Προς το περιεχόμενο

Μακρυ μαλλι και κοινωνικος ρατσισμος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τώρα εγώ πάλι θα αρχίσω να λέω τα δικά μου….και μετά θα νομιμοποιήσω τον Ανέστη (και θα έχει και δίκαιο να με λέει Μενεγάκη ;D).

Λεπόν τα πράγματα είναι απλά. Καλώς ή κακώς η εξωτερική εμφάνιση (ξύρισμα- κούρεμα- καθαριότητα )  και το ντύσιμο παίζουν ρόλο, για το πώς θα σε «κόψει» ο άλλος.

Και τα τρία παρακάτω μου συνέβησαν στον ίδιο χώρο. Ο χώρος αυτός: Δικαστήρια.

1. Εμφάνιση Α:  ήμουν αξύριστος και φορούσα  φόρμες. Με πέρασαν για τον κατηγορούμενο  ;D

2. Εμφάνιση B:   ήμουν ξυρισμένος και φορούσα  τζιν / δερμάτινο και ray ban. Με πέρασαν για ασφαλίτη.  ;D ;D

3. Εμφάνιση Γ : ήμουν ξυρισμένος και φορούσα  trois pièces cool wool κοστούμι, φυσικά με μεταξωτή γραβάτα και pochette αναλόγου αισθητικής. Παπούτσια από καλό δέρμα εννοείται και γυαλισμένα.  Με πέρασαν για δικηγόρο.  ;D ;D ;D

Έτσι είναι τα πράγματα , μας αρέσει δεν μας αρέσει, σωστά ή όχι. Δες το μάλλον  σαν μια καλή ευκαιρία για να «αλλάζεις ρόλος», και να μην είναι η καθημερινότητα σου βαρετή. Παίξτο  ό,τι γουστάρεις …όποτε γουστάρεις…Όλα τα άλλα , κατ΄ εμέ είναι δευτερεύοντα.

 

ΥΓ. Ανέστη...ξέρω τι θα γράψεις ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μην ανησυχείς...Στην Ξάνθη που θα πας, ο ρατσισμός θα υπάρχει σε αυτούς που ΔΕΝ έχουν μαλλιά και μούσια... ;D  ;D  ;D (δεν κάνω πλάκα, σχεδόν κανένας δεν υπάρχει που να μην έχει τουλάχιστον ένα από τα δυο....πολυτεχνειούπολη γαρ...)

 

Ελ Σαλβαντορ 1973 κατασταση δηλαδη... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Εμφάνιση Γ : ήμουν ξυρισμένος και φορούσα  trois pièces cool wool κοστούμι, φυσικά με μεταξωτή γραβάτα και pochette αναλόγου αισθητικής. Παπούτσια από καλό δέρμα εννοείται και γυαλισμένα.  Με πέρασαν για δικηγόρο.  ;D ;D ;D

και...κέρδισα τη δίκη... ;D ;D ;D Α ρε Μενεγάκη φίρμααααααα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ''By high school, Elvis' family had moved to Memphis, Tennessee. Although Elvis joined R.O.T.C., played on the football team, and worked as an usher at a local movie theater, these activities did not stop other students from picking on him. Elvis was different. He dyed his hair black and wore it in a style that more closely resembled a comic book character (Captain Marvel Jr.) than other kids in his school.''

 

Κι ο βασιλιάς του ροκ 'τα ίδια' τραβούσε. (Παρ'το θετικά λοιπόν)

 

υγ. Πού να ακούσετε για τραμπουκισμούς-τσακωμούς ντόπιων/περίεργων κλπ. με φοιτητές στο Ρέθυμνο... lol

 

Εμ, αφού τους έτρωγαν τις φοιτήτριες και οι άλλοι μέναν με το ''κουμπούρι'' ;D στο χέρι, δικαιολογούνται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελ Σαλβαντορ 1973 κατασταση δηλαδη... ;D ;D

 

;D ;D ;D

 

Η πολυτεχνειούπολη βρίσκεται στα Κιμμέρια....δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αυτό... ;D ;D

 

13889.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 φορες με εχουν σταματησει "Αστυνομικοι".Τη μια γιατι στην περιοχη γινονταν φασαριες και φαινομουν υποπτος (γυρνοντας απο το σχολειο ΜΕ σχολικη τσαντα, την οποια εψαξαν ολοκληρη).Και τη δευτερη σταματησε ενα jeep και αρχισαν να με ψαχνουν και οταν στο τελος τους ρωτησα: "τι εγινε ρε παιδια??" Μου απαντησε ο αρχηγος: " Ετσι που σε ειδα ρε φιλε".

Δεν πειράζει, ρε συ. Σιγά....

Εγώ τουλάχιστον κάτι τέτοια μπλόκα, Χημεία, γκλομπιές, (παραλίγο) προσαγωγές, κυνηγητά και παρόμοιες μαλακίτσες, έχω να τα διηγούμαι σήμερα ως άλλοθι στο μεσοαστικό μου βόλεμα.

Πλάκα είχαν.

Πάρτο έτσι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και...κέρδισα τη δίκη... ;D ;D ;D Α ρε Μενεγάκη φίρμααααααα!!!!

 

Καλά τη Δίκη θα την κέρδιζα και με πιτζάμες και robe de chambre, δεν τίθεται θέμα!  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

1. Εμφάνιση Α:  ήμουν αξύριστος και φορούσα  φόρμες. Με πέρασαν για τον κατηγορούμενο  ;D

 

 

 

Κύριε συνήγορε με σοκάρετε. Δεν τολμώ ούτε καν να σας φανταστώ με αυτήν την περιβολή  ;D

 

Duke μην το παίρνεις περί πόνου, περιγράφεις μια διαχρονική κατάσταση όπου μαλλί ίσον αναρχικός, ταραχοποιός, πρεζάκιας και πολλά άλλα- με αποτέλεσμα οι «παρενέργειες» που αφηγήθηκες.

 

Και για να ευθυμήσουμε, θυμάμαι την αφήγηση ενός φίλου μου, πληκτρά και μαλλιά, όταν πριν από αρκετά χρόνια έπαιζε σε ένα «σκυλάδικο» εις τα Σέρρας...

 

 

Είχε πάει σε ένα παρακείμενο χωριό, μαζί με κάτι άλλους από την ορχήστρα- μαλλιάδες και αυτοί...

 

Μόλις τους είδαν οι γιαγιάδες του χωριού αναφώνησαν την «ιστορική» ατάκα: «Κρύφτε τα πορτοφόλια σας, ήρθαν οι... ροξ»  ;D ;D :o :o ;D ;D

 

Καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν στερεότυπες κοινωνικές αντιδράσεις, πόσο μάλλον σε κοινωνίες που έχουν ξεμείνει... κάνα- δύο αιώνες πίσω...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου