Προς το περιεχόμενο

Συνθέτες-Στιχουργοί Millionaires


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κανει εντυπωσει που υπαρχουν συνθετες-στοιχουργοι οι οποιοι

εχουν λυσει το οικονομικο τους προβλημα δια βιου μην εχοντας πραγματικα δωσει κατι το αξιολογο στην μουσικη σκηνη αυτης της χωρας.

 

Βλεπε τον κατα τα αλλα συμπαθη Φοιβο ο οποιος εχει αναγαγει την σκυλουλε στοιχογραφια σε επιστημη και μεγα μπιζνες.

 

Μα θα μου πειτε μαγκια του, ναι αλλα υπαρχει ενα αλλα.

Τι καθεστε εσεις και σκοτωνεστε να παραγετε ποιοτικη μουσικη οταν με αυτην σπανια θα μπορεσετε να εξασφαλισετε τα προς το ζειν και το μονο που θα σας μεινει ειναι η ικανοποιηση της δημιουργιας?

 

Και τελικα αυτη ειναι η πορια του καθε μουσικου? Να καταληγει να παιζει ακορντα με την λες πολ του σε σκυλαδικο της εθνικης?

 

Εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να γινει δεν ξερω βρεστε το πριν ειναι αργα γατι η ΝΕΟΣΚΥΛΟΠΟΠ μουσικη σκηνη μεγαλωνει ολο και περισσοτερο και τα πλοκαμια της θα μας πνιξουν.

 

Μεχρι τοτε θα τριζουν τα κοκκαλα του καθε μεγαλου στιχουργου-συνθετη που εγραψε με την πορεια του τις χρυσες σελιδες της ελληνικης δισκογραφιας Βαμβακαρης,Τσιτσανης,Παπαιωανου.. και πολλοι αλλοι.

 

Αυτους τους οποιους εγω χαρακτιριζω οι "ροκαδες" της εποχη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και τελικα αυτη ειναι η πορια του καθε μουσικου? Να καταληγει να παιζει ακορντα με την λες πολ του σε σκυλαδικο της εθνικης?

 

Όχι βέβαια! Δεν έχουν όλοι les paul........ :lol:

 

Εμένα πάντως η γνώμη μου είναι ότι ο Φοίβος είναι πολύ ταλαντούχος σε αυτό που κάνει, το οποίο ασχέτως με το τι λένε πολλοί δεν είναι κάτι εύκολο. Δεν ακούω γενικώς αυτή τη μουσική, αλλά οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι έχει μεγάλο ταλέντο στο να γράφει catchy κομάτια, το οποίο ΔΕΝ είναι κάτι εύκολο. Για εμένα τουλάχιστον. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο απλό να γράψω ένα πολύ περίπλοκο κομάτι (prog) παρά αυτό. Αυτό που όντως είναι πιο δύσκολο, και θέλει τεράστιο ταλέντο για να το κάνεις είναι το να γράφεις περίπλοκα κομάτια, με αλλαγές, μετατροπίες κλπ κλπ κλπ τα οποία να ακούγονται λογικά και "εύκολα". Το group που εγώ ξέρω να το έκανε αυτό με καταπληκτική ακρίβεια και ευκολία ήταν οι Queen.

 

Τέλος πάντων, πέραν όλων αυτών, κι εγώ θα ήθελα στην Ελλάδα να υπήρχε μια πραγματικά δυναμική rock (με τη γενικότερη έννοια, περικλείοντας και pop/rock και metal) σκηνή, αλλά αυτό έχει να κάνει με πολλά κατά τη γνώμη μου. Γιατί ποιο ήταν το τελευταίο πραγματικά μεγάλο συγκρότημα που βγήκε από την Ελλάδα; Φυσικά αυτά τα πράγματα είναι αλληλένδετα, απλά θέλω να πω ότι πιστεύω φταίει και το ότι δεν έχουμε world class acts που θα τράβαγαν τον κόσμο στη σκηνή αυτή. Είναι απίστευτο ότι ποτέ δε βγήκε ένα πραγματικά μεγάλο (εμπορικά) group από την Ελλάδα. Φταίει και το ότι οι δισκογραφικές δεν ασχολούνται με το να προωθήσουν κάποιον για πραγματική διεθνή καριέρα, καθ'ότι διεθνής καριέρα εδώ σημαίνει "παίζω στους έλληνες στην αμερική, μπράααααααβο μου". Και φυσικά είναι και το ότι ο κόσμος μεγαλώνει με αυτά τα ακούσματα. Προσωπικά ας πούμε λατρεύω το Χατζιδάκη, αλλά είναι προφανές ότι όταν βγαίνει να διασκεδάσει κάποιος θέλει να ακούσει καινούρια γενικώς πράγματα, ή/και πράγματα χαρούμενα και όχι και πολύ περίπλοκα. Ε, με δυο λόγια pop. Τώρα το αν η pop αυτή (ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ) θα είναι Βανδή, Κοκκίνου, Τσαλίκης ή Madonna, Queen, U2 είναι άλλο θέμα, ή μάλλον είναι ΤΟ θέμα. Και εδώ έρχονται τα γνώριμα ακούσματα, το τι προσφορά υπάρχει, το τι μαγαζιά παίζουν γενικώς, το θεωρείται κυριλέ, το πού πάνε οι γκόμενες/γκόμενοι κλπ. Και προφανέστατα το τι σπρώχνεται από τις διάφορες εταιρίες.

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι η μόνη πιθανότητα να αλλάξει η όλη κατάσταση θα έίναι αν εμφανιστεί ένα πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ group από την Ελλάδα, με προοπτικές παγκόσμιας καταξίωσης. Αυτά για το rock. Για πιο "ποιοτική" Ελληνική μουσική τώρα, δεν έχω σκεφτεί το θέμα τόσο ώστε να δικαιούμαι να πάρω αυστηρή θέση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, η νέα ελληνική σκυλοπόπ, τουλάχιστον στο είδος της βελτιώνεται. Καμμία σχέση με αρχες 90ς πχ

 

Απο κει και πέρα, πιστεύω οτι γενικά δεν είναι ισσοροπημένα τα πράγματα στον καλλιτεχνικό κόσμο, καθως τα λεφτά που παίρνουν πολλοί εγχώριοι και εισαγώμενοι καλλιτέχνες, συνθέτες, στιχουργοί, απλώς δεν αντιπροσωπεύουν το έργο που παράγουν αλλά ούτε και την πραγματική ζήτηση που θα υπήρχε χωρίς το μαρκετινγκ και την προώθηση, όποιοι και αν είναι αυτοί. Αντί να έχω ενα μεγασταρ, όσο καλός και ταλαντούχος και να είναι (δεν πιστεύω άλλωστε οτι οι διαφορές των ανθρώπων στο μυαλό και την έμπνευση είναι τόσο μεγάλες, γενικότερα), θα προτιμούσα 3.000 μισθωτούς μουσικούς, που θα δούλευαν και θα δημιουργούσαν τοπικά. Όπως πας στον ηλεκτρολόγο που είναι κοντά σου ένα πράγμα. Πιστεύω θα βγαίναν πολύ περισσότερα πράγματα έτσι, την μηχανική και την επιστήμη την βοηθάει η επικοινωνία, δεν βοηθάει όμως το μουσικό diversity.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να γινει δεν ξερω βρεστε το πριν ειναι αργα γατι η ΝΕΟΣΚΥΛΟΠΟΠ μουσικη σκηνη μεγαλωνει ολο και περισσοτερο και τα πλοκαμια της θα μας πνιξουν.

 

Μεχρι τοτε θα τριζουν τα κοκκαλα του καθε μεγαλου στιχουργου-συνθετη που εγραψε με την πορεια του τις χρυσες σελιδες της ελληνικης δισκογραφιας Βαμβακαρης' date='Τσιτσανης,Παπαιωανου..[/i'] και πολλοι αλλοι.

 

disco αν και γενικα ειμαι αισιοδοξος,οτι και να γινει δεν προκειται να αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ!και τα κοκκαλα ολων αυτων που ειπες θα τριζουν για παντα!τουλαχιστον γιαυτον τον αιωνα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι κατι πρεπει να γινει δεν ξερω βρεστε το πριν ειναι αργα γατι η ΝΕΟΣΚΥΛΟΠΟΠ μουσικη σκηνη μεγαλωνει ολο και περισσοτερο και τα πλοκαμια της θα μας πνιξουν.

 

Μεχρι τοτε θα τριζουν τα κοκκαλα του καθε μεγαλου στιχουργου-συνθετη που εγραψε με την πορεια του τις χρυσες σελιδες της ελληνικης δισκογραφιας Βαμβακαρης' date='Τσιτσανης,Παπαιωανου..[/i'] και πολλοι αλλοι.

 

disco αν και γενικα ειμαι αισιοδοξος,οτι και να γινει δεν προκειται να αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ!και τα κοκκαλα ολων αυτων που ειπες θα τριζουν για παντα!τουλαχιστον γιαυτον τον αιωνα :wink:

 

 

Δυστηχως το εχω καταλαβει και αυτο βεβαια ειναι που με θλιβει.

 

Ομως, οπως λεει και το ριτο ο μη αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετο

ολοι μας μηδενος εξερουμενου εχουμε σηκωσει τα χερακια μας να βαρεσουμε παλαμακια στο μωρο που χορευει το τελευταιο της Βανδη.

 

Τελικα ρε συς μηπως η παρακμη ξεκιναει απο το φουστανι?

 

Ε ρε θα μας καταστρεψουνε αυτες οι γκομενες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε θα μας καταστρεψουνε αυτες οι γκομενες....

 

ακριβως!γιαυτο εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις ολοι λεμε οτι ολες οι γκομενες ειναι για τον..&ουτσο...και μονο γιαυτον :)

αν διαβαζει καμια κοπελα πλακα κανω ε;η οποια κοπελα που το διαβαζει ειναι η εξαιρεση.. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοδιαφωνω αν μου επιτρεπετε.... :roll:

 

Η παρακμη ξεκιναει απο ολους αυτους που το υποστηριζουν ολο αυτο.

 

Συμπεριλαμβανομενων και των κατοχων les paul, που τα κακομοιρα τα παιδια αναγκαζονται να παιζουν στα "σκυλαδικα".

 

 

Εβαλα φιτιλια?..... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοδιαφωνω αν μου επιτρεπετε.... :roll:

 

Η παρακμη ξεκιναει απο ολους αυτους που το υποστηριζουν ολο αυτο.

 

Συμπεριλαμβανομενων και των κατοχων les paul' date=' που τα κακομοιρα τα παιδια αναγκαζονται να παιζουν στα "σκυλαδικα".

 

 

Εβαλα φιτιλια?..... 8)[/quote']

 

ισα ισα πολυ σωστη η αποψη σου!ξερεις ποσες ακομα μπορω να σου που εγω σωστες;ουυυυυ..ειναι απο τα κλασσικα θεματα που δεν βγαινει ακρη αλλα οκ εγω για κανα πλακωμο μεσα ειμαι..πολυ χαρουμενο το βλεπω το κλιμα τις τελευταιες μερες και ξενερωσα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια παρακμή ρε παιδιά?? Παρακμή είναι η προώθηση και τα λεφτά που παίρνουνε! Δεν είναι η μουσική η παρακμή, αυτή ας υπάρχει!

 

Η μουσική οποιουδήποτε είδους είναι απο μόνη της ωραία άλλωστε, απλώς είναι πολύ πιθανό να την τρώνε, όπως παρουσιάζεται, άλλες μουσικές σε ομορφιά...

 

Να το πω κι αλλιώς, ο τυπάς με τη les paul σε ότι αφορά το δικό του κομμάτι, παίζει ένα τάδε ρυθμικό προγκρέσσιον, και μπορεί να το κάνει και ωραία και καλά... άλλο αυτό, και άλλο το οτι η βιομηχανία φτιάχνει πυραμίδες, και δεν αφήνει τη δημιουργικότητα να αναπνέυσει, και επιβάλει ότι γουστάρει καθε φορά, μικρή ποικιλία, μετριότητες, και άμα κάτσει κάτι καλό.... σε αυτό φταίει το οικονομικό μοντέλο όχι οι μουσικοί. ¶μα γινόταν μια διαφορετική ρύθμιση, θα σου λεγα εγώ πως θα αλλάζαν τα πράγματα....

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου