Προς το περιεχόμενο

JAMming with a Rockinger TELE !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ψηφίσω κόκκινο. Το μπλε είναι ψυχρό χρώμα και εγώ είμαι θερμό αντρα. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Σε ευρά πόσο θα έρθει περίπου? Για να κάνω μια αντιστοιχία με αυτήν που σέλω εγώ... :wink:

http://www.ishibashi.co.jp/webshop/guitar/esp/edwards/eex105e.htm

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αν βάλεις και τα ταχυδρομικά και το τελωνείο. Αν οι Edwards είναι του επιπέδου των καλών Ltd σίγουρα θα αξίζει και με το παραπάνω.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

2 ερωτησουλες ..

 

Θα κοστίσει κάτι παραπάνω αν βάλεις και τα ταχυδρομικά και το τελωνείο.

 

Το ''Sales including tax price '' τι σημαινει ?

 

Αν οι Edwards είναι του επιπέδου των καλών Ltd σίγουρα θα αξίζει και με το παραπάνω.

 

Εχει κανεις στα χερια του μια,τετοιας μαρκας (Edwards) ,κιθαρα ωστε να μπορεσει να προσυπογραψει το παραπανω ?

Γιατι εχω δει αυτη στο Θωμα που ειναι ψιλολουκουμι !:

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_fx400_ns.htm

 

Επισης,στην συγκεκριμενη κιθαρα http://www.excite.co.jp/world/english/web/?wb_url=http%3A%2F%2Fwww.ishibashi.co.jp%2Fwebshop%2Fguitar%2Findex.htm&wb_lp=JAEN&wb_dis=2 πως μπορεις να δεις και το αλλο χρωμα (Satin Cloudy Black) ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "sales including tax price" υποθέτω ότι εννοεί το αντίστοιχο ΦΠΑ, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Ισως κάποιος που το έχει ψάξει καλύτρα να μας διαφωτίσει για το τι περιλαμβάνει και τι όχι αυτή η τιμή.

 

Οι 400άρες LTD (και τα πιο πάνω μοντέλα βέβαια) είναι φοβερά όργανα για το είδος τους. Θα ήθελα και εγώ μια απ'ευθείας σύγκριση μιας τέτοιας με μια edwards.

 

Την FX400 την έδω δει και εγώ και μου τρέχουν τα σάλια όποτε τη βλέπω. Δεν έχω χωνέψει, για να είμαι ειλικρινής, αυτό το pointy σχέδιο που έχουν οι explorer της LTD αλλά και αυτό το spalted maple είναι κόλαση...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επιφύλαξη σου λέω ότι σε όλα τα φορουμς γίνεται 1 ψιλοπανικός όταν σκάει το όνομα αυτό. Θεωρείται αυτήν τη στιγμή ως η πιο υποτιμημένη μάρκα στην Ιαπωνία και μάλιστα πολλοί τις παρομοιάζουν με την περίπτωση των ΤΟΚΑΙ LOVE ROCK.

 

Στην Ιαπωνία ήδη είναι ανάρπαστες. Μάλιστα "φίλος" μου Γιαπωνέζος μου είπε ότι η συγκεκριμένη (lp 117-ctm) είναι ισάξια της eclipse σειρά standar της esp. Μάλιστα προς αποφυγήν διαφόρων που θα πεταχτούν, απλά θα θυμίσω ότι ο συγκεκριμένος είναι κάτοχος της horizon II-ctm custom, κιθάρα που θεωρείται η ναυαρχίδα της esp (και δεν κυκλοφορεί πέραν Ιαπωνίας).

 

Το θέμα είναι ότι αφενός η esp δεν βγάζει πολλά τέτοια μοντέλα (η edwards ανήκει στην esp) και αφετέρου δεν βγαίνουν πέραν της Ιαπωνίας, καθώς θα κυνηγηθούν εξαιτίας του νόμου περί πατεντών, τον οποίο και κατάφορα παραβιάζει εις βάρος της gibson, αλλά ταυτόχρονα δεν ισχύει στην Ιαπωνία (και γιαυτό οι διάφορες τοκαι, ναβιγκειτορ κλπ κλπ). Έτσι μόνος τρόπος είναι μέσω ebay (που η μοναδική που βρήκα εξαφανίστηκε σε 2 ημέρες), είτε από κάποιο μαγαζί.

 

 

Το Sales including tax price δεν το λαμβάνεις υπόψην σου, καθώς είναι εσωτερικά της Ιαπωνίας. Σύνολο με μεταφορικά η κιθάρα έρχεται στα 109,600 Y, δλδ 693¤, σύμφωνα πάντα με το μειλ που μου έστειλαν. Αν σε αυτήν την τιμή αποκτήσω κιθάρα που έστω προσεγγίζει την ποιότητα της standar esp (όπου παρεπιπτώντως θεωρώ την eclipse ανώτερη ποιοτικά από τις gibson lp τώρα) και είναι σαφώς ανώτερη της ltd, τότε για μένα τα αξίζει. Χώρια που αυτός ο γνωστός μου θα πάει και θα τις δοκιμάσει, για να δώσει εντολή (και καλά) στο μαγαζί, να μου στείλει την καλύτερη... :?

 

 

Προσοχή τα παραπάνω ισχύουν για τη συγκεκριμένη κιθάρα. Και οι υπόλοιπες οι edwards θεωρούνται πολύ καλές, αλλά βρίσκονται μεταξύ της ltd και standar esp (όχι δλδ ισάξιες με τις standar).

 

 

EDIT: Ψυχίατρε μην μπαίνεις από από τις μεταφρασμένες σελίδες, γιατί σκαλώνουν και ως λινκ σκάει η αρχική του μαγαζιού. Με τις γιαπωνέζικες αν πας τον κέρσορα σιγά σιγά πάνω στα λινκ και δεις στην μπάρα χαμηλά στον browser σου (που δείχνει το πόσο γρήγορα φορτώνει η σελίδα), θα δεις τα λινκ στα αγγλικά, οπότε θα πλοηγηθείς.

Πάντως επειδή δεν μπορείς να δεις όλα τα χρώματα και όλες τις επιλογές, έμπα εδώ http://www.espguitars.co.jp/index2.html Είναι η γιαπωνέζικη σελίδα της esp. Στα αριστερά είναι όλες οι μάρκες που της ανήκουν. Ρίξε μια ματιά, ακόμη και στην ίδια την esp να δεις τι εργαλεία δεν εξάγονται στον υπόλοιπο κόσμο :cry:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αφενός η esp δεν βγάζει πολλά τέτοια μοντέλα (η edwards ανήκει στην esp) και αφετέρου δεν βγαίνουν πέραν της Ιαπωνίας' date=' καθώς θα κυνηγηθούν εξαιτίας του νόμου περί πατεντών, τον οποίο και κατάφορα παραβιάζει εις βάρος της gibson, αλλά ταυτόχρονα δεν ισχύει στην Ιαπωνία (και γιαυτό οι διάφορες τοκαι, ναβιγκειτορ κλπ κλπ). Έτσι μόνος τρόπος είναι μέσω ebay (που η μοναδική που βρήκα εξαφανίστηκε σε 2 ημέρες), είτε από κάποιο μαγαζί.[/quote']

 

 

Kριμα,πολυ κριμα..

Μια κιθαρα βρηκα που να θυμιζει την παλια καλη ΕSP-ΕΧPLORER και δεν μπορω να την αποκτησω.(μου θυμιζει λιγο την φαση με το γα'ι'δουρι και το καροτο ή να φτανω στην πηγη να πιω νερο και να μην μπορω να πιω..)

Οπότε,

ή Εpiphone gothic explorer

ή Ltd fx-400(με χαλανε λιγο οι γωνιες αλλα θυμιζει την Lorens) για οποιον ενδιαφερεται για τετοιο μοντελο.

 

Προσοχή τα παραπάνω ισχύουν για τη συγκεκριμένη κιθάρα. Και οι υπόλοιπες οι edwards θεωρούνται πολύ καλές' date=' αλλά βρίσκονται μεταξύ της ltd και standar esp (όχι δλδ ισάξιες με τις standar)[/quote']

 

 

Μωρε ας παιζει καλα σαν κιθαρα και να με βολευει στα δαχτυλα η ταστιερα σαν Χρηστο και δεν πα να γραφει πανω ltd-esp-lsd-nike air κ.τ.λ

 

Ανυγουε'ι',ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να την πάρεις αν θες. Στείλε 1 μειλ στο ισιμπασι και ρώτα. Θα σου δώσουν στο ίδιο μειλ τόσο γενικές πληροφορίες, όσο και ειδικότερες για την συγκεκριμένη. Απλά υπάρχει 1 περίπτωση να μην είναι σε στοκ και να σε πάνε μαζί μου στον Γενάρη!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μπορείς να την πάρεις αν θες. Στείλε 1 μειλ στο ισιμπασι και ρώτα. Θα σου δώσουν στο ίδιο μειλ τόσο γενικές πληροφορίες' date=' όσο και ειδικότερες για την συγκεκριμένη. Απλά υπάρχει 1 περίπτωση να μην είναι σε στοκ και να σε πάνε μαζί μου στον Γενάρη!!![/quote']

 

Αχα.Ωραια τοτε.Αυτο μου φτανει να ξερω.

Η παραγγελια δεν με βιαζει καθως παιζω αλλο στυλ μουσικης τα τελευταια χρονια και για επομενη παραγγελια,οταν ερθει η στιγμη,θα ειναι μια baja telecaster.

Αλλα,μια τετοια explorer,σε μαυρο ομως,μου χρειαζεται οποτε μου ρχεται η ορεξη για metal κ.τ.λ ειδικα σ'αυτη την τιμη και αν ειναι τοσο καλες οσο ακουγεται.

Τhanx anyway :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου