Προς το περιεχόμενο

γιατι ΔΕΝ χρησιμοποιειτε reverb στα live σας;delay vs reverb


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα με το ριβερμπ του ενισχυτή μου ανοιχτό σε μια διακριτική ρύθμιση και κάποιες φορές σπάνια ,πάνω από τη μέση  ;D.

Ποτέ πετάλια τα πόδια είναι για να περπατάμε ή για τη πεταλιέρα του ενισχυτή -αλλαγή καναλιού+ριβερμπ ;)

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Mην γενικεύεις σε τέτοιο βαθμό διότι αυτό δεν στέκει - άπειρες παραγωγές έχουν 0% reverb, όχι μόνο στην κιθάρα αλλά και γενικά.

 

Συμφωνώ, οπότε μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν αναφέρομαι στη συχνότητα χρήσης του εφέ, αλλά στο ότι εφόσον χρησιμοποιείται σε κάποια παραγωγή, κατά 99% εξυπηρετεί αυτόν τον σκοπό. (τουλάχιστον αυτό ισχύει για εμένα.)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις παιδια!

 

εγω στο live κατεληξα οτι το βαθος το χρειαζομαι σε πολυ συγκεκριμενα κομματια και γενικα με καλυπτει το delay σε μια ρυθμιση που να προσομειωνει το βαθος..

 

στο σπιτι επειδη ο ενισχυτης μου δεν εχει reverb,ισως το χρειαζομαι καποιες φορες λιγο παραπανω απο οτι στα live..

 

απο την αλλη οταν ηχογραφω κατω απο ενα backing track,στο καναλι της κιθαρας παντα μου αρεσει να βαζω λιγο βαθος,αλλα νομιζω μονο εκει το χρησιμοποιω τοσο πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο ρεβερμπ έχει και ο άτιμος ο wes

 

στο σπίτι πάντως επειδή το ρεβέρμπ του νισχυτή μου δεν είναι πολύ καλό, βάζω ένα αναλογικό ντιλει σχετικά γρήγορα, λίγες επαναλήψεις, για να έχω λίγο 'αέρα'

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι μονοι ενισχυτες που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εστω και λιγο reverb ειναι οι bf & sf Fender οι οποιοι οντως δεν "παιζουν" χωρις reverb .

 

Eγω θα το ελεγα καπως αλλιως: εχουν τοσο καλο reverb που δεν ειναι δυνατον να μην το χρησιμοποιησεις. ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα το ελεγα καπως αλλιως: εχουν τοσο καλο reverb που δεν ειναι δυνατον να μην το χρησιμοποιησεις. ;) ;)

 

Δυστυχώς όχι όλοι...  :(

bassmanstrat2.jpg

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα καθαρά συνήθως έχω ένα μυστήριο "octo" reverb για να γεμίζει και να ακούγεται λίγο μυστήρια αν κάνεις παύση και το delay σαν ξεκάθαρο εφφέ.

 

Στα βρώμικα τώρα,στην HD300 χρησιμοποιώ και τα δύο ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ στη μίξη , ένα ωραίο tile reverb στο 10% και ένα stereo delay στα 20ms στο 8% , και αυτό σε αρκετά tight ήχο!Πιστεύω καλύπτει τα "κακά" της προσομείωσης παρότι είναι πολύ χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλεκτρικη ειδικα σε λαιβ χρησιμοποιω λιγο μοναχα απο τον ενισχυτη και αφηνω την αιθουσα να κανει τα υπολοιπα . Οταν παιζω ακουστικη χρησιμοποιω το rv-7 της digitech στη ρυθμιση για plate reverb και λεω στον ηχοληπτη να μην κανει τιποτα αλλο και πραγματικα ο ηχος της μου αρεσει παρα πολυ . Οταν παιζω κλασσικη σε ρεσιταλ κτλ συνηθως δεν εχω καν μικροφωνο , αλλα η αιθουσα εχει ενα ωραιο φυσικο βαθος , οταν ηχογραφω κλασσικη σιγουρα θα χρησιμοποιησω reverb για να δωσει την αισθηση του χωρου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μου αρεσει να χρησιμοποιω delay που εχουν και καποιο modulation  πανω , καποια τετοια εχει το line 6 m9 που χρησιμοποιω για delay , oπως το modelling του deluxe memory man και ενα αλλο που το λεει digital delay with modulation .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα λιγο βαθος το εχω απο τον ενισχυτη μου.

σε μερικα κομματια το βαζω και αρκετα. εννοειται και με delay μαζι.  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου