Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται γνώμες: Astroverb, λάμπες και φιλίες με πετάλια


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Soldano Astroverb 1Χ12 combo. Με αυτό τον πολύ ωραίο μπουτίκ ενισχυτή έχω μια παράξενη σχέση. Μου αρέσουν πολύ οι crunch ήχοι του και με αυτούς παίζω. Είναι ό,τι πρέπει για να παίζεις καρφί. Αλλά δεν παίρνει καλά τα πετάλια (ιδίως τα βρομοπέταλα ακούγονται λάσπη). Σκεφτόμουν πώς (και αν) μπορώ να τον φιλιώσω με τα πετάλια μου.

 

Φίλοι και γνωστοί που σκαμπάζουν 5 πράματα μου λένε ότι φταίει η high gain προενίσχυση, η οποία "πνίγει" το εύρος συχνοτήτων των πεταλιών. Μου προτείνουν λοιπόν να παίξω με τις λάμπες.

 

Ο Astroverb έχει 5 λάμπες 12ΑΧ7της Sovtek στην προενίσχυση. V1 και V2 είναι στάδια προενίσχυσης. Οι V3 και V4 είναι του reverb και η V5 είναι phase inverter.

 

Συζητώντας (αλλά και ψάχνοντας στο νετ), βρήκα δύο μεθόδους.

 

1) Η κλασική συνταγή, να αλλάξω τη V1 με χαμηλότερου gain λυχνία.

2) Να μείνει η V1 ως έχει και να αλλάξω τις υπόλοιπες 4 λυχνίες με 12AT7.

 

Έχετε κάποιο σχόλιο, σκέψη ή ιδέα πάνω σε αυτό; Ξέρω ότι το θέμα με τις λάμπες είναι trial and error, αλλά προτού πάω να δώσω 100 € για λάμπες, θα ήθελα μια άποψη για την "ορθοδοξία" των σκεπτικών αυτών.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει.

 

Υ.Γ.: Ο Astroverb είναι βασισμένος στον vintage Marshall 2061x με την προσθήκη reverb και με σύγχρονο high gain configuration.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα άνθρωπε !!

 

Οχι, μη δώσεις 100 ευρά για λάμπες. Απλά άλλαξε τη V1 με μια 12ΑΤ, ή 12AU και πιστεύω πως θα δείς μεγάλη διαφορά.

Επίσης, αν θυμάμαι καλά νομίζω πως η V2 αφορά στο EQ, επομένως δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να αλλάξεις και αυτήν με μια πιο low gain λαμπίτσα .. ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα αλλαζοντας την V1 με μια 12ΑΥ7,η ΑΤ7 δεν ειναι και οτι καλυτερο για V1 ενω η 12ΑU7 ειναι ...ελαχιστη για τον συγκεκριμενο ενισχυτη  .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα δοκίμαζα, εκτός των άλλων, μια καλή 12ΑΤ7 στη PI θέση (είναι και πάμφθηνες ;)).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι δεν πρέπει να πειράξεις τις λάμπες

 

 

πιστεύω ότι πιο πολύ συχνοτικό είναι το προβλημά σου. ο ενισχυτής που έχεις είναι πολύ καλός και όντως το ''σωστό'' είναι να παίζεις καρφί πάνω του και να αφήσεις τα πετάλια αλλά αν είναι να χρησιμοποιήσεις πετάλια τότε για γκάζι βάλε ένα απλό booster.

 

o soldano έχει πάρα πολλές υψηλές και μεσαιοψηλές συχνότητες και ιδιαίτερο χαρακτήρα για να τον ταιριάξεις με άλλα πετάλια distortion

 

όσον αφορά στα modulation effects από όσο ξέρω ο συγκεκριμένος δεν έχει loop οπότε θα ακουστούν καλά μόνο αν τον ρυθμίσεις εντελώς καθαρό. (ενδεχομένως να πήγαινες για ένα πιο ζεστό καθαρό αλλά μετά δεν θα είχες soldano)

 

ελπίζω να βοήθησα με τις περιορισμένες γνώσεις μου πάνω στα πετάλια. προσωπικά προτιμώ καρφί στον ενισχυτή πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν το παρακάτω είναι σωστό:

http://music-electronics-forum.com/attachments/12675d1296985098-soldano_astroverb_16-edited-2.png

τότε ο astroverb χρησιμοποιεί μόνο μια λάμπα για το reverb.

 

Στη θέση σου θα δοκίμαζα, εκτός των άλλων, μια καλή 12ΑΤ7 στη PI θέση (είναι και πάμφθηνες ;)).

 

σωστά.Αυτή είναι και η λάμπα που ευθύνεται ως επί το πλείστον για το "output stage distortion",ειδικά όταν "ζμπρώχνεις" τον ενισχυτή σου.

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

Εγώ θα πρότεινα 2 low-gain 12ΑΧ7 στην 1 και 5η θέση.Αυτά τα πειράματα με 12ΑΤ7-12ΑU7 στην PI θέση σε marshall-type ενισχυτές προσωπικά δεν μου βγήκαν ποτέ σε καλό από πλευράς ήχου.

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα πειράματα με 12ΑΤ7-12ΑU7 στην PI θέση σε marshall-type ενισχυτές προσωπικά δεν μου βγήκαν ποτέ σε καλό από πλευράς ήχου

 

Για αυτο & προτεινω 12ΑΥ7 ή 5751

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους  :) Συγνώμη που δεν σας απάντησα νωρίτερα, έπεσε δουλίτσα.

 

Πρόκειται για έναν εξαιρετικό ενισχυτή που πρόσφατα κατάλαβα (καθώς τα ακούσματά μου σε λαμπάτους εμπλουτίζονται) ότι δεν μου ταιριάζει 100%. Τον έχω 2-3 χρόνια. Το θέμα είναι ότι δεν παίζω τα είδη για τα οποία είναι ταμάμ (αμερικάνικο high gain, κλασικό hard rock ή και blues).

 

Για αυτό και σκεφτόμουν να δοκιμάσω 1-2 πραματάκια μπας και τον φέρω λίιιιγο πιο πολύ στα νερά μου (αν "θέλει" να έρθει βέβαια).

 

Μετά λοιπόν και τις απαντήσεις σας, τα θέματά μου είναι:

 

α) Σε τι μάρκα να πάω για:

-5751

-12AT7

-χαμηλού gain 12AX7

 

β) Πόσες λάμπες minimum θα χρειαστώ για να πειραματιστώ

Να πάρω π.χ. δύο 5751 και να δοκιμάσω διάφορους συνδυασμούς θέσεων; Ή μία 5751 και μία 12ΑΧ7 χαμηλού gain;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξανα-λεω οτι η 12ΑΤ7 δεν ταιριαζει σε αυτο το μηχανη(σ)μα (σε κανενα δηλ.δεν ταιριαζει στην V1).

 

5751  υπαρχουν μονο NOS & δεν ξερω αν θα τις βρεις Ελλαδα

 

Χαμηλου gain 12AX7 ντεν ξερω τι σημαινει καρντια μου... ;D ή ειναι 12ΑΧ7 ή δεν ειναι....

 

Βαλε μια 12ΑΥ7 (οι πιο ευκολες να βρεθουν ειναι οι ΕΗ και ειναι μια χαρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου