Προς το περιεχόμενο

Συνθέτες-Στιχουργοί Millionaires


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι απο τα κλασσικα θεματα που δεν βγαινει ακρη αλλα οκ εγω για κανα πλακωμο μεσα ειμαι..πολυ χαρουμενο το βλεπω το κλιμα τις τελευταιες μερες και ξενερωσα... :)

 

Χαχαχαχαχαχα. Αντε ρε..... Gotta get some action!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βλεπε τον κατα τα αλλα συμπαθη Φοιβο ο οποιος εχει αναγαγει την σκυλουλε στοιχογραφια σε επιστημη και μεγα μπιζνες.

Για να ειμαι και λιγο ο δικηγορος του διαβολου..Για ενα διαστημα ετοιμαζα καποιες δουλειες για ενα studio, οπου καποιοι "καμμενοι" ερχονταν και ζητουσαν κομματια γνωστα, αλλα χωρις φωνη, στα οποια θα τραγουδουσαν και θα το εστελναν ως demo σε καποιες εταιριες.. Οσες παραγωγες ειχαν σχεση με Φοιβο, "εφευγαν" αμεσως..Η ενορχηστρωση ηταν λογικη, σωστη και παν'απ'ολα ταιριαζε! Δεν ξερω τι κομματια βγαζει ( και προσωπικα δεν τα πολυπηγαινω, αλλα το εκανα για τα χρηματα ), αλλα σαν μουσικος αξιζει παρα πολλα! Αν καποιος ακουσει προσεκτικα παραγωγες απο αλλους "συνθετες" του ειδους, θα διακρινει μεγαλες διαφορες στον ηχο, στην παραγωγη , ακομα και στη συνθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω εχω προσωπικη εμπειρια απο εναν φιλο μου κολλητο ο οποιος μολις τελειωσε με την ηχογραφιση ενος cd. Δουλεια που εγω ξερω με ποσο υδρωτα και κοπο για να φερει σε περας. Ολοι το ξερετε αλλωστε.

 

Τι κιαν χτυπαει τις πορτες στις δισκογραφικες, κανεις δεν ακουει ολοι κουφοι ειναι.

 

Αλλα τι να κανουμε το ροκ δυστηχως δεν ειναι εμπορικο (για τους λογους που προαναφερθηκαμε πριν....)

 

Δεν μπορω να τον κατηγορισω ομως οταν αναγκαστηκε να κανει το μπασιστα σε ακανανομαστο σκυλε μαγαζι, θα ηταν αμαρτια.

Οι μονοι που δεν φταινε ειναι οι μουσικοι

 

Αλλου βρωμαει το ψαρι. Απο το κεφαλι...βλεπε δισκογραφικες. Η μουσικοι βιομηχανια ειναι αυτη κου κιναει τα νηματα...

 

Και οπως ειπε ο φιλος Τακης .....για τον υπολοιπο αιωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεμε ρε παιδια????

 

Δε φταιει ο ιδιος ο μουσικος που παιζει στο σκυλαδικο, γιατι και καλα "το ροκ δεν ειναι εμπορικο" και φταιει η δισκογραφικη?

 

Φταιει για πολλα η δισκογραφικη αλλα, συγγνωμη, δε νομιζω πως φταει γι αυτο.....

 

:roll:

 

Αλλου βρωμαει το ψαρι. Απο το κεφαλι...βλεπε δισκογραφικες. Η μουσικοι βιομηχανια ειναι αυτη κου κιναει τα νηματα...

 

Μου λες τωρα δηλαδη οτι ο μπασιστας στο τελευταιο σκυλαδικο ειναι μαριονετα της πολυεθνικης? Ο φιλος σου στη προκειμενη περιπτωση "προδωσε το ροκ του" επειδη σκοτεινες δυναμεις τον ωθουσαν στη...ρουμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λεμε ρε παιδια????

 

Δε φταιει ο ιδιος ο μουσικος που παιζει στο σκυλαδικο' date=' γιατι και καλα "το ροκ δεν ειναι εμπορικο" και φταιει η δισκογραφικη?

 

Φταιει για πολλα η δισκογραφικη αλλα, συγγνωμη, δε νομιζω πως φταει γι αυτο.....

 

:roll:

 

Αλλου βρωμαει το ψαρι. Απο το κεφαλι...βλεπε δισκογραφικες. Η μουσικοι βιομηχανια ειναι αυτη κου κιναει τα νηματα...

 

Μου λες τωρα δηλαδη οτι ο μπασιστας στο τελευταιο σκυλαδικο ειναι μαριονετα της πολυεθνικης? Ο φιλος σου στη προκειμενη περιπτωση "προδωσε το ροκ του" επειδη σκοτεινες δυναμεις τον ωθουσαν στη...ρουμπα?

 

οχι, επειδη τον ειχε κοψει η λορδα. You know λορδα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταιει για πολλα η δισκογραφικη αλλα, συγγνωμη, δε νομιζω πως φταει γι αυτο.....

 

Όχι κάποια συγκεκριμένη δισκογραφικη, το μοντέλο. Το μοντέλο που λέει έχω 10 καλλιτέχνες προιόντα, κάνω μια πρι-σειλς ανάλυση, και καθορίζω το ιματζ και τι θα βγάλω, προωθώ, αλλά εκμεταλεύομαι και την προώθηση των ανταγωνιστών, (οπότε με συμφέρει να βγάλω ομοειδή με του ανταγωνιστή προιόντα απο κάθε άποψη, όπως η μόδα πχ) όσο περισσότερο γίνεται για αυτά τα προιόντα, σε απίστευτα μεγάλες κλίμακες με τις δυνατότητες που μου δίνουν κυρίως τα περιορισμένα τον αριθμό κανάλια της τηλεόρασης. Έτσι φτιάχνω ένα τεράστιο κοινό για πολύ λίγους καλλιτέχνες, και μάλιστα τους πληρώνω με ποσοστά επι των πωλήσεων, και γενικά όλα δουλευουν με ποσοστά. Μετά καθορίζεται το τι είναι εμπορικό, και κατευθύνεται έτσι η δημιουργεία.

 

Δεν είναι το θέμα αν είναι ροκ ή σκυλάδικο ή το καινούριο είδος που τώρα θα το πούμε μήτσος πχ. Είναι οτι υπάρχει πυραμίδα με πολύ λίγους στην κορυφή, ΤΕΡΑΣΤΙΑ βάση, καμμία ρύθμιση, και μονοπώλιο. ¶μα δεν αλλάξει αυτό, όποιος θέλει να δουλέψει, σε αυτήν την πυραμίδα θα πάει να δουλέψει, του ροκ, του σκυλάδικου, ότι έχει κάτσει ανα εποχή και τόπο. Που αλλού να πάει δηλαδή?? Και τα δίκτυα αν δεν τα ρυθμίζαμε, ακόμα θα είχαμε μόνο τον ΟΤΕ να μας πουλάει ISDN.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση : να μην φταίει κανείς σε τίποτε, διότι δεν υπάρχει τίποτε αξιόμεμπτο. Επειδή εμάς μας τη σβούριξε ότι πρέπει στην Ελλάδα να ακούνε ροκ, σημαίνει ότι έχουμε δίκιο και ότι οι άλλοι είναι κόπανοι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κάποια συγκεκριμένη δισκογραφικη' date=' το μοντέλο. Το μοντέλο που λέει έχω 10 καλλιτέχνες προιόντα, κάνω μια πρι-σειλς ανάλυση, και καθορίζω το ιματζ και τι θα βγάλω, προωθώ, αλλά εκμεταλεύομαι και την προώθηση των ανταγωνιστών, (οπότε με συμφέρει να βγάλω ομοειδή με του ανταγωνιστή προιόντα απο κάθε άποψη, όπως η μόδα πχ) όσο περισσότερο γίνεται για αυτά τα προιόντα, σε απίστευτα μεγάλες κλίμακες με τις δυνατότητες που μου δίνουν κυρίως τα περιορισμένα τον αριθμό κανάλια της τηλεόρασης. Έτσι φτιάχνω ένα τεράστιο κοινό για πολύ λίγους καλλιτέχνες, και μάλιστα τους πληρώνω με ποσοστά επι των πωλήσεων, και γενικά όλα δουλευουν με ποσοστά. Μετά καθορίζεται το τι είναι εμπορικό, και κατευθύνεται έτσι η δημιουργεία.[/quote']

 

 

Life's SHIT, δηλαδη....

 

Και τι θελει τοτε μεσα σε τετοιο σκατοκοσμο ο κακομοιρος μπασιστας? Οχι ο φιλος του disco, δεν ειναι προσωπικο, ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μία άλλη περίπτωση : να μην φταίει κανείς σε τίποτε' date=' διότι δεν υπάρχει τίποτε αξιόμεμπτο. Επειδή εμάς μας τη σβούριξε ότι πρέπει στην Ελλάδα να ακούνε ροκ, σημαίνει ότι έχουμε δίκιο και ότι οι άλλοι είναι κόπανοι;[/quote']

 

ακριβως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου