Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται γνώμες: Astroverb, λάμπες και φιλίες με πετάλια


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμηλου gain 12AX7 ντεν ξερω τι σημαινει καρντια μου... ;D ή ειναι 12ΑΧ7 ή δεν ειναι....

Η αλήθεια είναι ότι δεν τις... ξέρω προσωπικά, αλλά έχω ακούσει συχνά τον όρο, και έχει να κάνει αν κατάλαβα καλά με την παλαιότητα ή τον τύπο της 12AX7 (οι LPS ας πούμε της Sovtek που φοράει ο AV διαβάζω ότι είναι πιο "γκαζάτες" από άλλες 12AX7).

Το ότι δεν ξέρουν μερικοί για low gain 12ax7 δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν.Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η JJ ecc803s:

https://ssl.eurotubes.com/cart/index.php?page=view_products&category_id=2&sub_category_id=73

η οποία συνιστάται σε vintage-style ενισχυτές.Κάτι τέτοιο θα μπορούσες να βάλεις στη θέση 1.

Στη θέση 2 (και πουθενά αλλού) θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια 12wd7 η οποία είναι μισή 12ax7 και μισή 12au7:

https://ssl.eurotubes.com/cart/index.php?page=view_products&category_id=2&sub_category_id=15

Για PI tube μπορείς να δοκιμάσεις μια 12AT7.

Το "safe bet" κατά τη γνώμη μου θα ήταν ecc803s σε όλες τις θέσεις.

Αφού έστειλες κάποια email,στείλε ένα και στον Bob της Eurotubes,ίσως να καταλάβει καλύτερα τι είναι αυτό που ψάχνεις.

Εαν έχεις χρόνο (και χρήμα) μπορείς να κάνεις πολλές δοκιμές.Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η V1 θα πρέπει να παραμείνει 12ΑΧ7.Τώρα το αν θα αλλάξει ο χαρακτήρας του ενισχυτή και αν θα σου αρέσει αυτό που θα ακούσεις είναι άλλο θέμα.Μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσεις κάποιον άλλο ενισχυτή;  :)

 

 

τωρα για οποιον ενδιαφερεται για λεπτομερειες ενα πολυ ωραιο αρθρο ειναι αυτο

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

ου γαρ έρχεται μόνον...

το παραπάνω Link είναι στην πρώτη μου απάντηση αλλά μάλλον ήσουν πολύ απασχολημένος να θαυμάζεις τα γραφόμενα σου  ;)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και τις συμβουλές σας.

 

@KostasP: Και το ηχείο είναι μια σκέψη. Το προτείνει και ο Soldano στο σάιτ του σαν προτιμότερη λύση από το να αλλάζεις λάμπες, αλλά είναι ακριβό σπορ. Έχω όμως μια πρόταση να δοκιμάσω δωρεάν το Red Fang Alnico της Eminence και μάλλον θα την κάνω κάποια στιγμή αυτή τη δοκιμή. Επίσης μου βρίσκεται ένα Celestion Sidewinder 20 ετών+, ηχείο που φορούσαν κάποια μοντέλα Rivera, το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν θα ταίριαζε στον AV, αλλά αν θελήσω να το δοκιμάσω είναι τσάμπα. Σημειωτέον ο δικός μου δεν φοράει το μαμίσιο Eminence αλλά ένα EVM12L Black Label (έτσι τον αγόρασα).

 

@roybatty:

Αυτό που είναι σίγουρο είναι πως η V1 θα πρέπει να παραμείνει 12ΑΧ7.

Έχω διαβάσει και αλλού ότι αν αλλάξεις τη V1 του AV "αποσταθεροποιείς" κατά κάποιο τρόπο την προενίσχυση, και ότι το παιχνίδι παίζεται στις υπόλοιπες.

 

Μήπως θα έπρεπε να δοκιμάσεις κάποιον άλλο ενισχυτή;  :)

Μου έχει περάσει από το μυαλό να πάρω κάτι άλλο στη θέση του, αλλά αυτό προϋποθέτει να τον πουλήσω, και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τον "σκοτώσω" λόγω κρίσης. Αν δεν μου κάτσουν τα πειράματα με λάμπες κ.λπ., θα σκεφτόμουν ίσως να τον ανταλλάξω με τίποτε πιο vintage.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KostasP: Και το ηχείο είναι μια σκέψη. Το προτείνει και ο Soldano στο σάιτ του σαν προτιμότερη λύση από το να αλλάζεις λάμπες, αλλά είναι ακριβό σπορ. Έχω όμως μια πρόταση να δοκιμάσω δωρεάν το Red Fang Alnico της Eminence και μάλλον θα την κάνω κάποια στιγμή αυτή τη δοκιμή. Επίσης μου βρίσκεται ένα Celestion Sidewinder 20 ετών+, ηχείο που φορούσαν κάποια μοντέλα Rivera, το οποίο δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν θα ταίριαζε στον AV, αλλά αν θελήσω να το δοκιμάσω είναι τσάμπα. Σημειωτέον ο δικός μου δεν φοράει το μαμίσιο Eminence αλλά ένα EVM12L Black Label (έτσι τον αγόρασα).

 

Αφου εχεις δυο μεγαφωνα διαθεσιμα πειραματισου, ο ηχος αλλαζει αρκετα. Στη θεση σου θα αλλαζα σιγουρα το EV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου βρίσκεται ένα Celestion Sidewinder 20 ετών+,

 

 

 

ταιριαζει πολυ σε Marshall ενισχυτες δοκιμασε το ,στον δικο μου 1974χ (ιδιος με τον 2061χ στον οποιο βασιζεται ο Astroverb αλλα με Tube rectifier) επαιζε πολυ ωραια οταν το δοκιμασα,ειδικα στο 1ο καναλι που εχω αφησει την 12ΑΧ7.

 

ομως

 

ο δικός μου δεν φοράει το μαμίσιο Eminence αλλά ένα  EVM12L Black Label

 

τοτε σιγουρα ενα alnico μεγαφωνο ΔΕΝ θα σε βοηθησει καθολου στο να μην..μπουκωνουν τα πεταλια σου πιο ακριβες και καθαρο μεγαφωνο απο αυτο δεν υπαρχει.

 

 

ου γαρ έρχεται μόνον...

το παραπάνω Link είναι στην πρώτη μου απάντηση αλλά μάλλον ήσουν πολύ απασχολημένος να θαυμάζεις τα γραφόμενα σου

 

Ε,τι να κανουμε δεν ειμαστε ολοι alert & humble οπως εσυ. ;)

 

(αλλωστε ετσι πως το εχεις στριμωξει το λινκ μεσα στο κειμενο ουτε ...αετος δεν μπορει να το δει ;))

 

Παντως σε αυτο το chart

 

http://www.tubesandmore.com/scripts/foxweb.dll/extpage@d:/dfs/elevclients/cemirror/ELEVATOR.FXP?page=12AX7CHART

 

την T-ECC803-JJ που λες την αναφερει ως high gain...

 

Επειδη ειμαι...γερος παντως στην εποχη μου τα ...γραμματα και οι αριθμοι στις λυχνιες ηταν που προσδιοριζαν το gain/amplification factor (ηξερες ας πουμε οτι μια 12ΑΧ7 ηταν "high-mu" & ειχε amplification factor 100,μια 12ΑΥ7 ειχε 40 κ.ο.κ) μαλλον με τα χρονια αλλαξαν τα πραματα... ;D

 

παντως επειδη ο 18αρης Marshall (πανω στον οποιο βασιζεται και ο ενισχυτης σου) "κουβαλαει" μπολικη Fender tweed κληρονομια πανω του δοκιμασε την 12ΑΥ7 η οποια ηταν std στους tweed, εγω το εκανα στον δικο μου και δεν το μετανιωσα καθολου.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε αυτο το chart

http://www.tubesandmore.com/scripts/foxweb.dll/extpage@d:/dfs/elevclients/cemirror/ELEVATOR.FXP?page=12AX7CHART

 

την T-ECC803-JJ που λες την αναφερει ως high gain...

 

 

η σελίδα του κατασκευαστή διαφωνεί.Το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι μιας και την συγκεκριμένη λάμπα την είχα βάλει σε ένα Marshall Jubilee 50w combo νομίζοντας πως είναι "γκαζάτη" αλλά έπεσα έξω  :)

 

Επειδη ειμαι...γερος παντως στην εποχη μου τα ...γραμματα και οι αριθμοι στις λυχνιες ηταν που προσδιοριζαν το gain/amplification factor (ηξερες ας πουμε οτι μια 12ΑΧ7 ηταν "high-mu" & ειχε amplification factor 100,μια 12ΑΥ7 ειχε 40 κ.ο.κ) μαλλον με τα χρονια αλλαξαν τα πραματα... ;D

 

στην εποχή σου ξέρατε τι είναι το voltage gain η χρησιμοποιούσατε τις λάμπες των ενισχυτών για να διαβάζετε για το κρυφό σχολειό;  ;D

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ταιριαζει πολυ σε Marshall ενισχυτες δοκιμασε το ,στον δικο μου 1974χ (ιδιος με τον 2061χ στον οποιο βασιζεται ο Astroverb αλλα με Tube rectifier) επαιζε πολυ ωραια οταν το δοκιμασα,ειδικα στο 1ο καναλι που εχω αφησει την 12ΑΧ7.

 

Τέλεια, θα το δοκιμάσω, μπορεί και μέσα στο ΣΚ!

 

Μία δοκιμή με 12AYT δεν βλάπτει φαντάζομαι, μία λάμπα είναι όλη και όλη. Πού μπορώ να βρω λάμπες EH στην Αθήνα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Soldano δίκαια έχει τη φήμη ότι απαντά σε ημέιλ. Σήμερα μου ήρθε αυτό στο μέιλ μου.

 

Lefteris,

 

You can use a lower gian tube for V1, nearest to the input jack. A 12AY7 has more gain than a 12AT7, and a 12AT7 has more gain than a 12AU7.

from lowest to highest it goes 12AU7 (20), 12AY7 (44), 12AT7 (60), 5751 (70), 12AX7 (100). You can try using these in other positions as well, or more than one, but you may not find a lot of difference other than the gain knob will be at different positions for the same gain.

 

The EV will probably give you the maximum clean headroom, short of using a sealed cabinet. But speakers sound very different from one another and you may prefer something different.

 

Bill Sundt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί δοκίμασα την αλλαγή μεγάφωνου με το Celestion Sidewinder, το οποίο κατοικοέδρευε σε έναν παλιό 60άρη Crate τρανζιστοράτο made in USofA, που είχα στο λύκειο ('89-'90). Ξεκίνησα ξεσκονίζοντας προσεκτικά το μεγάφωνο αφού ο Crate εδώ και 7-8 χρόνια παίζει το ρόλο του κομό στο πατρικό μου. Φυσικά έμεινε πάνω αρκετή σκόνη, παρά τις ηρωικές μου προσπάθειες.

 

Τεσπά, ξεβίδωσα το EVM12L από τον Soldano Astroverb και έπιασα το Sidewinder για να το φορέσω, και τότε δοκίμασα μια δυσάρεστη έκπληξη, αφού οι βίδες δεν είχαν αρκετά φαρδύ κεφάλι για να πιάσει το νέο μεγάφωνο στον AV. Οι δε βίδες του Sidewinder ήταν τελείως ακατάλληλες για την περίσταση, αφού ο AV έχει σφηνωμένη στο ξύλο της καμπίνας του μεταλλική υποδοχή για "ίσιες" βίδες (δεν ξέρω πως λέγεται αυτός ο τύπος), άρα παίρνει μόνο τις δικές του.

 

Θα μπορούσα να βάλω ροδέλες αλλά η εμπειρία μου δεν επαρκεί για να δοκιμάζω πατέντες σε μπουτίκ μηχανήματα! Έτσι φόρεσα το Sidewinder ξανά στον Crate και αποφάσισα να τον μετατρέψω από κομό σε καμπίνα 1Χ12.

 

Προς έκπληξή μου ο ήχος μου άρεσε. Το Sidewinder ήταν πιο μαλακό και πιο ευχάριστο από το EV. Το καθαρό headroom του EV ήταν μεγαλύτερο, αλλά από την άλλη το Sidewinder, παρά το early breakup, ακουγόταν πιο μουσικό: ακόμη και με το gain τέρμα οι νότες δεν έχαναν το definition τους, και όταν στράμαρες, άκουγες τις χορδές μία-μία. Ο ενισχυτής ακουγόταν πιο ξέγκαζος, πιο μαλακός και πιο ευχάριστος συνολικά με το Sidewinder, στην "καμπίνα" Crate πάντα.

 

Η ευχάριστη έκπληξη ήταν τα πετάλια. Τα φαζ μου έπαιζαν αξιοπρεπέστατα. Μπορούσα να διακρίνω αρκετά λεπτομερειακά το "χνούδι" των φαζαρισμένων ήχων (πριν καμία τύχη, μιλάμε για λάσπη).

 

Το μείον τώρα είναι ότι ο ενισχυτής φάνηκε να χάνει σε ένταση σε σχέση με το EV, παρότι το Sidewinder φέρεται να έχει efficiency 102db, μεγαλύτερη δηλαδή από του EVM12L.

 

Η διαφορά έντασης ήταν πιο έντονη με τον προενισχυτή χαμηλά (με το preamp knob κάτω από το 6-7, και ιδίως στο 3-4). Εκεί το EV ακουγόταν πιο δυνατά, ενώ όσο ανέβαινε το preamp τόσο φαινόταν να κλείνει η ψαλίδα. Αυτά βέβαια από μνήμης. Δεν μπόρεσα να κάνω A/B test γιατί στο μεταξύ κοιμήθηκε ο γιος μου.

 

Είμαι όμως πολύ σίγουρος για τη διαφορά έντασης. Μήπως παίζει ρόλο η ηλικία του μεγάφωνου; Ή η καμπίνα; Τέλος για να βαλωβγάλω το μεγάφωνο, αφαίρεσα τις λάμπες και τις ξαναέβαλα. Άραγε να παίζει αυτό κάποιο ρόλο; Θα κάνω συγκρίσεις και θα επανέρθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου