Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος "clean" Ενισχυτής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μιλάω για high gain καταστάσεις, κυρίως classic μέχρι hard rock. Σε συνδυασμό με στρατ κιθάρα με 3 μονούς. (Rockinger strat)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Thanks takis!

 

Θα κοιτάξω πρώτα απ'όλα τους Fender Hot Rod Deluxe, Fender Reissue Blues Deluxe, ακόμα και τον Peavey Valve King που είναι γενικά σε πολύ καλές τιμές (μην ξεφύγουμε και πολύ :? ). 700-720€ οι δύο πρώτοι και 450-500€ ο τελευταίος.

 

ΥΓ: Συγνώμη που μπήκα σφήνα στο θέμα σου φίλε kpeyos, αλλά είχε άμεση σχέση και είπα να μην ανοίξω άλλο thread και δημιουργήσω πρόβλημα. :wink:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Chieftain τον έχει ακούσει κανείς; Τι γνώμη έχετε για τα καθαρά των EL 34;

 

 

Υ.Γ: ΤΑΚΗ ΘΕΕ' date=' ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΑΕ!!!!![/u']

 

:lol: :lol:

τον chieftain και γενικα matchless δεν εχω ακουσει live μπροστα μου αλλα επαιξα με τους star οι οποιοι κατασκευαζονται απο τον sampson ο οποιος βεβαια εφτιαχνε τους matchless και εχουν πανω κατω τον ιδιο ηχο!

να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσαν αυτα τα καθαρα σε σχεση με τα καθαρα ενος fender."εξυναν" και αυτο ειχα διαβασει και εγω απο πολλους που εχουν παιξει με matchless..

 

για χαρακτηριστικο ηχο matchless ακου το dog party του scott henderson.παιζει καρφι με μια fender strat και που και που τα χωνει με ενα tube screamer!

 

και γενικα για κρυσταλλινα καθαρα θελεις 6L6 ..oi EL34 "δαγκωνουν" λιγο και προσωπικα (για καθαρα παντα) δεν μου αρεσουν οσο η 6L6...

αλλα ετσι μπλεκεις γιατι δεν ξερεις πως θα συμπεριφερθει ο καθε τυπος λαμπας σε καθε ενισχυτη..πχ τα καθαρα του germino club 40 του diskolou ειναι φοβερα αλλα εχει el34...δεν βγαζεις και πολυ ακρη...

 

αλλα γενικα για καθαρα για να μην μπλεκεις,θες 6L6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks takis!

 

Θα κοιτάξω πρώτα απ'όλα τους Fender Hot Rod Deluxe' date=' Fender Reissue Blues Deluxe[/b'], ακόμα και τον Peavey Valve King που είναι γενικά σε πολύ καλές τιμές (μην ξεφύγουμε και πολύ :? ). 700-720€ οι δύο πρώτοι και 450-500€ ο τελευταίος.

 

πολυ καλες και φτηνες επιλογες!και αν θες και καλουτσικο drive καναλι θα σου προτεινα τον peavey classic :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γενικα για κρυσταλλινα καθαρα θελεις 6L6 ..oi EL34 "δαγκωνουν" λιγο και προσωπικα (για καθαρα παντα) δεν μου αρεσουν οσο η 6L6...

 

αλλα γενικα για καθαρα για να μην μπλεκεις' date='θες 6L6...[/quote']

 

Αυτό ακριβώς θα έλεγα! Είναι αρκετά "σκληρά" τα καθαρά των EL34 (όσων τουλάχιστον έχω παίξει...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλες και φτηνες επιλογες!και αν θες και καλουτσικο drive καναλι θα σου προτεινα τον peavey classic :wink:

 

Απλά σκέφτομαι να μην πάω πάλι (από Laney LC30II που έχω) σε EL84. Ζητάω το σκάσιμο το "φεντεροειδών" ενισχυτών...

 

Δεν είχα δει τον Blues Deluxe και είμαι στην τσίτα από το πρωι να βρω να τον δοκιμάσω! Ελπίζω και με πετάλια να παίζουν οκ...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλες και φτηνες επιλογες!και αν θες και καλουτσικο drive καναλι θα σου προτεινα τον peavey classic :wink:

 

Απλά σκέφτομαι να μην πάω πάλι (από Laney LC30II που έχω) σε EL84. Ζητάω το σκάσιμο το "φεντεροειδών" ενισχυτών...

 

Δεν είχα δει τον Blues Deluxe και είμαι στην τσίτα από το πρωι να βρω να τον δοκιμάσω! Ελπίζω και με πετάλια να παίζουν οκ...

 

καλα κανεις και σκεφτεσαι ετσι!

λογικα θα παιζει πολυ καλα και με πεταλια αφου και καλο ηχειο εχει και λιγα βατ ειναι το ηχειο αρα θα σπαει πιο ευκολα και θα βγαλεις ωραιους overdrive ηχους...τα ηχεια με πολλα βατ ειναι απαραδεκτα για overdrive ηχους αλλα ειναι πολυ καλα για να εχεις πολυ καλα καθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα "θες" 6L6 (Fender twin,hot rod deluxe,blues deville) αν θες να παιζεις πολυ δυνατα και καθαρα η 6V6 (Deluxe reverb) αν οι εντασεις σου ειναι λογικες :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου