Προς το περιεχόμενο

γιατι ΔΕΝ χρησιμοποιειτε reverb στα live σας;delay vs reverb


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω προσεξει οτι ο πιο πολυς κοσμος προτιμαει να χρησιμοποιει το delay σαν reverb απο το να εχει reverb οταν παιζει live..

εγω αν και νομιζα οτι το χρειαζομουν πολυ(το reverb),βλεπω οτι πιο πολυ μου ..χαλαει-μπερδευει τον ηχο παρα μου τον φτιαχνει.

ισως και να θελει χρηση μονο σε συγκεκριμενα κομματια..

εσεις σε ποια ..κατηγορια ανηκετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνήθως το φυσικό reverb του χώρου με καλύπτει ηχητικά οπότε πλέον χρησιμοποιώ κι εγώ το reverb-πετάλι (malekko chicklet) σε συγκεκριμένα σημεία στα live. Τα πράγματα αλλάζουν βέβαια στο σπίτι - ηχογράφηση όπου πάντα χρησιμοποιώ μια υποψία reverb από το tank του ενισχυτή. Εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε μου δε χρησιμοποιω reverb ,ουτε σε μιξεις ,ουτε (στις κιθαρες) σε live ουτε σε στουντιο...εδω δεν χρησιμοποιω ουτε στις...φωνες.....το delay να'ναι καλα.

 

Οι μονοι ενισχυτες που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ εστω και λιγο reverb ειναι οι bf & sf Fender οι οποιοι οντως δεν "παιζουν" χωρις reverb .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύπτει του χώρου, ενώ ένα ντιλέι θα δώσει μια "ουρά" χωρίς να "φουσκώσει" τον ήχο, εκτός κι αν υπάρχουν ανάγκες μεγάλων ηχητικών τοπίων οπότε τα reverbs είναι απαραίτητα. Από την άλλη, ελάχιστο spring reverb, αν υπάρχει και είναι καλό, χρωματίζει πολύ ευχάριστα τον ήχο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συνήθως από Reverb ελάχιστο έως καθόλου σε ορισμένες περιπτώσεις. Συχνότερη είναι η χρήση του/των Delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε studio κατά 99% θα το χρειαστείς για να δώσεις την αίσθηση του βάθους στη μίξη σου, η οποία βέβαια επιτυγχάνεται και με άλλα μέσα, αλλά πάντα βοηθάει για παράδειγμα σε ένα lead σημείο, στο ταμπούρο, ή στη φωνή (και πάλι ανάλογα με το έιδος)

 

Σε live, και πάντα ανάλογα με το είδος που παίζεις, μπορεί να το χρειάζεσαι από πολύ έως καθόλου. Τόσο το reverb όσο και το delay, ειδικά σε lead ή clean σημεία, μπορεί να κολακέψει τον ήχο, αλλά πάντα με μέτρο και με χρήση predelay ώστε να "αναπνεύσει" η αρχική ατάκα της κιθάρας μας.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε studio κατά 99% θα το χρειαστείς για να δώσεις την αίσθηση του βάθους στη μίξη σου

Mην γενικεύεις σε τέτοιο βαθμό διότι αυτό δεν στέκει - άπειρες παραγωγές έχουν 0% reverb, όχι μόνο στην κιθάρα αλλά και γενικά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mην γενικεύεις σε τέτοιο βαθμό διότι αυτό δεν στέκει - άπειρες παραγωγές έχουν 0% reverb, όχι μόνο στην κιθάρα αλλά και γενικά.

+1 και όχι μόνο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ανήκω στην αντίθετη κατηγορία από αυτά που ειπώθηκαν..

Το Reverb μου είναι κατά 99% ON στην πεταλιέρα μου. Όχι βέβαια σε ακραίες ρυθμίσεις...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κ το ειδος της μουσικης. αν παιζεις dub,καλο θα ηταν να εχεις κ reverb k delay.αν παλι παιζεις hard rock,δεν σου ειναι απαραιτητο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου