Προς το περιεχόμενο

γιατι ΔΕΝ χρησιμοποιειτε reverb στα live σας;delay vs reverb


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Live ειδικά σε κακούς ηχητικά χώρους το reverb μπορεί να λασπώσει τα πράγματα πολύ!

αν όμως ο ήχος δεν είναι βαβουριάρης ή είμαι σε εξωτερικό χώρο, λίγο reverbάκι απ τον ενισχυτή δίνει μια ανάσα στον ήχο! ειδικά με το σκαφάκι που δεν βάζω άλλα εφέ, το ζητάει!

μάλιστα σκέφτομαι να χτυπήσω και το TC Hall of Fame που μου ακούγεται πολύ yeah! ;)

 

Εδιτ: περιττό να πω ότι delay χρησιμοποιώ συνέχεια! είναι ένα είδος φετίχ!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το reverb ειναι σαν το αλατοπιπερο σε σχεση με το delay που ειναι το "κυρίως" πιατο...γενικα πιστευω πως το reverb ειναι για να τονισει ηχητικά το delay...και οχι σαν ξεχωριστό εφφε....

 

εκτος κιαν εισαι ο dick dale....reverb με το κιλο, please!

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους βρώμικους ήχους reverb καθόλου. Ίσως λίιιγο delay για όγκο. Στους καθαρούς μου αρέσει να το στολίζω όμως!!Περισσότερο ίσως γιατί τα καθαρά των EMG δεν είναι και crystal clear!!!  ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει σίγουρα ρόλο το είδος της μουσικής... προσωπικά παίζω κυρίως rockabilly, λίγο reggae- ska και γενικά 90% καθαρά. Το reverb στον Blues Junior είναι μονίμως ανοιχτό στο 3-4.

 

εκτος κιαν εισαι ο dick dale....reverb με το κιλο, please!

 

Είχα μία μπάντα που παίζαμε surf... εκεί το έφτανα και στο... 12  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μόνιμα το Reverb του ενισχυτή μεταξύ 2&3 (ανάλογα τον χώρο) και από 'κει και πέρα τα προγράμματα στην πεταλιέρα συμπληρώνουν τον ήχο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει σίγουρα ρόλο το είδος της μουσικής... προσωπικά παίζω κυρίως rockabilly, λίγο reggae- ska και γενικά 90% καθαρά. Το reverb στον Blues Junior είναι μονίμως ανοιχτό στο 3-4.

 

Είχα μία μπάντα που παίζαμε surf... εκεί το έφτανα και στο... 12  ;D

 

γεια σου Θέμο! Πώς τα πας με τον Τζούνιορ? Είχα βάλει ruby reverb που πιστεύω τον έκανε τον ενισχυτή πιο surf-a-billy!

 

Προσωπικά όταν παίζω με ενισχυτή με reverb θα το έχω στο 2-3 (drZ JAZ ,fender super champ) ανάλογα βέβαια με το χώρο λασπώνει το πολύ reverb,

oi υπόλοιποι δεν έχουν reverb και εκεί πιάνει δουλειά το malekko spring chicken. Σε κομμάτια όπως misirlou, Hawaii 5-0 και κάποια σόλο από το δίσκο των Εκμεκ μπαίνει reverb με το τσουβάλι και ενίοτε λίγο slapback delay ..

Σε ηχογραφήσεις ποτέ εκτός αν είναι πάλι surfo rockabilly σολο

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε live συνθηκες συνηθως παντα εχω λιιιγο reverb απο τον ενισχυτη για να "γεμιζει" λιγο τον ηχο και το ανεβαζω παραπανω μονο αν το ζηταει το κομματι.

 

Στο σπιτι, ειδικα οταν παιζω καθαρα, χρησιμοποιω σχεδον παντα reverb - το G Sharp κανει χρυσες δουλειες. Χρησιμοποιω delay ως υποκαταστατο reverb μονο οταν παιζω βρωμικα, ειδικα σε solo καθως "λασπωνει" λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου Θέμο! Πώς τα πας με τον Τζούνιορ? Είχα βάλει ruby reverb που πιστεύω τον έκανε τον ενισχυτή πιο surf-a-billy!

 

Γεια!!! Τέλεια τα πάμε με τον Junior... και το reverb του τα σπάει για αυτή τη μουσική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου