταρτάκι φτάνει και περισσεύει,

εκτός να έχει σκοπό να το γυαλίσει με ράσπα!  ;D ;D ;D

Υποθέτω ότι ο φίλος έχει ξαναπιάσει πιστόλι και ότι δεν έχει σκοπό

να βάψει με ρολό...

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ

 

Όταν έχεις ρίξει Nitro δεν τρίβεις ανάμεσα στα χέρια εκτός και εάν έχεις τρεξίματα ή πολύ τραχειά επιφάνεια. Κάθε χέρι nitro ενώνεται/λιώνει (melting) με το επόμενο γιατι πολύ απλά υπάρχει ο διαλύτης.

 

Αυτό που περιγράφεις γίνεται με τα βερνίκια 2 συστατικών διότι δεν υπάρχει χημική ανάμιξη μεταξύ των χεριών οπότε χρείαζεται μηχανική δύναμη (τριβή) που δημιουργείται με το αποχαρτάρισμα. Κοινώς τρίψιμο με 320 ή 400αρι γυαλόχαρτο   

εγω μιλησα Εμφανως για "βερνικι" και ΟΧΙ για νιτρο ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου