Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα με Cubase 6!


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, αντιμετοπίζω το εξις προβλημα λοιπον: καθως ηχογραφώ (σε μακbook προ)με την profire 2626 στο cubase6(αυθεντικο*)  καποιες φορές εκει που κανω monitoring (σε ενα καναλι μονο) o ηχος καταστρεφεται τελείως (latency, "καταγρατζουνισμενος" και αλλα τετοια δεν ακουγεται με λιγα λογια) χωρις να πειραξω τιποτα! με καλο buffer size και οχι πολλα pluggins που αλλωτε δουλευει μια χαρα. Προβλημα της καρτας δεν ειναι γιατι αν κάνω monitoring απο το software mixer της ακουγεται τζάμι(οταν περναει στο cubase καταστρεφεται,δεν συνεργαζεται καλα?).. Προβλημα του cubase δε νομιζω, θα θελα βοηθεια σ'αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εμένα μου ακούγεται σαν πρόβλημα αποσυγχρονισμού (sync) του ρολογιού. Στη δική μου περίπτωση που συνέβαινε το ίδιο αλλά με διαφορετικό σέταπ, το πρόβλημα διορθώθηκε με επιστροφή σε παλαιότερους drivers της κάρτας. Θέλω να πω πως ήταν πρόβλημα της κάρτας.

Μήπως να δοκιμάσεις για λίγο να το δουλέψεις με την onboard κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του ρολογιού? externaly clocked που λεει κατι? μια φορα οταν το ειχα ξετικαρει και ξανατικαρει είχε λειτουργησει αλλα μετα που το ξαναδοκίμασα δεν επιασε! (δεν ξερω τι ακριβως κανει αυτο) Ομως η κάρτα κανει κανονικα μονιτορ απ το μιxer της ετσι? ε ναι αν διαλέξω την εσωτερική ειναι οκ, αλλα για την εξωτερικη το προβλημα λύνεται με επανεκκίνηση..(ενοχλητικο χασιμο χρονου) Ποτε στο παρελθον με αλλες καρτες ηχου δεν ειχα παρομοιο πρόβλημα οποτε τωρα να δοκιμάσω για αλλους drivers σιγουρα θα λυθει ετσι? Δεν ξέρουμε τι ακριβώς συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
με καλο buffer size και οχι πολλα pluggins που αλλωτε δουλευει μια χαρα.
Τι σημαίνει αυτό; Μήπως άλλαξες / αναβάθμισες drivers; Δούλευε σωστά για καιρό;

 

του ρολογιού? externaly clocked που λεει κατι? μια φορα οταν το ειχα ξετικαρει και ξανατικαρει είχε λειτουργησει αλλα μετα που το ξαναδοκίμασα δεν επιασε! (δεν ξερω τι ακριβως κανει αυτο)

 

Ναι. Αυτουνουνεναι...  :D Τα προβλήματα ακούγονται σαν να μην συγχρονίζει το clock. Οχι μην το "ξετικάρεις"...

 

Επαναλαμβάνω:

Μήπως να δοκιμάσεις για λίγο να το δουλέψεις με την onboard κάρτα να δεις αν συμβαίνει το ίδιο;

 

Αν δεν συμβαίνει (για τόσο καιρό όσο χρειαστεί) τότε κοίταξε για καλύτερους drivers στην ιστοσελίδα της profire.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως συγχρονιζω το clock?? απο τοτε που την πηρα αλλες φορες ειναι μια χαρα αλλες εκει που γραφω πα8ενει αυτο το πραγμα..

(on board εννοεις την εσωτερικη ετσι?τωρα που το σκεφτομαι δεν μπορεις να κανεις μονιτορινg μ'εκεινη γιατι μικροφωνιζει το εσωτερικο μικροφωνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ για τους driver, αλλά πες μας, έχεις τίποτε άλλο συνδεδεμένο με την κάρτα? Τι άλλες εξωτερικές συσκευές firewire έχεις?

 

Επίσης για το συγχρονισμό οι τιμές του control panel της κάρτας θα πρέπει να συμφωνούν με τις τιμές του εκάστοτε project.

Αυτό σημαίνει ότι αν βάλεις στο control panel της κάρτας 24bit/44.1KHz θα πρέπει το ίδιο να κάνεις και στα properties του project στο cubase.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω αλλες firewire συσκευες μονο φτηνες usb ισα ισα για mixing στο σπιτι! μονο xlr μικροφωνα συνδεω, πχ θυμαμαι να ηχογραφω κιθαρα με 1 μικ και ξαφνικα να παθενει αυτο ο ηχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω αλλες firewire συσκευες μονο φτηνες usb ισα ισα για mixing στο σπιτι! μονο xlr μικροφωνα συνδεω, πχ θυμαμαι να ηχογραφω κιθαρα με 1 μικ και ξαφνικα να παθενει αυτο ο ηχος!

Ωραία, τώρα κοίτα τις ρυθμίσεις που αναφέρω παραπάνω και επίσης αν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησε την on board κάρτα ήχου.

 

Α! Στα In/Out του Cubase, φαίνεται η on board κάρτα?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτην την καρτα ηχου.

 

 

απο τοτε που πηγα στα 7 δεν συμβαινει σχεδον ποτε στο cubase αλλα οταν τρεχω winamp κλπ σχεδον καθε φορα ή θα παραμορφωθει ο ηχος ή θα σταματησει τελειως να ακουγεται.οι πιθανοτητες αυξανονται σχετικα με το αν παιζει wav και γενικοτερα με το ποσο ζοριζεται το pc εκεινη τη στιγμη.στα xp συνεβαινε το αντιθετο αλλα πολυ πιο αραια στο cubase.μπορουσα να δουλεψω ανετα.

 

πιστευω οτι φταιει η firewire pci που εχω καθως ειναι via και οχι texas instruments.

 

μπορει να ειναι και οι drivers....δεν μπορω να φανταστω κατι αλλο...

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα και τους τελευτεους drivers να δοκιμασω.. παντως σε μενα το παθαινει και χωρις να ζωριστει , ειναι πως του κατσει .. θα δω κι αυτο με το κλοκ.. κι εσυ γραφεις πιο πανω για windows, σε mac ος το λειτουργω εγω αλλα θα δειξει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου