Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται γνώμες: Astroverb, λάμπες και φιλίες με πετάλια


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βαλε μια 12ΑΥ7 (οι πιο ευκολες να βρεθουν ειναι οι ΕΗ και ειναι μια χαρα)

Άρα μιλάς για αλλαγή V1 όπως προτείνεις συνήθως. Δεν έχει νόημα να ψαχτώ λες (και) με άλλες θέσεις;

 

Σου ξανα-λεω οτι η 12ΑΤ7 δεν ταιριαζει σε αυτο το μηχανη(σ)μα (σε κανενα δηλ.δεν ταιριαζει στην V1).

Για Phase Inverter τη σκεφτόμουν, όπου λένε ότι είναι καλή περίπτωση.

 

Χαμηλου gain 12AX7 ντεν ξερω τι σημαινει καρντια μου... ;D ή ειναι 12ΑΧ7 ή δεν ειναι....

Η αλήθεια είναι ότι δεν τις... ξέρω προσωπικά, αλλά έχω ακούσει συχνά τον όρο, και έχει να κάνει αν κατάλαβα καλά με την παλαιότητα ή τον τύπο της 12AX7 (οι LPS ας πούμε της Sovtek που φοράει ο AV διαβάζω ότι είναι πιο "γκαζάτες" από άλλες 12AX7).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για Phase Inverter τη σκεφτόμουν, όπου λένε ότι είναι καλή περίπτωση.

 

μια χαρα ειναι

 

Άρα μιλάς για αλλαγή V1 όπως προτείνεις συνήθως. Δεν έχει νόημα να ψαχτώ λες (και) με άλλες θέσεις;

 

δεν ξερω τι επηρεαζει τι στον ενισχυτη σου παντως προσεξε γιατι αν στο βρωμικο καναλι βαλεις 12ΑΥ7 θα αποχαιρετησεις τον βρωμικο ηχο που λατρευεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξανα-λεω οτι η 12ΑΤ7 δεν ταιριαζει σε αυτο το μηχανη(σ)μα (σε κανενα δηλ.δεν ταιριαζει στην V1).

H 12ΑΤ7 έχει σχεδόν ακριβώς το ίδιο σχετικό gain με την προταθείσα 5751, επομένως ή θα ταιριάζουν και οι δυο ή όχι... Μια χαρά ταιριάζουν σε πολλά μηχανήματα - στο παρόν δεν γνωρίζω προσωπικά, και δεν θα κάνω guesstimate. Αυτή που δεν ταιριάζει μάλλον ποτέ είναι η σούπερ ψόφια 12ΑU7.

 

5751: http://www.tubeampdoctor.com/en/shop_TAD_Tubes_amp_Accessoires_NOS_Rare_amp_Vintage/JAN_5751_NOS_USA_475

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 12ΑΤ7 έχει σχεδόν ακριβώς το ίδιο σχετικό gain με την προταθείσα 5751

 

αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να αλλαξεις την μια με την αλλη,υπαρχουν και αλλες παραμετροι πλην του gain για την επιλογη μιας λυχνιας και η 12ΑΤ7 εχει συνηθως κακο ηχο στην V1 (για αυτο και δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε σαν v1 σε κανεναν stock ενισχυτη) .

 

τωρα για οποιον ενδιαφερεται για λεπτομερειες ενα πολυ ωραιο αρθρο ειναι αυτο

 

http://www.guitaramplifierblueprinting.com/files/Phaseinverter.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχουν για μένα δύο περιπτώσεις...ή θες έναν πιο flexible ενισχυτή που να παίρνει πάνω πολλά διαφορετικά πετάλια drive & distortion ή σου αρέσει το βασικό drive του ενισχυτή σου και θες να "χτίσεις" γύρω από αυτό.

 

Στην πρώτη περίπτωση χρειάζεσαι άλλον ενισχυτή - κάτι καθαρό με ουδέτερο χαρακτήρα.Στην δεύτερη περίπτωση απλά θα πρέπει να ξεχάσεις τα smooth drives & distortions τα οποία ακούγονται καλά σε καθαρούς μόνο ενισχυτές αλλά λασπώνουν τα πάντα σε ενισχυτές με δικό τους gain και να κινηθείς είτε προς πετάλια με πιο οξύ χαρακτήρα (fuzzes, treble boosters) αν θες να τα παντρέψεις με το gain του ενισχυτή σου ή σε απλά boosters αν θες τον ίδιο σου τον ήχο πιο δυνατά.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σπάνιο μια 5751 να ακουστεί έστω της προκοπής σε τέτοιους ενισχυτές στην v1. Θα είναι super dull. Σε κάθε περιπτωση πάντως αν θες το δοκιμάζεις, αλλά θα σε συμβούλευα να μην ξοδεύεις πολλά σε τέτοιες δοκιμές...

 

Όσον αφορά τα modulation pedals υπάρχουν ορισμένα που παίζουν σχετικά καλά μπροστα από high gain ενισχυτές αλλά θέλει ψάξιμο και φυσικά δεν θα ακουστούν ποτέ τόσο καλά όσο μπροστά από έναν πεντακάθαρο ενισχυτή. That's life: Κάτι χάνεις-κάτι κερδίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες, θα προσπαθήσω να τα πάρω με τη σειρά:

 

αν στο βρωμικο καναλι βαλεις 12ΑΥ7 θα αποχαιρετησεις τον βρωμικο ηχο που λατρευεις.

Μονοκάναλος είναι, με preamp και master. Και το θέμα είναι ότι ανακάλυψα ότι δεν τον λατρεύω ακριβώς. Το gain του σπανίως το ανοίγω πάνω από το 7 (στα 11, soldano γαρ). Εκεί παίζει crunch/overdrive, άρα το δυνατό του χαρτί (high gain) πάει αναξιοποίητο.

Το αρθράκι όπου παραπέμπεις και παρέπεμψε και ο roy νωρίτερα είναι πολύ ωραίο, το διάβασα προχθές ψάχνοντας το θέμα.

 

Bloody σε ένα παλιό νήμα έλεγες ότι προτιμάς δύο ξένα σάιτ, το watford valves και άλλο ένα που δεν θυμόσουν ποιο είναι! Μήπως τελικά είναι το tube amp doctor;  ;D Αν ψωνίσω από εξωτερικό, υπάρχει ειδικός λόγος να επιλέξω κούριερ αντί ταχυδρομείου;

 

να κινηθείς είτε προς πετάλια με πιο οξύ χαρακτήρα (fuzzes, treble boosters) αν θες να τα παντρέψεις με το gain του ενισχυτή σου ή σε απλά boosters αν θες τον ίδιο σου τον ήχο πιο δυνατά.

Δεν είμαι overdrive-ας. Κυρίως τα fuzz μου θέλω να παίξουν επάνω, και η αλήθεια είναι ότι λασπώνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να αλλαξεις την μια με την αλλη,υπαρχουν και αλλες παραμετροι πλην του gain για την επιλογη μιας λυχνιας

 

Πράγματι, πρέπει οι  5751 και η AT7 να έχουν διαφορετική εμπέδηση και plate voltage... τις έχω χρησιμοποιήσει χώρια αλλά ποτέ συγκριτικά, επομένως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το ποια μου αρέσει περισσότερο.

 

Υπάρχουν για μένα δύο περιπτώσεις...ή θες έναν πιο flexible ενισχυτή που να παίρνει πάνω πολλά διαφορετικά πετάλια drive & distortion ή σου αρέσει το βασικό drive του ενισχυτή σου και θες να "χτίσεις" γύρω από αυτό.

 

Όσον αφορά τα modulation pedals υπάρχουν ορισμένα που παίζουν σχετικά καλά μπροστα από high gain ενισχυτές αλλά θέλει ψάξιμο και φυσικά δεν θα ακουστούν ποτέ τόσο καλά όσο μπροστά από έναν πεντακάθαρο ενισχυτή. That's life: Κάτι χάνεις-κάτι κερδίζεις...

 

Το "ποτέ" ανήκει στα blanket statements τα οποία δεν μπορώ να διαβάζω...  ;D  Για αυτήν εδώ και πολύ συνοπτικά: πριν κατασκευαστούν ενισχυτές με λούπες, όλοι πλην της περίπτωσης του studio post rec είχαν delays και modulations μπροστά τους είτε ήταν βρώμικοι είτε όχι, γράφοντας φυσικά μουσική ιστορία. Το γιατί και πώς δεν είναι της παρούσης.

 

Με το άλλο συμφωνώ - γενικά όπως έχω πει και πριν, όσες φορές προσπάθησα να αλλάξω λυχνίες με διαφορετικού, χαμηλότερου gain από αυτές που είχαν προβλεφθεί στη σχεδίαση του ενισχυτή, το αποτέλεσμα ήταν ένας πιο "''άδειος" και αδύναμος ήχος που δεν μου άρεσε ποτέ. Ήταν σαν να προσπαθούσα να τον αλλάξω και να τον μετατρέψω σε κάτι που δεν είναι, καταστρέφοντας τον ήχο και την ισορροπία που ο δημιουργός του αρχικά οραματίστηκε. Είναι σαν να σου λέει ο ενισχυτής "αυτό τον ήχο έχω, αν σου αρέσει καλώς, αν όχι τότε μάλλον έπρεπε να προτιμήσεις κάποιον άλλο".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

όσες φορές προσπάθησα να αλλάξω λυχνίες με διαφορετικού, χαμηλότερου gain από αυτές που είχαν προβλεφθεί στη σχεδίαση του ενισχυτή, το αποτέλεσμα ήταν ένας πιο "''άδειος" και αδύναμος ήχος που δεν μου άρεσε ποτέ. Ήταν σαν να προσπαθούσα να τον αλλάξω και να τον μετατρέψω σε κάτι που δεν είναι, καταστρέφοντας τον ήχο και την ισορροπία που ο δημιουργός του αρχικά οραματίστηκε. Είναι σαν να σου λέει ο ενισχυτής "αυτό τον ήχο έχω, αν σου αρέσει καλώς, αν όχι τότε μάλλον έπρεπε να προτιμήσεις κάποιον άλλο".

 

Ένας λόγος που ξεκίνησα το νήμα είναι ότι έχω την ίδια ανησυχία, μήπως προσπαθώ να κάνω τον ενισχυτή κάτι που δεν είναι. Και την ανέφερεα και όταν έστειλα email στη Soldano ζητώντας recommendations (φημίζονται ότι απαντούν πάντοτε και γρήγορα αλλά περίμενα μια εβδομάδα και νάδα).

 

Αυτό το είχα γράψει και παραπάνω αλλά μάλλον κρύφτηκε στο... σεντόνι:

Bloody σε ένα παλιό νήμα έλεγες ότι προτιμάς δύο ξένα σάιτ, το watford valves και άλλο ένα που δεν θυμόσουν ποιο είναι! Μήπως τελικά είναι το tube amp doctor;  Grin Αν ψωνίσω από εξωτερικό, υπάρχει ειδικός λόγος να επιλέξω κούριερ αντί ταχυδρομείου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα να στειλεις ενα email στους τυπους που ειναι στην TAD. Πριν ενα χρονο τους εστειλα για εναν Laney φιλου. Ανεφερα αναλυτικα τι λαμπες εχει, τι ηχο εχει και προς τα που θελαμε να παμε τον ηχο. Μου απαντησαν αναλυτικα τι λαμπα να χρησιμοποιησω σε καθε θεση και γιατι. Ο ενισχυτης μεταμορφωθηκε τοσο που δεν το περιμενα, εγω ημουν της αποψης να αλλαξει και μεγαφωνο αλλα τελικα με την αλλαγη λαμπων τελειωσε το θεμα.

 

Ο ενισχυτης ηταν περιπου 12-13 χρονων και απο την εταιρεια ειχε ερθει με Sovtek. Οταν εγραψα στην Laney μου ειπαν και αυτοι οτι πια βαζουν TAD αλλα δεν προτειναν κατι συγκεκριμενο. Τις TAD μπορεις να τις βρεις και στον Koυρμπη και Thomann.

 

Aν παιζεις μονο με το μεγαφωνο του και δεν τον συνδεεις σε εξωτερικη καμπινα προτεινω να κοιταξεις και αλλαγη μεγαφωνου. Προταση μου ειναι το Jensen Jet Blackbird (Alnico 100 Watt) το οποιο ειναι πολυ καλο και για καθαρο και για high gain ηχους αλλα ειναι ακριβο μεγαφωνο.

 

Δοκιμασε και ενα email εδω http://www.bluescitymusic.com/index1.htm Ο τυπος ειναι ειδικος σους Soldano και εχει στενη συνεργασια με την εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sfaku: A, δεν την είχα δει την ερώτηση... και oι δυο εταιρίες είναι έμπιστες και απαντούν πολύ γρήγορα στα email με ερωτήσεις. Για να μην μπερδευτεί κάποιος με τα σκαμπανεβάσματα της λίρας πάντως θα πρότεινα τον TAD. Πιο απλό, περιεκτικό και εύκολο σάιτ στην πλοήγηση, και οι TAD λάμπες του είναι άψογες (με 6μηνη εγγύηση no questions asked, αν δεν απατώμαι - κουφό για κάτι τόσο ευπαθές όσο οι λάμπες) και με πολύ εντατικά tests. Aπό Ελλάδα δεν έχω παραγγείλει ποτέ από αυτούς μιας και μένω εξωτερικό, αλλά το απλό συστημένο πιστεύω πως θα είναι μια χαρά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου