Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος "clean" Ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι εντάσεις μου είναι κάτι παραπάνω ίσως από λογικές και θέλω να τις κρατήσω εκεί :!: ΄

 

Όπως πάντα, μία είναι η λύση. Μια βόλτα στην Πάτρα (Στόλλας) και δοκιμάζω όσους αντέχει η τσέπη μου! Και έπειτα αποφασίζω, άλλωστε κινούμαι προς τη "σίγουρη" λύση του Fender, απ'ότι βλέπω....

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εντάξει δεν τρελλαίνομαι για κρυστάλλινα καθαρά, τα θέλω λίγο πιο ζεστά. Οι Victoria για παράδειγμα μου άρεσαν πολύ περισσότερο από τους Fender Twin. Ανοίγοντας τους με την les paul σου έδιναν την εντύπωση οτι όπου να 'ναι ο ήχος ίσα που <σπάει>. Οι Matchless και ειδικά ο chieftain σου δίνει την εντύπωση ότι ακούς μόνο την κιθάρα, σαν να μην παρεμβάλλεται κύκλωμα παρα μόνο ενα πολύ ενδιαφέρον eq μέσω των tone controls και το sustain τους είναι εξωπραγματικό . Οι Hot Rod είναι μάλλον οι χειρότεροι καθαροί που έχω παίξει. Σκέτη λάσπη, καμία ευκρίνεια, ούτε στα χαμηλά τους. Πολύ καλύτεροι μου φάνηκαν οι φθηνοί Laney, αν τους κρατήσεις σε χαμηλές εντάσεις. Τάκη, άκου την les paul με έναν matchless. Δεν θα ξαναπιάσεις στα χέρια σου Fenderοειδές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Οι εντάσεις μου είναι κάτι παραπάνω ίσως από λογικές και θέλω να τις κρατήσω εκεί :!: ΄

 

Όπως πάντα' date=' μία είναι η λύση. Μια βόλτα στην Πάτρα (Στόλλας) και δοκιμάζω όσους αντέχει η τσέπη μου! Και έπειτα αποφασίζω, άλλωστε κινούμαι προς τη "σίγουρη" λύση του Fender, απ'ότι βλέπω....[/quote']

 

 

Πάντως μιας και πειραιώτης κάνε μια βόλτα και απο ιπποκράτους 69 στην αθήνα, στον Κουρμπή. Κάτι θα βρεις κι εκεί από <καθαρούς> ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν τρελλαίνομαι για κρυστάλλινα καθαρά' date=' τα θέλω λίγο πιο ζεστά. [/quote']

 

οκ τοτε θες να με ακουσεις;πηγαινε παιξε με τον bassman 4 x 10 tweed ltd και πες μου μετα πως σου φανηκε.απο οτι καταλαβα τα blackface καθαρα σου ακουγονται πολυ hi-fi ετσι οπως τα λες...

ακουσε τον και θα με θυμηθεις..εκει να δεις ογκος απο τα 4 10ιντσα και "ζεστασια" 8) συγχρονως..αυτος ο ενισχυτης απλα δεν υπαρχει (ειδικα σε σχεση με την τιμη του..1135€ αν θυμαμαι καλα...)

ελπιζω να βρω κανα matchless να την δοκιμασω αλλα δυσκολο... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι τα καλύτερα Fender-style καθαρά που έχω ακούσει έχει (κατά τη ταπεινή μου άποψη) ο Carr Rambler. Τον είχα για κάνα εξάμηνο και για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει (!!!!!) τον έδωσα. :?

 

Πολύ καλά καθαρά αλλά πιό πολύ Marshall-style (πχ Hendrix) έχει και ο Germino Club 40, ουσιαστικά ένας JTM45 με EL34's ή αλλιώς ένας Superbass. Πολύ πολύ γλυκά και "παίρνει" οποιοδήποτε πετάλι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλά, αυτός ο ενισχυτής πραγματικά άλλαξε όλη μου τη νοοτροπία!

 

Τέλος, θα σας πω ότι αν και ακόμα μου φαίνετε πολύ παράξενο, τα περισσοτερα κοπλιμέντα σε live και ηχογραφήσεις τα είχα πάρει με το καθαρό κανάλι του παλιού μου Bogner XTC Classic και ένα Boss DD3 στο effects loop(!!!!!!!!) Πραγματικά ΦΟΒΕΡΟΣ ενισχυτής, 3 super χρήσιμα κανάλια, για αυτόν και τον Rambler κλαίω με μαύρο δάκρυ....

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι τα καλύτερα Fender-style καθαρά που έχω ακούσει έχει (κατά τη ταπεινή μου άποψη) ο Carr Rambler. Τον είχα για κάνα εξάμηνο και για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει (!!!!!) τον έδωσα. :?

 

γαιτι δεν τον αγοραζεις παλι καποια στιγμη; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιας και πειραιώτης κάνε μια βόλτα και απο ιπποκράτους 69 στην αθήνα' date=' στον Κουρμπή. Κάτι θα βρεις κι εκεί από <καθαρούς> ενισχυτές.[/quote']

 

Ναι, είχα μιλήσει με τον Παναγιώτη, περιμένει τους valvetech, αλλά κι αυτός είναι περίεργος να τους ακούσει μου είπε και δεν ξέρει τί ακριβώς περιμένει εκτός από πολύ καλή κατασκευή σε τιμές κάτω από 1500€. Οπότε αναμένουμε...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι τα καλύτερα Fender-style καθαρά που έχω ακούσει έχει (κατά τη ταπεινή μου άποψη) ο Carr Rambler. Τον είχα για κάνα εξάμηνο και για κάποιο λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει (!!!!!) τον έδωσα. :?

 

γαιτι δεν τον αγοραζεις παλι καποια στιγμη; :)

 

Κάποτε θα τον ξανα-αγοράσω! Δυστυχώς αυτό το "κάποτε" δεν ξέρω πότε είναι... :?

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κρυστάλινα καθαρά σε όλες τις εντάσεις (1-10) = Roland Jazz chorus, αλλά και η μικρότερη σειρά των Cube, 15, 30, 60.

 

Και το σημαντικότερο είναι ότι αποδίδουν τη χροιά της κιθάρας, ενώ οι Fender πχ είναι καθαροί αλλά με δικό τους χρώμα.

 

Εγώ προσωπικά παίζω με τον Cube 30.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου