Προς το περιεχόμενο

Κρίση και δισκογραφικό "ροκ"...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πράγματι, το έχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό (και το "κέφι για να ξεχαστούμε", και την αντιμετώπιση μόλις ακουστούν σε μπαράκι), αν και δεν είναι δόκιμη η φράση "αληθινά επαναστατικοί" - όχι μόνο είναι ανεδαφικό αλλά ακόμη κι αν μπορούσε να καθοριστεί, δεν νομίζω πως θα τους αφορούσε. Μια φορά με είχε πάει παλιά να τους δω στο Mike's Irish Bar ένας φίλος μου που τους ήξερε (πολύ πριν την επιτυχία τους), και μου έδωσαν την εντύπωση πως απολάμβαναν αυτό που έκαναν χωρίς να δίνουν δεκάρα για τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό...

 

Τι κάνει ο "μπάφος" σε ένα τραγούδι... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κατάσταση που περιγράφει (κοροϊδεύει) είναι φυσικά νοσηρή - λιώσιμο και αραλίκι - αλλά αυτό είναι και κλασσικό δείγμα πετυχημένου τραγουδιού: με ένα μόνο στίχο και με κλασσικό feelgood στυλάκι έπιασε τον σφυγμό μιας ολόκληρης γενιάς, έστω χιουμοριστικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγε όμως "τρώω chips και παίζω pro" δε νομίζω να το είχε ακούσει κανείς. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγε όμως "τρώω chips και παίζω pro" δε νομίζω να το είχε ακούσει κανείς. ;)

To jamaican στυλ, που πλασάρουν, δε φημίζεται για την κατανάλωση chips.

Πάντως, σε μια συναυλία τους, που είχα παρεβρεθεί προ 4ετίας, υπήρχε διάχυτο κέφι και καθόλου επαναστατικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To jamaican στυλ, που πλασάρουν, δε φημίζεται για την κατανάλωση chips.

 

Σε αντίθεση με το PRO που είναι το εθνικό παιχνίδι της Jahmekya; :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΗΘΙΝΑ επαναστατικοί κιόλας; Έχω ακούσει καμιά δεκαριά κομμάτια τους, μπορεί να μην έχω εικόνα, αλλά επανάσταση δεν πολυείδα...

 

  Τελος παντων, εξαρταται τι εννοει ο καθενας επαναστατικο. Δεν εννοω κιολας οτι.... αποτελουν δα και απειλη για την εννομη ταξη ;D ;D ;D .... Εξαλλου πως εχει αποδειχτει εδω και 50 χρονια πανω κατω - οσο κι η ιστορια του ροκ - επαναστατικη μπαντα = αντιδραση = ωθηση σε παραβατικοτητα = συμπαθεια και ταυτιση απο το ευρυ κοινο = εμπορικοτητα = αυτοαναιρεση απο την επανασταση.

 

  Για μένα ομως εστω καποιοι στιχοι κατι εκφραζουν... το "δυναμεις του καλου" για παραδειγμα. Οσο για το μπαφο, ειναι οντως επανασταση να λες καταμουτρα δημοσιως κατι που - κακως - αποτελουσε μεχρι προσφατα ισχυροτατο ταμπου. Το γνωστο μπαφοτραγουδο περα απο πιασαρικο ΔΙΚΑΙΑ εγινε σουξε, γιατι εξεφραζε μεν μια κοινωνικη πραγματικοτητα, μονο που κανεις αλλος δεν την περιεγραψε τοσο απλα και με τοσο θρασος!

 

μου έδωσαν την εντύπωση έξυπνα καλοδεμένης και πολύ άνετης μπάντας που απολάμβανε αυτό που έκανε χωρίς να δίνει δεκάρα για τον οποιονδήποτε χαρακτηρισμό...

 

  αυτο εννοουσα κατα βασην....

 

  Τι να πω ρε παιδια? ελπιζω να μη θεωρει κανεις επαναστατη τον πουροκερ Βασιλη Π. για παραδειγμα.... :P :P

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέρθουμε στο νόημα του θρεντ, το αρχικό ερώτημα αφορούσε σε "επαναστάτες" με αντίτιμο, όχι αληθινούς επαναστάτες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγε όμως "τρώω chips και παίζω pro" δε νομίζω να το είχε ακούσει κανείς. ;)

 

Αυτό είναι ακριβώς το θέμα... ότι επειδή είναι spicy έγινε επιτυχία. Αν σκεφτούν να φτιάξουν το "ροκ της κρίσης", εκεί θα ποντάρουν. Κι όταν λέω πως έπιασε το σφυγμό μιας ολόκληρης γενιάς, δεν εννοώ πως το συμμερίζονταν - μπορεί όντως να θεωρούσαν αυτά που λέει δείγμα ύψιστης παρακμής - αλλά ότι απλά καταλάβαιναν με τη μια τι εννοεί. Μετά ή το αντιπαθούσαν ή γελούσαν μαζί του (δεν ξέρω τι θα ήταν σωστό - μάλλον τεράστιο θέμα και όχι για το παρόν θρεντ), μάλλον σε ποσοστά 10% - 90% αντίστοιχα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέρθουμε στο νόημα του θρεντ, το αρχικό ερώτημα αφορούσε σε "επαναστάτες" με αντίτιμο, όχι αληθινούς επαναστάτες.

 

    Εδω εχεις δικιο.... ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι απο μένα, ωραίο θέμα!  :)

Για να επανέρθουμε στο νόημα του θρεντ, το αρχικό ερώτημα αφορούσε σε "επαναστάτες" με αντίτιμο, όχι αληθινούς επαναστάτες.

 

Επειδή το έχω σκεφτεί πολύ τον τελευταίο καιρό έχω καταλήξει σε 2 απαντήσεις, την εξής μια: Το δισκογραφικό συνάφι βλέπει οτι πάει για φούντο οπότε α) δεν επενδύει σε τίποτα καινούριο β) δεν επενδύει σε κάτι που ως "επαναστατικό" ίσως να περνούσε και ως υπέρ της πειρατείας (αφού θα "ήταν" κατά του κεφαλαίου). Άλλωστε πολιτικά φορτισμένη μουσική δεν βγαίνει mainstream πουθενά πια, όχι μονο στην ελλλάδα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου