Προς το περιεχόμενο

Συνθέτες-Στιχουργοί Millionaires


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά' date=' συμφωνώ, απλά τονίζω το ότι όταν μπαίνεις σε εμπόριο, εκ των πραγμάτων είσαι προϊόν. Αλλιώς μη μπαίνεις. Η μουσική είναι τέχνη φυσικά, όμως όταν τη βγάζεις σε cd και την πουλάς, ή ζητάς λεφτά για να έρθουν να σε ακούσουν τότε κάνεις εμπόριο όχι τέχνη :)

 

Edit: για σαφήνεια: Η μουσική είναι τέχνη. Η πώλησή της είναι εμπόριο. That sums up my opinion :)[/quote']

 

Ακριβως!!!

 

Υπαρχουν ανθρωποι (Αμερικη μερια) που χρηματοδοτουν ακομα και την mini περιοδεια του στην Ευρωπη μονο και μονο για να τους ακουσουν 10 ανθρωποι που γουσταρουν τη μουσικη... Που μοιραζονται την ιδια τρελα για μουσικα ιδιωματα.....

 

Οσο για CD? Ανεξαρτητη παραγωγη με προσωπικη πρωτοβουλια για τη προωθηση και διανομη.

 

Μιλαω συχνα με αυτο το συγκροτημα που φερνω παραδειγμα. Δεν ειναι γνωστοι. Ειδικα αμα δεν ακους το στυλ τους. 60's psych garage παιζουν και θα ειναι στην Αθηνα τη 2η εβδομαδα του Νοεμβρη.

Τη πρωτη φορα που ηρθαν επαιξαν Αθηνα, Βολο, Λαρισα, Θεσσαλονικη και σε αλλο ενα μερος που δε θυμαμαι.

 

Υπενθυμιζω... Ηρθαν απο απο το Los Angeles και παιξαν σε αυτες τις πολεις το ειδος που σας ειπα... Ηρθαν για να μιλησουν με εμενα ,και τον καθενα, να μαθουν τι πιστευω για τη μουσικη τους... Ποσο πρεπει να αγαπανε αυτο που κανουν? ΠΟσο να το υποστηριζουν? Και αυτοι και εκεινοι που ασχοληθηκαν με την περιπτωση τους? Και ασχολουνται ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Edit: για σαφήνεια: Η μουσική είναι τέχνη. Η πώλησή της είναι εμπόριο. That sums up my opinion :)

 

και στο εμπόριο υπάρχουν μονοπώλια' date=' πυραμίδες, ρυθμίσεις, και κανονικό ελέυθερο εμπόριο με διαφόρους βαθμούς ρυθμιστικής πολιτικής. Αυτή τη στιγμή είμαστε στις πρώτες δύο περιπτώσεις και χρειαζόμαστε ρύθμιση για να φτάσουμε σε μοντέλα πιο αξιοκρατικά σε όλες τις βαθμίδες παραγωγής. Τέλος οι μουσικοί, συνθέτες, ερμηνευτές, μέσα σε αυτό το σχήμα, [b']θα πρέπει[/b] να είναι εργατικά χέρια, ενω τώρα δεν είναι... Τώρα έχουμε ένα σχήμα που ταιριάζει στο οργανωμένο έγκλημα και τη μαφία πιο πολύ, με τους παρατρεχάμενους και τους νονούς. Απο κει προκύπτει αυτή η διαστρέβλωση και γίνεται αυτό που γίνεται, απο το ότι μπλέξαμε τον ιδεαλισμό με το εμπόριο. That sums up my opinion

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, μα αυτό φυσικά και υπάρχει, είναι "η υπέρβαση" που λέει κι ο Μικρούτσικος :lol: Απλά αυτό δεν είναι ουσιαστικά μέρος της αγοράς, είναι hobby ;) Αν κάποιος υποστηρίζει κάτι και βάζει λεφτά που δε θα βγάλει ε αυτό είναι κάτι που το κάνει επειδή του αρέσει, δε μπορούμε να το πούμε επάγγελμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο εμπόριο υπάρχουν μονοπώλια' date=' πυραμίδες, ρυθμίσεις, και κανονικό ελέυθερο εμπόριο με διαφόρους βαθμούς ρυθμιστικής πολιτικής. Αυτή τη στιγμή είμαστε στις πρώτες δύο περιπτώσεις και χρειαζόμαστε ρύθμιση για να φτάσουμε σε μοντέλα πιο αξιοκρατικά σε όλες τις βαθμίδες παραγωγής. Τέλος οι μουσικοί, συνθέτες, ερμηνευτές, μέσα σε αυτό το σχήμα, [b']θα πρέπει[/b] να είναι εργατικά χέρια, ενω τώρα δεν είναι...

 

Α, ναι, το ότι το εμπόριο εδώ επιδέχεται βελτιώσεως έτσι είναι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζει απο αυτο......

 

Κάτσε' date=' ένα λεπτάκι, κάτι δεν κατάλαβα. Ήρθε από την Αμερική να παίξει 5 live σε 100 άτομα συνολικά και έβγαλε λεφτά και αυτός και αυτός που τον έστειλε και αυτός που διοργάνωσε το live; Απλά από το παρακάτω υπέθεσα ότι εννοούσες ότι κάποιος κάνει την όλη φάση επειδή το θέλει, και ότι ουσιαστικά ξοδεύει καιδεν κερδίζει από αυτό.

 

Υπαρχουν ανθρωποι (Αμερικη μερια) που χρηματοδοτουν ακομα και την mini περιοδεια του στην Ευρωπη μονο και μονο για να τους ακουσουν 10 ανθρωποι που γουσταρουν τη μουσικη...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι, το ότι το εμπόριο εδώ επιδέχεται βελτιώσεως έτσι είναι :)

 

ε αυτό λέω κι εγώ, αλλά μάλλον όταν σου έλεγα οτι δεν είναι έτσι κατάλαβες οτι εννοώ οτι δεν είναι καθόλου εμπόριο, ενω εγώ εννοούσα οτι δεν είναι εμπόριο με τους κανόνες που ακολουθεί το εμπόριο νεροχυτών και ειδών υγιεινής :D (νομίζω οτι όλοι συμφωνούμε οτι οι χέστρες τα πάνε πολύ καλύτερα)

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε' date=' ένα λεπτάκι, κάτι δεν κατάλαβα. Ήρθε από την Αμερική να παίξει 5 live σε 100 άτομα συνολικά και έβγαλε λεφτά και αυτός και αυτός που τον έστειλε και αυτός που διοργάνωσε το live; Απλά από το παρακάτω υπέθεσα ότι εννοούσες ότι κάποιος κάνει την όλη φάση επειδή το θέλει, και ότι ουσιαστικά ξοδεύει καιδεν κερδίζει από αυτό.

[/quote']

 

Δεν κανει μονο αυτο.... Δεν ειπα οτι πλουτισε κανοντας 5 live στην Ελλαδα. Ειπα οτι υποστηριζει τη μουσικη του με τον καλυτερο απο τους τροπους που εχω δει γυρω μου....

 

Και αυτο πηρα σαν απαντηση οταν τον ρωτησα αν ειναι πια τοσο δυσκολο να βρει διανομη στην Ευρωπη....

 

"Distribution, yes and no. The thing is ΧΧΧΧΧΧ(band's name) has had very little publicity. So no one knows about it in the industry. So we're in the process of exposing it. I have never wanted to go to a label with this and I haven't yet. I've seen too many artists get ripped off. But that day may come because it's very difficult to get exposure doing it all yourself. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αξιόμεμπτο όμως είναι το οτι δεν υπάρχει αλλη επιλογή(για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται να ψάξουν από μόνοι τους).Δηλ καλώς να ακούει ο καθένας οτι γουστάρει' date='αλλά πότε συμβαίνει αυτό?Αλλά αυτό που γουστάρει όχι "αυτά που παίζονται".

Γιατί έχω πάρει πολλούς σκύλους αμετανόητους και δεν τους χάλασε καθόλου η μουσική που ακούω.Μάλιστα οι περισσότεροι ήταν σίγουροι οτι κάπου την ξέρουν και δήλωναν έκπληξη με το οτι έχω βρει αυτά τα κομμάτια.[/quote']

 

Ακριβώς τα λόγια του δασκάλου μου, σε μια κουβέντα που είχαμε την περασμένη Παρασκευή...

 

Μπορεί να φανεί άσχετο, αλλά θα το πω...

Μακάρι να ζούσαμε στο εξωτερικό, σε μια χώρα πραγματικά ανεπτυγμένη, χωρίς μεταπολεμικά σύνδρομα (βλέπε "να πάρουμε ένα σπίτι, ένα οικόπεδο και γενικά ό,τι προλάβουμε") κι ας ερχόμασταν στην κατά τα άλλα Π-Α-Ν-Ε-Μ-Ο-Ρ-Φ-Η Ελλάδα για διακοπούλες κάνα-δυο μήνες το χρόνο.

 

Και για να κλείσω το (ίσως) off-topic μου... Παραθέτω ένα διάλογο όπως μου'ρχεται τώρα...

 

-Τι κάνεις στη ζωή σου;

 

-Είμαι μουσικός...

 

-Α... Και τι κάνεις για να ζήσεις;

 

-...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου